Některé ruské klece vypadají jako levné přístřešky z hobbymarketu, ale na rozdíl od dřívějších „výkřiků“ mohou fungovat

NÁZOR: Instalace klecí a střech na tanky, obrněná vozidla nebo raketomety dává ruské armádě smysl. V některých případech se skutečně může jednat o účinnou obranu.

Ochranná klec na ruském tanku i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Mnohá ruská technika se na bojišti na Ukrajině stále vyskytuje s různými nástavbami a klecemi, obvykle je má nad sebou. Výrobci techniky nebo závody starající se o její údržbu či modernizace dokonce na z ní podobné nástavby montují standardně, a dokonce se tím chlubí na zbrojních veletrzích. Zatímco na počátku války byly nástavby posměšně nazývané „grily“ a montované hlavně nad tanky jako ochrana proti řízeným střelám útočícím shora, dnes jsou hlavním důvodem drony. A podobné konstrukce se vyskytují i na straně Ukrajiny.

Nástavby proti střelám Javelin selhaly

Jakési nástavby se na ruské technice začaly objevovat někdy ke konci roku 2021. Tehdy byly velice medializované jako způsob ochrany před americkými protitankovými střelami FGM-148 Javelin, které útočí na tank tak, že vystoupají do výšky, a potom se spustí dolů, aby zasáhly střechu, tedy místo, kde je nejslabší pancéřování. Nástavby se ovšem ukázaly jako neúčinné, a naopak zvyšovaly siluetu tanku, takže šel lépe vidět, případně i ztěžovaly osádce možnost rychlého úniku, který by jinak mohl vyjít. Navíc se obvykle jednalo o improvizované konstrukce.

V současné době je více než jasné, že jsou hlavním důvodem instalace podobných nástaveb nebo klecí drony. A to jak sebevražedné, které do techniky narazí, při čemž jimi nesená nálož exploduje, tak i klasické s různými pumami. Zvláště Ukrajinci používají upravené civilní drony ke svrhávání různých typů granátů, min a náloží. Některé z nich jsou protitankové a mohou obrněná vozidla zničit zvenčí, jindy se operátoři pokusí granátem trefit do otevřeného poklopu.

Nástavby jsou zvlněné, doplněné sítí

Například na ruských tancích, a to jak starých T-62, tak i na novějších T-80 nebo T-90, se objevují různé typy nástaveb. Jeden z nich má dokonce jakési zvlnění, což pravděpodobně lépe odchyluje výbuchy svržených granátů. Konstrukce jsou pak doplněné sítěmi, které někdy zakrývají i prostor mezi věží a podvozkem. Jejich úkolem je nejspíše granáty nebo samotné drony zachytit a vůbec je nepustit k pancíři. Takto ostatně postupují také Ukrajinci, s klecovou konstrukcí na věži byl vyfotografován třeba britský tank Challenger 2.

Rusové pak nemontují různé klece jen na tanky, objevily se například i na odpalovacím zařízení raketometu TOS-1A, kde jsou jednoznačně určeny k ochran+ odpalovač – zásah do něj totiž může spustit explozi nabitých střel. Na nedávném veletrhu však ukázali s klecovou nástavbou i sanitní verzi neozbrojeného transportéru MT-LB. Mění se přitom také tvary lamelového pancíře, který pak nemusí vypadat na první pohled nijak efektivně.

Ukořistěný ruský T-62M a klecovou konstrukcí

Video: ruské ministerstvo obrany se rádo chlubí, třeba pancéřováním ERA na „oficiální grilovací kleci“, které ale nedává smysl

Jak se ale zdá, ruská armáda promítá do jejich konstrukce poznatky z konfliktu na Ukrajině a snaží se maximálně navýšit jejich účinnost proti všem druhům zbraní, ať jde o zmíněné sebevražedné drony nebo takové, které svrhávají různé pumy, a stejně tak mají chránit před protitankovými střelami, resp. je odpálit dále od pancíře, který pak může útok přežít, a nejenom, že nedojde ke zničení techniky, ale ani ke zranění osádky.

Zničení tanku T-80BV s klecí dronem

Jak rozumné je takové klece instalovat? Mají více benefitů, které vykompenzují omezení?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články