Rusko může stále nasadit zbrojní skanzen z dob Chruščova. Na skladech má doslova hromady letitých těžkých zbraní

Státy si velmi často skladují zbraně, které jejich armáda již léta nepoužívá. Počítají s tím, že by mohly být nasazeny v případě velkého konfliktu a masivní mobilizace.

i Zdroj fotografie: Vladimír Sappinen / Creative Commons / CC BY
                   

Stále více náznaků svědčí o tom, že Rusku docházejí moderní těžké zbraně, které používali vojáci v aktivní službě. Řadu tanků, děl a obrněných transportérů zničila Ukrajina v bojích, nebo je ukořistila. I proto Rusko vytáhlo ze skladů staré tanky T-62 nebo houfnice D1. Ale to je jen zlomek těžkých zbraní, které tam má. Toto jsou některé, jež skladuje, ale dosud je nejspíše nepoužilo, což se může klidně brzy změnit.

Obojživelný tank PT-76

Jde o lehký tank, která byl vyvinut na začátku 50. let a byl vyráběn ve značných počtech. Rusko ho nasadilo ještě za války v Čečensku, a lze tedy předpokládat, že stroje bude mít v zásobě. Tank nemá silný pancíř, maximum je 25 milimetrů, ale dal by se použít jako podpůrné vozidlo pro pěchotu. Je vyzbrojen dělem ráže 76,2 milimetru a koaxiální kulometem. Má tříčlennou posádku. Dokáže se pohybovat rychlostí 44 kilometrů v hodině a plave rychlostí 10 kilometrů v hodině. Teoreticky by mohl překonat Dněpr u Chersonu.

Obrněný transportér BTR-50

Vozidlo bylo ve službě od roku 1954. Jde o transportér s pásovým podvozkem vycházející z tanku PT-76, který dokáže jet rychlostí 44 kilometrů v hodině a plavat 10 kilometrů v hodině. Jeho pancíř je maximálně 13 milimetrů silný, ale vojáky by dokázal proti palbě z běžných pěchotních zbraní ochránit. Jeho výhodou je kapacita až 20 vojáků, které by dokázal přepravit až do vzdálenosti 400 kilometrů. Může být na střeše vyzbrojen i lehkým nebo těžkým kulometem. Byl by vhodnou náhradou za zničená MT-LB.

Kolový transportér BTR-60

K podobnému účelu by mohl sloužit i BTR-60, jenž do služby v SSSR vstoupil v roce 1959. Má maximálně 10 milimetrů silný pancíř, který by cestující ochránil před střelbou pěchotních zbraní. Ale neochrání je před palbou z těžkého kulometu. Je vybaven věží s kulometem ráže 14,5 milimetru. Kromě tříčlenné posádky uveze 14 dalších pasažérů. Na silnici se dokáže pohybovat rychlostí až 80 kilometrů v hodině. Jeho dojezd je 500 kilometrů. I toto vozidlo je obojživelné a dokáže plavat rychlostí 10 kilometrů v hodině.

iZdroj fotografie: Uživatel Billyhill / Creative Commons / CC BY
BTR-60

Tank T-55AM

Když Rusko sáhlo po tancích T-62, není vyloučeno, že by v případě potřeby mohlo použít i starší T-55. Verze AM nebo jim podobné jsou hluboce modernizované podobně jako tanky T-62M. Tank má samozřejmě slabší dělo, a to pouze 100 milimetrů. Nemohl by se pouštět do tankových soubojů, ale jako podpůrná zbraň na boj s pěchotou by mohl stačit. Navíc není příliš složitý na obsluhu. Dal by se posílit ještě reaktivním pancířem. Je samozřejmě otázka, kolik těchto tanků je ještě na skladě, před zhruba 15 lety to byla asi tisícovka.

Tažená houfnice M3

Stará dělostřelecká zbraň vyvinutá již v roce 1938. Velmi se osvědčila ve druhé světové válce i po ní, kdy byla široce exportována. Byla nahrazena houfnicí D-30, která má stejnou ráži 122 milimetrů. Ale i poté byla dlouho používána jako tréninková zbraň. Rusko by jich mohlo mít ve skladech minimálně několik set funkčních. Její maximální dostřel je 11,7 kilometru, což by ji samozřejmě činilo zranitelnou, ale svoji práci by zastat jistě dokázala.

Které zbraně podle vás ruská armáda vytáhne ze skladů?

Zdroj: Defence24
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články