Rusko v zoufalosti vytasilo 60leté rakety, které ničí vše, jen ne cíle. Dodávat mu je může i Severní Korea a Bělorusko

Nedostatek zbraní vhodných k odstřelování měst možná vede Rusko k používání stále starších systémů. Jejich nevýhodou je obrovská odchylka od cíle.

Ruská raketa Luna-M i Zdroj fotografie: Uživatel ShinePhantom / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko dává prakticky dnes a denně najevo, že je schopno a ochotno využívat ve válce na Ukrajině i desítky let staré zbraně. Jmenovitě jde třeba o tanky T-62, avšak ruská armáda vytáhla ze skladů i děla používaná ještě za druhé světové války. Poslední nálezy trosek zbraní ukrajinskou armádou naznačují, že Rusové pravděpodobně sáhli k velmi nepřesným raketám Luna-M pocházející ještě z doby, kdy v SSSR vládl Nikita Chruščov.

Rakety Luna-M zasahují s odchylkou i 700 metrů

Fotografie na sociálních sítích ukazují trosky nálezů, v nichž byly identifikovány právě části systému Luna-M. A jsou-li snímky autentické, dokazuje to, že je ruským jednotkám (nebo alespoň velitelům) jedno, jaké cíle ve skutečnosti zasáhnou. Střely jsou absencí přesného navádění známé a zaměřovány musí být ručně. Jejich odchylka od cíle u poloviny z nich dosahuje i 700 metrů a jsou tedy schopné zasahovat cíle s přesností třeba městské čtvrti. Jejich nasazení také signalizuje nedostatek novějších střel na straně Ruska.

Do výzbroje Sovětského svazu byly tyto rakety zavedeny v roce 1962, v 70. letech je však začaly nahrazovat rakety Točka. O nich mimochodem ruská armáda na začátku konfliktu tvrdila, že je nepoužívá právě proto, že jsou zastaralé; to se však nakonec ukázalo jako lež. Luny byly určeny k tomu, aby dopravovaly jaderné, chemické nebo konvenční hlavice do vzdálenosti až 65 kilometrů. Ale existují i upravené verze s delším doletem používané například Irákem.

Luna-M iZdroj fotografie: Uživatel Balcer / Creactive Commons / CC BY-SA
Luna-M

Střela bývá 8,9 až 9,4 metru dlouhá, její hmotnost je zhruba 2,5 tuny a nese hlavici o hmotnosti 420 kilogramů. V Sovětském svazu proto bývala umístěna na odpalovacím vozidle ZIL-135 8×8 vybaveným jeřábem, aby byla dostatečně mobilní. Její zajímavostí jsou hned tři motory na tuhá paliva. První slouží jako startovací, druhý se stará o pohon během letu, a poslední se čtyřmi postranními tryskami raketě uděluje rotaci zajišťující její větší přesnost. Příprava na odpálení rakety si přitom v době aktivního užívání žádala 15 až 30 minut.

Ze skladu, ale možná od spojenců

Po vyřazení z výzbroje byly uskladněny výhradně v sovětských skladech na území dnešního Ruska, několik by jich však mohla mít i Ukrajina. Otázkou samozřejmě také je, zda jsou v použitelném stavu. Jedna z teorií pak také říká, že Rusko nemuselo mít raketu Luna-M ze svých skladů, ale mohlo ji dostat do některého ze spojenců. Nejpravděpodobněji ze Severní Koreje, kde jsou střely udržovány v provozuschopném stavu, a vyloučit nelze ani Bělorusko.

Rakety Luna-M byly v minulosti také ve výzbroji Československa a dalších sovětských spojenců. Známé je jejich rozmístění na Kubě během karibské krize nebo použití Irákem během jeho války s Íránem. Sýrie pak střely během Jomkipurské války nasadila proti Izraeli, kde s nimi zasáhla i několik osad. Režim je použil i v občanské válce stejně jako Srbové v bojích s Chorvatskem na začátku 90. let 20. století.

Proč Rusko používá i zcela nepřesné staré zbraně?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru