Video: ruské ministerstvo obrany se rádo chlubí, třeba pancéřováním ERA na „oficiální grilovací kleci“, které ale nedává smysl

Rusko se snaží ochránit své tanky všemožnými způsoby, a dokonce sáhlo i po „grilovacích klecích“; v minulosti sice nepomohly, ale posílit by je mělo reaktivní pancéřování.

Ukořistěný ruský T-62M a klecovou konstrukcí i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Ruská armáda se snaží od začátku války na Ukrajině všemožně posílit odolnost svých tanků různými konstrukcemi, které navrhuje proti dronům i moderním protitankovým střelám jako FGM-148 Javelin nebo NLAW útočící na tanky seshora. Zatím se však ukázala většina opatření, tedy hlavně klece nad tankovými věžemi, jako neúčinná, či dokonce schopnosti tanků zhoršila. Rusko ale přichází stále a stále s novými inovacemi.

Klece přinesly zatím jen nevýhody

I když se klece nad věžemi ukázaly jako neúčinné, stále se u ruských tanků na Ukrajině objevují, ačkoliv už ne v tak velkém počtu. Nejenže se Ukrajincům daří je opakovaně ničit, ale osádkám způsobují i potíže. Vysoká konstrukce zvyšuje siluetu tanku, takže je viditelný na delší vzdálenost, a také ho nelze tak dobře zamaskovat. Osádce se navíc vylézá hůře ven, což může být při zásahu fatální (jak se také nejednou ukázalo).

Jednu schopnost však klece mít mohou, a to zastavit provizorní drony, které Ukrajinci běžně montují z civilních dronů s hlavicí RPG-7. Nově se navíc začaly objevovat konstrukce s klecí, na níž jsou umístěny kostky reaktivního pancéřování ERA. Existují i záběry zveřejněné ruským ministerstvem obrany, kdy jsou kostky reaktivního pancéřování Kontakt-1 přímo na kleci tanku T-72B3. Nápad je to možná zajímavý, ale je velkou otázkou, zda funkční a bezpečný.

Kostka ERA při zásahu exploduje

Reaktivní pancéřování ERA je navržené tak, že ho lze umístit na pancíř tanku, a je-li zasaženo protitankovou střelou, exploduje výbušnina umístěná v kostce mezi dvěma kovovými destičkami. Taková exploze pak značně zeslabuje účinky kumulativní hlavice. Jak bude tato konstrukce fungovat v okamžiku, kdy pod ní není pancíř, ale klec, je opravdu diskutabilní. Pokud bude mít osádka tanků otevřené poklopy, což je hlavně v nadcházejících horkých letních měsících běžné, exploze střely a kostek ERA pro ni může být velmi nebezpečná.

Je tedy sporné, zda dokáže něco takového zastavit třeba střelu Javelin. Teoreticky může být konstrukce účinná proti dronům, ale pak by nemusela mít kostky ERA. Je také docela možné, že jde jenom o snahu ruské armády povzbudit morálku tankistů, kteří si musí být vědomi vysokých ztrát spolubojovníků. Na druhou stranu konstrukce ještě více prozradí pozici tanků, na něž bude možné zaměřit přesné zbraně dodané Ukrajině spojenci ze Západu, případně i děla moderních tanků, proti nimž je daná klec zcela k ničemu.

Jak účinné bude reaktivní pancéřování na klecích?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články