Video: těžká rána pro Rusko, po jediné ráně ztratilo výjimečný systém elektronického boje Palantin, jehož obranu paradoxně zdolal dron

Moderní systém elektronického boje Palantin nejspíše umí způsobit nepříteli velký chaos v elektronických systémech. Sám byl ale zničen zbraní, které měl odolat.

Palantin, ruský systém elektronického boje i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Ruské federace
                   

V bojích na Ukrajině si již obě strany navzájem zničily celou řadu zbraní, a to i mimořádně cenných a vzácných. Existuje víceméně už jenom několik nasazených systémů, které se dosud zničit nepodařilo nebo o tom nejsou zprávy. Další opravdu hodnotný kousek se přitom podařilo zničit ukrajinským vojákům, a sice systém elektronického boje Palantin. Co je jedna z nejnovějších a velmi vzácných zbraní v ruských ozbrojených silách.

Palantin má být lepší než předchozí systémy

Systémů elektronického boje různého zaměření má Rusko ve své výzbroji spoustu, ale Palantin je výjimečný unikát. Do výzbroje byl zařazen v roce 2019 a federace se v té době chlubila, že má až trojnásobně lepší schopnosti než systémy předchozí generace. Zvládat by měl hlavně oslepit nepřítele v oblasti krátkých a ultrakrátkých vln a zablokovat celulární komunikaci, tedy vyřadit sítě mobilních telefonů.

Systém mají na svém kontě vojáci ze 128. samostatné horské zakarpatské brigády. K jeho zničení s největší pravděpodobností použili přesně naváděnou americkou munici M982 Excalibur. To znamená, že ruští vojáci museli systém přesunout do oblasti do 50 kilometrů do fronty, protože to je zhruba dosah Excaliburu vystřelovaného z moderních houfnic ráže 155 milimetrů. Stejně tak musel Palantin stát na jednom místě, protože je munice naváděná prostřednictvím GPS a pohyblivý cíl zasáhnout nedokáže.

Palantin má dosah až 1 000 kilometrů

O schopnostech nové zbraně se toho ví jenom velmi málo, v podstatě jen tolik, co uveřejnila ruská média. Údajně by měla mít dosah až 1 000 kilometrů a je tedy docela zvláštní, proč byla tak blízko frontě. Kromě rušení elektronické komunikace by měl být Palantin schopen zdroje rádiového vysílání i zaměřit, ne je pouze rušit. Poprvé byl na Ukrajině nasazen v létě 2022 a údajně dokázal blokovat i signály řízených dronů. Ruská média tvrdila, že je schopen blokovat i přesné navádění munice, což je ale vzhledem k okolnostem jeho zničení přinejmenším sporné.

Kolik má Rusko systému Palantin ve výzbroji je neznámý údaj, ale s velkou pravděpodobnosti jich mnoho nebude. Když byla zbraň v roce 2019 poprvé nasazena při cvičení ruské armády, byla mimořádně chráněna. V jejím okolí rozmístili vojáci protiletadlová děla ZSU-23-4, protivzdušné systémy 2K22 Tunguska a 9K330 Tor. Na Ukrajině ale dokázal do jeho blízkosti proniknout dron, předat jeho koordináty dělostřelcům, a ještě zaznamenat zničení.

Zničení systému Palantin

Za jak cenný úlovek považujete systém Palantin?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články