Magnolia: Nová samohybná ruská dělostřelecká zbraň. Jedinečný design z ní dělá obávaného bojovníka

Rusko představilo novou samohybnou dělostřeleckou zbraň s názvem Magnolia. Její velkou výhodou je dobrá mobilita a průchodnost i tím nejtěžším terénem.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Rusko vyvinulo novou samohybnou dělostřeleckou zbraň s názvem Magnolia. Za její výrobou stojí společnost Uralvagonzavod, která před nedávnem potvrdila dokončení první části polních testů. Ty byly úspěšné, a úplné dokončení této arktické zbraně plánuje společnost na příští rok.

Inspirace ze Syrské arabské republiky

Rusko získalo jednoznačný motiv pro vytvoření inovativních modelů samohybných dělostřeleckých zbraní, když se účastnilo vojenských operací v Syrské arabské republice. Zde totiž všichni účastníci konfliktu s úspěchem využívali dělostřelecké děla umístěné na podvozku vozidla. V některých případech dokonce i na podvozcích civilních automobilů. Jejich velkou výhodu představovala vysoká mobilita a dobrý bojový potencionál.

iZdroj fotografie: Uralvagonzavod

Zbraň disponuje velmi dobrými vlastnostmi

První zmínky o projektu nové samohybné dělostřelecké zbraně s názvem Magnolia se objevily již v roce 2018. Jeho vývojářem se stal Ústřední vědecký výzkumný ústav Burevestnik. Zbraň byla navržena tak, aby byla schopna fungovat jako houfnice, minomet a kanon v jednom. Zároveň vyniká svými velmi dobrými vlastnostmi za špatného počasí. Dá se z ní střílet celá řada munice, včetně té, která se používá v organizaci NATO.

Překonat by měla i ten nejtěžší terén

Do těžkých bojových i klimatickým podmínek byl pro novou zbraň zvolen podvozek vozidla DT-30PM Viťaz, který se dokáže vypořádat s těžkým terénem i v místech, kde by jiná vozidla neměla šanci. V roce 2019 se následně objevily první snímky nové zbraně a také její reklamní materiály. Ty zahrnovaly mimo jiné i hlavní technické vlastnosti Magnolie.

iZdroj fotografie: Uralvagonzavod

Jedinečný design z ní dělá obávaného bojovníka

Už při prvním pohledu na tuto novinku je jasné, že si ji nikdo nemůže splést s jiným samohybným dělostřelectvem. Její kompletní bojový oddíl je totiž namontovaný na druhé části upraveného dvoudílného opásovaného vozidla typu DT-30PM. Skládá se z modulu vybaveného dělostřeleckou zbraní. Ta byla původně určena pro stroj 2S31 Vena. V první části vozidla se nachází kabina pro řidiče a pohon. Zvolený typ podvozku umožňuje Magnolii překonávat i ty nejtěžší terény, což z ní dělá velmi účinnou zbraň.

Další testy odhalí její skutečné schopnosti

Konstrukce věže je vynalezena tak, aby umožňovala celokruhovou palbu, a to bez omezení. Na palubu pojme celkem až 80 nábojů. Nejvyšší rychlost palby je až 10 ran za minutu a sklon děla lze upravovat od -4 až do +80 stupňů. Magnolii však ještě čeká celá řada testů, které odhalí jak její přednosti, tak i nedokonalosti. Je tedy možné, že bude některá jeho část nahrazena nebo modernizována pro lepší účinnost celého systému.

Slyšeli jste už o této ruské novince?

Zdroj: Armyrecognition

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články