Video: podceňované ruské BMPT Terminator v akci překvapilo, když samo zničilo dva ukrajinské protivníky, tank a BVP

Ačkoliv vozidlu dříve nikdo moc nevěřil a několikrát v přímém boji selhalo, ukázalo se, že dokáže napáchat značné škody. A to i samo proti dvěma protivníkům.

Ruské BMPT Terminator zničilo ukrajinský tank a BVP i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jelikož Rusko často a rádo své zbraně přeceňuje, nelze některým tvrzením 100% věřit. Ke všemu poté, jak řada z nich doslova pohořela ve válce na Ukrajině. Jinak tomu není ani u zcela ojedinělého obrněného bojového vozidla podpory tanků BMPT Terminátor. Jedná se o stroj, který ruská armáda vyvíjí od 90. let 20. století, a jeho úkolem je chránit tanky před pěchotou, a zároveň bojovat v městských aglomeracích, do nichž se tanky nehodí. Zatím přitom moc úspěchů nesklízí, v jednom zdokumentovaném případě ze sebe ale vydal to nejlepší.

BMPT Terminator je dědictvím z čečenské války

S myšlenkou obrněného vozu pro doprovod tanků přišel již na konci 70. let 20. stoltí generálmajor O. M. Brilov. Ten po analýze bojů z konce 2. světové války přišel na to, že největším nebezpečím pro tanky nejsou jiná obrněná vozidla, ale pěchota vybavená protipancéřovými zbraněmi, jimiž útočí zblízka. Ještě v době SSSR tak vznikl prototyp Objekt 781. Pád režimu však vývoj zastavil. Jak velká chyba to byla, se ukázalo ve válce v Čečensku, kdy Rusové své tanky bezohledně nasazovali (a ve velkém ztráceli) i do bojů v hlavním městě Groznyja.

BMPT Terminator, výstava Armija 2020 iZdroj fotografie: Uživatel Nitrid Nikel/ Creative Commons / CC BY-SA
BMPT Terminator, výstava Armija 2020

Roku 1998 byl proto vývoj BMPT Terminátor obnoven a měl být i brzy zaveden do výzbroje. Pochopitelně musel držet krok s tankovými svazky, a proto byla první verze postavena na podvozku tanku T-90. Ten byl však u druhé verze nahrazen podvozkem T-72. Kromě podvozku byl jediným rozdílem nový motor V92S2 s výkonem 735 kW. Ten dokáže pohánět 48 tun těžké vozidlo maximální rychlostí 60 kilometrů v hodině, přičemž dojezd činí až 550 kilometrů.   

Silné zbraně i další pokročilá výbava

BMPT Terminator má bezosádkovou věž, na níž je nejviditelnější a nejsilnější zbraní čtveřice protitankových střel 9M120 Ataka 130 milimetrů. Kumulativní hlavice s dosahem až 6 000 metrů pak dokáže prostřelit až 800 mm oceli. Nechybí ani poloautomatické zaměřování, kdy musí střelec po celou dobu letu držet cíl v hledáčku zaměřovače. Systém si dokáže poradit i s nízko letícími vrtulníky a letadly, stejně jako s menšími loděmi. Nevýhodou však je, že střely 9M120 Ataka nelze přebít během bojové situace.

BMPT Terminator, Engineering Technologies, 2012 iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
BMPT Terminator, Engineering Technologies, 2012

Hlavní zbraní je však dvojice 30mm kanónů 2A42 se zásobou 900 kusů munice. U nás jimi byly vybaveny třeba dobře známé BVP-2. První verze Terminátora měla i dva 30mm automatické granátomety AGS-17 Plamja, každý z nich však vyžadoval vlastního operátora, a tak byly z dalších verzí odstraněny. Paletu zbraní uzavírá kulomet ráže 7,62 milimetrů PKTM s 2 000 náboji. Na věži je i šest generátorů dýmu a ve výbavě nechybí ani množství senzorů včetně termálních a laserových, přičemž je stroj schopen zaměřit cíl na 7 000 metrů.

Rusko v něj nevěřilo, a nakonec zničil 2 protivníky

Rusko má s vozidlem velké plány, třeba Terminátor 4 by měl být postaven na platformě T-14 Armata, a dokonce existuje i plán na přeměnu tanku T-55 na nějakou verzi Terminatora. Ruská armáda přitom o tuto zbraň dlouho nejevila zájem, a navíc na ni ani neměla finance. Jako první ji do výzbroje zavedla kazašská armáda a 300 kusů koupilo také Alžírsko. Samotné Rusko přijalo BMPT Terminator do výzbroje teprve v roce 2017, a toho roku ho i nasadilo v Sýrii.

Například v první fázi války na Ukrajině se ale vůbec neobjevil. Nejdříve byl zaznamenán v květnu 2022, jak se účastní bojů o město Severodoněck v řadách 90. obrněné divize. O několik dní později byl stroj vyslán spolu s vojáky 76. výsadkové útočné divize, kteří měli přerušit a obsadit dálnici z Bachmutu do Lysyčansku, ale kvůli intenzivní ukrajinské dělostřelbě se museli stáhnout.

Poté se po BMPT Terminator slehla zem a experti se přeli, co za tím stojí. Někteří uváděli, že si federace stroje, kterých je jako šafránu, jednoduše šetří. Jiní zase uvažovali o tom, že stroj Ukrajině selhal a nebude tedy dále nasazován. Nakonec se ale objevil v prosinci 2022. Tentokrát se ale vzhledem k jeho výkonu zdálo, jako by byl silnější. Na zveřejněném videu z ledna měl totiž sám zničit ukrajinský tank a transportér. Dříve se přitom Ukrajinci této zbrani vysmívali a jindy zase bezbranně shořela po jediném přesném zásahu.

Jak hodnotíte výkon BMPT Terminator?

Zdroj: WPtech
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články