Video: zatím první potvrzená ztráta, ruský arktický systém přitom neměl na Ukrajině co dělat. Jedná se o unikátní vozidlo „ze severu“

Federace má speciální systém protivzdušné obrany, který dokáže operovat i v extrémně mrazivém počasí. Neznámo proč se ale objevil na Ukrajině, kde to rychle schytal.

Ruský systém protivzdušné obrany Tor-M2DT i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska
                   

Ruská federace má široké zájmy také v oblastech za polárním kruhem, a proto disponuje její armáda vybavením speciálně upraveným do tamního prostředí. Jednou z takových zbraních je protivzdušný systém krátkého dosahu Tor-M2DT, což je upravená verze hojně používaného systému 9K330 Tor. Rusko jich má jenom velmi omezený počet, ale přesto minimálně jeden vzácný exemplář poslalo na Ukrajinu, kde o něj také přišlo.

Systém Tor pro Arktidu je nová zbraň

Systém 9K330 Tor byl vyvinut již za dob Sovětského svazu a je hojně používán nejen v postsovětských státech, ale hojně docházelo i k jeho exportu. A protože Rusko ve vývoji systému pokračovalo, existuje ve více verzích, z nichž pozdější mají o něco větší dosah, ale hlavně lepší přesnost. Armáda federace má přitom v arktické oblasti i řadu základen a jednotek, pro něž objednala speciální verzi protivzdušného systému označenou jako Tor-M2DT; prvních 12 kusů zařadili vojáci do výzbroje v roce 2018.

Jde o nejnovější verzi systému Tor-M2, ale není umístěna na klasickém pásovém podvozku jako většina těchto zbraní. Konstruktéři ji nainstalovali na podvozek pásového terénního vozidla DT-30PM, což je kloubový pásový nosič určený do extrémních podmínek; používán je hlavně v oblasti Sibiře a v severních částech Ruska. Vozidlo je rozděleno na dvě navzájem spojené části. Ta přední je určena pro obsluhu, tedy řidiče, operátora a velitele, kdežto zadní pak nese odpalovací zařízení raket a radar.

Protivzdušný Tor-M2DT zvládá různé cíle

Tor-M2DT má být schopen pracovat i při teplotách 50 stupňů Celsia pod bodem mrazu a určený je hlavně k ochraně arktických základem. Na vozidle je umístěno celkem 16 protivzdušných střel 9M338, které se dokáží vypořádat s letadly, vrtulníky, drony nebo řízenými střelami. Jejich dosah je 16 kilometrů do dálky a 10 kilometrů do výšky. Systém Tor-M2DT dokáže sledovat až 40 cílů v jednom okamžiku a střely odpalovat za pohybu.

Jelikož federace vyslala tento speciální systém (který existuje jen v několika kusech) na Ukrajinu, napovídá to, že těch běžných možná nemá dostatek, případně jde o opravdu diletantské rozhodnutí velitelů, anebo ho chtěla otestovat v boji. Záběry zveřejněné Ukrajinou ukazují, jak byl jeden ze systémů Tor-M2DT identifikován dronem, který na něj poté navedl palbu. Dělostřelci k jeho zničení použili přesně naváděné dělostřelecké granáty M982 Excalibur, které se zasloužily mj. o zničení houfnice 2S1 Gvozdika. Nejdříve přitom zasáhli přední, a posléze i zadní část.

Proč Rusko podle vás posílá arktické systémy na Ukrajinu?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články