Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km

Rusko využívá příležitosti a ukazuje světu, o kolik jsou jeho přesně naváděné střely z raketometu Tornado-S lepší než ty americké. Některé informace ale budí pochybnosti.

Ruský raketomet Tornado-S i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Zbrojní veletrh IDEX v Abu Dhabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů, je jednou z největších akcí svého druhu na světě, a zároveň jednou z mála, které se může bez omezení účastnit i Rusko. To má v „pouštní zemi“ mnoho zájmů, místní ozbrojené síly od něj v minulosti nakoupily i zbraně, například protivzdušný systém krátkého dosahu Pancir-S1 nebo bojová vozidla pěchoty BMP-3. Na letošním ročníku veletrhu (akce se koná jednou za dva roky) představuje federace hlavně raketomet Tornádo-S.

Přesně naváděné rakety proslavil systém HIMARS

Raketomety s přesně naváděnými střelami jsou v poslední době velkým zbrojním hitem, to hlavně díky účinnosti amerických HIMARS, případně M270 ve válce na Ukrajině. Obětí jejich přesných střel se stává právě ruská armáda a dodnes jí evidentně působí starosti i velké škody. Nelze se proto divit, že chce federace světu ukázat svou obdobu takového raketometu s údajně s lepšími parametry, než jaké mají ty americké. Tedy alespoň co se dosahu týče.

Raketomety dlouhého dosahu vyvinul již Sovětský svaz, konkrétně šlo o BM-30 Smerč ráže 300 milimetrů, kdy se jednalo o účinný salvový raketomet, ovšem pouze n s neřízenými střelami. Ruští konstruktéři se ale po vzoru amerických zbraní snažili přijít s přesně naváděným typem. Systém dovozený od Smeč byl odsouhlasen v roce 2016 a do výzbroje ruské armády začal být zaváděn jako Tornádo-S.

Zbraň využívá raket ráže 300 milimetrů s naváděním GLONAS, případně GPS, a jedná se o odpalovač na 12 raket umístěný na podvozku těžkého nákladního automobilu 8×8. Původně naváděné střely měly mít dolet 120 kilometrů, ale Rusko vyvinulo i vylepšené s doletem až 200 kilometrů, i když dnes tvrdí, že doletí ještě o sto dále. To je mnohem více než 80 kilometrů u běžných střel do HIMARS, a 150 km u těch s prodlouženým doletem. Na druhou stranu jsou ruské rakety mnohem větší a obsahují i více paliva, a celý systém je také mnohem méně mobilnější.

Tornádo-S už Rusko používá, ale nejspíše ne často

Na začátku války na Ukrajině měla federace nejspíše 20 kusů Tornádo-S a v bojích je již použilo, střely z tohoto raketometu byly nalezeny třeba u Mikolajiva. Na druhou stranu skutečnost, že ukrajinské sklady a centra nezasypává příval přesně mířených raket, znamená, že jich Rusko nemá dostatek nebo nejsou tak přesné, i když údaje o přesnosti veřejně známé nejsou. Ví se pouze, že střely dokáže raketomet Tornado-S vypouštět tak, aby každá mířila na jiný cíl.

Je také možné, že Rusko nemá dostatek komponentů, aby přesně naváděné střely vyrábělo ve větších počtech, a právě veletrh IDEX může být příležitostí, jak získat zájemce o koupi a spolufinancování výroby a vývoje zbraně. Ukrajina navíc také z raketometu Smerč vyvinula svůj přesně naváděný systém Vilcha-M, a podle všeho je již několik týdnů v provozu a zasahuje ruské cíle dále než střely z amerických HIMARS. Jeho dosah má být 20 až 130 kilometrů a přesnost zásahu vychází kolem 30 metrů.

Ruský raketomet Tornado-S v akci

Jaký reálně může mít raketomet Tornádo-S dosah?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články