Oživení 40 let starého 152mm dělostřeleckého systému Pat-S vychází z dříve odmítnutého propadáku, Rusko ale potřebuje nové zbraně

Oživit dříve odmítnutý projekt samohybné houfnice by mohlo pomoci kompenzovat ztráty, ačkoliv by zbraň neměla zdaleka dosahovat schopností modernějších alternativ.

Dělo ráže 152 milimetrů i Zdroj fotografie: Uživatel 270862 / Creative Commons / CC BY-ND
                   

Válka na Ukrajině s sebou přinesla i vývoj nových zbraňových systémů, a po více než 15 měsících tak lze na bojištích najít i dosud nevídané zbraně. Například ruská společnost Kurganmashzavod zareagovala na veliké ztráty ruského dělostřelectva a rozhodla se přijít se samohybnou houfnicí 2C18 Pat-S. Problém je, že se v tomto případě nejedná o novu zbraň, ale již dávno odmítnutý a desetiletí starý projekt. Zda chytí druhý dech, nelze odhadovat.

Dělo má využít podvozku z BMP-3

Kurganmashzavod je především dodavatelem bojových vozidel pěchoty BMP-3 a obojživelných vozidel BMD-4, případně jejich modernizovaných verzí. Právě první z jmenovaných se přitom konstruktéři pokusili již v 80. letech 20. století použít pro výrobu samohybné houfnice označované 2C18 Pat-S. Vznikl však jen jediný exemplář, a kvůli nevyhovujícím výkonům byl odmítnut. Podle ruských médií by ale mohl dostat druhou šanci; Rusko se možná nechce spoléhat jen na současné typy zbraní, ale zkusit i technologicky méně náročné a levnější.

Lze předpokládat, že společnost opět využije vozidlo BMP-3, ale nejspíše upravené o dodatečné pancéřování ve formě odklopných bočních zástěn s antikumulativními mřížkami, a případně mu dá i další vylepšení z modernizovaného vozidla BMP-3M. Pokud by si podvozek zachoval své parametry, mohl by dosahovat rychlosti až 72 km/h a osádku chránit před projektily ráže až 30 milimetrů. Kolik členů by měla obsluha mít, je zatím neznámý údaj.

Původní verze měla malý dosah

Verze Pat-S stará 40 let byla vybavena dělem 2A63 ráže 152 mm, a není jisté, jestli bude zachováno – ale ráže pravděpodobně ano, protože ruské ozbrojené síly standardně využívají dělostřeleckou munici právě tohoto typu. Původní zbraň měla dosah jenom kolem 15 km, což ani před 40 lety nebylo nijak úctyhodné číslo, a naopak bylo důvodem k odmítnutí. Současné typy munice však mají delší dosah, takže by měl být dostřel o něco lepší.

Lze také předpokládat, že by současná konstrukce dostala modernější vybavení, a nejspíše by se zvýšila přesnost střelby. Dělo by také pravděpodobně mohlo používat munici typu Krasnopol s laserovým naváděním a dosahem až 25 kilometrů. Informace o oživení projektu každopádně svědčí o tom, že může mít ruské dělostřelectvo problém s doplňováním ztrát. Rusko totiž v minulosti mluvilo o tom, že chce své samohybné dělostřelectvo začít přezbrojovat na moderní houfnice 2S35 Koalice, ale dosud zbraň testuje a ani ji nenasadilo na Ukrajině.

Proč asi Rusko oživuje takto starý a neúspěšný projekt?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články