Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km

Rusko využívá příležitosti a ukazuje světu, o kolik jsou jeho přesně naváděné střely z raketometu Tornado-S lepší než ty americké. Některé informace ale budí pochybnosti.

Ruský raketomet Tornado-S i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Zbrojní veletrh IDEX v Abu Dhabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů, je jednou z největších akcí svého druhu na světě, a zároveň jednou z mála, které se může bez omezení účastnit i Rusko. To má v „pouštní zemi“ mnoho zájmů, místní ozbrojené síly od něj v minulosti nakoupily i zbraně, například protivzdušný systém krátkého dosahu Pancir-S1 nebo bojová vozidla pěchoty BMP-3. Na letošním ročníku veletrhu (akce se koná jednou za dva roky) představuje federace hlavně raketomet Tornádo-S.

Přesně naváděné rakety proslavil systém HIMARS

Raketomety s přesně naváděnými střelami jsou v poslední době velkým zbrojním hitem, to hlavně díky účinnosti amerických HIMARS, případně M270 ve válce na Ukrajině. Obětí jejich přesných střel se stává právě ruská armáda a dodnes jí evidentně působí starosti i velké škody. Nelze se proto divit, že chce federace světu ukázat svou obdobu takového raketometu s údajně s lepšími parametry, než jaké mají ty americké. Tedy alespoň co se dosahu týče.

Raketomety dlouhého dosahu vyvinul již Sovětský svaz, konkrétně šlo o BM-30 Smerč ráže 300 milimetrů, kdy se jednalo o účinný salvový raketomet, ovšem pouze n s neřízenými střelami. Ruští konstruktéři se ale po vzoru amerických zbraní snažili přijít s přesně naváděným typem. Systém dovozený od Smeč byl odsouhlasen v roce 2016 a do výzbroje ruské armády začal být zaváděn jako Tornádo-S.

Zbraň využívá raket ráže 300 milimetrů s naváděním GLONAS, případně GPS, a jedná se o odpalovač na 12 raket umístěný na podvozku těžkého nákladního automobilu 8×8. Původně naváděné střely měly mít dolet 120 kilometrů, ale Rusko vyvinulo i vylepšené s doletem až 200 kilometrů, i když dnes tvrdí, že doletí ještě o sto dále. To je mnohem více než 80 kilometrů u běžných střel do HIMARS, a 150 km u těch s prodlouženým doletem. Na druhou stranu jsou ruské rakety mnohem větší a obsahují i více paliva, a celý systém je také mnohem méně mobilnější.

Tornádo-S už Rusko používá, ale nejspíše ne často

Na začátku války na Ukrajině měla federace nejspíše 20 kusů Tornádo-S a v bojích je již použilo, střely z tohoto raketometu byly nalezeny třeba u Mikolajiva. Na druhou stranu skutečnost, že ukrajinské sklady a centra nezasypává příval přesně mířených raket, znamená, že jich Rusko nemá dostatek nebo nejsou tak přesné, i když údaje o přesnosti veřejně známé nejsou. Ví se pouze, že střely dokáže raketomet Tornado-S vypouštět tak, aby každá mířila na jiný cíl.

Je také možné, že Rusko nemá dostatek komponentů, aby přesně naváděné střely vyrábělo ve větších počtech, a právě veletrh IDEX může být příležitostí, jak získat zájemce o koupi a spolufinancování výroby a vývoje zbraně. Ukrajina navíc také z raketometu Smerč vyvinula svůj přesně naváděný systém Vilcha-M, a podle všeho je již několik týdnů v provozu a zasahuje ruské cíle dále než střely z amerických HIMARS. Jeho dosah má být 20 až 130 kilometrů a přesnost zásahu vychází kolem 30 metrů.

Ruský raketomet Tornado-S v akci

Jaký reálně může mít raketomet Tornádo-S dosah?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru