Čím Rusko nahrazuje ztracené tanky? Šrotem: už nemá kde brát, tak vytahuje „uzemněné“ tanky z dob Chruščova. Mají šanci?

Ruská armáda má papírově ve skladech tisíce tanků. Jenomže ne všechny jsou v použitelném stavu, proti těm moderním mají jen velmi malou šanci.

Tank T-62 i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle ukrajinských údajů přišla ruská armáda od začátku konfliktu na Ukrajině o téměř 3 tisíce tanků, včetně těch nejmodernějších. I přesto dokáže Rusko chrlit ze skladů další tisícovky tanků, má to ovšem jedno velké ALE. Spolu s těmito „obrněnci“ totiž přišlo také o nejzkušenější osádky a především tanky vytahované ze skladů zdaleka nedosahují takové úrovně jakou má třeba „přední ruský bojovník“ T90M Proryv. Mnohdy je navíc zastaralá (v řadě případů i sovětská) technika nepojízdná a vyžaduje revitalizaci.

V ruské armádě je mnoho typů tanků

Jak velká je sama země, tak pestré jsou i modely tanků, které má k dispozici. Ruská armáda před vypuknutím konfliktu používala hojně tanky typů T-72, T-80 a T-90, ale i ty se od sebe lišily. Nejmodernějším strojem je T-90M vyráběný v posledních letech a zastoupený maximálně v počtu několika desítek kusů, ačkoliv samo Rusko uvádí, že jich má k dispozici mnohem více. Za velmi dobrou se dá považovat i nejnovější modernizace T72 označovaná jako T-72B3M, nebo zdokonalený tank T-80 známý jako T-80BWM.

Zmíněné verze tanků byly vybaveny nejen kvalitním reaktivním pancířem, ale i dobrým řízením palby nebo nejmodernějšími systémy nočního vidění. Ovšem podle dostupných údaj federace disponovala v roce 2020 jen 190 kusy T-80BWM, 570 kusy T-72B3M a asi 550 „základními“ T-90, a k tomu několika modernějšími T-90M. Jestliže jich i podle fotografií na sociálních sítích nemalý počet ztratilo, například alespoň dva minimálně poškozené T-90M padly do rukou Ukrajiny, má obrovský problém.

Několik tanků T-90M dokázalo v posledních měsících vyrobit, ale většina strojů určených k doplňování ztrát je stará, tanky ze skladů zkrátka trpí nedostatkem modernizace. Upravit je na potřebnou úroveň je nejen časově velmi náročné, ale pro ruský průmysl pravděpodobně i nemožné. Řada vylepšení obsahuje západní komponenty, na něž se vztahuje embargo, a Rusko je jednoduše nemá. Nejznámějším příkladem jsou systémy nočního vidění postavené na technologii od francouzské společnosti Thales.

Zničený T-72B3 iZdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Zničený ruský tank T-72B3

Rusko vytahuje ze skladů i letité stroje

Většina doplňovaných tanků projde alespoň generální opravou, při níž jsou stroje uvedeny do pojízdného stavu, zatímco firmy na ně dle všeho montují reaktivní pancéřování pro zvýšení odolnosti. Ovšem na vyspělé řízení palby nebo systémy pro boj v noci budou muset ruští vojáci zapomenout. Část strojů ze skladových zásob jsou navíc staré tanky T-62, které mají oproti jiným ruským a ukrajinským tankům slabší dělo.

Ukrajina sice také používá tanky starší sovětské konstrukce, ale mnoho z nich modernizovala a stále modernizuje. I když ne tak úplně sama. Jako příklad lze uvést 120 tanků T-72 procházejících rozsáhlými úpravami v české Excalibur Army. Přestavbu platí Nizozemí a Spojené státy, přičemž tanky dostanou nový motor, komunikaci, reaktivní pancíř i nejmodernější přístroje nočního vidění. Obecně se tak nové ukrajinské tanky rovnají modernizovaným ruským, naopak ruské ze skladů proti nim budou v nevýhodě.

V jakém stavu může být ruské tankové vojsko?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články