Rusové poslali na Ukrajinu jediný prototyp poslední úpravy tanku T-80. Jeho zničení nezabránila ani aktivní obrana

Unikátní je již to, že se Černý orel na bojiště vůbec dostal, jak a proč nikdo netuší. Ojedinělý, byť třeba vynikající tank nemůže válečnou situaci zvrátit.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské ztráty obrněné techniky na Ukrajině jsou vysoké, podle údajů ukrajinského ministerstva obrany měli při invazi přijít o již více než 500 tanků. Ačkoli jde o vysoké číslo, je při počtu aktivních tanků s podivem, že do předních linií Rusko posílá i experimentální varianty. Při útoku Ukrajinců kvůli tomu přišlo o údajně jediný existující prototyp úpravy tanku T-80, který byl označován jako T-80UM2.

Tank byl součástí zničeného konvoje

Prototyp tanku jednoznačně identifikovali odborníci, kteří se zabývají analýzou fotografií zveřejněných z ukrajinského bojiště. Podle nich byl zničen 17. března při přepadení ruského konvoje v Sumské oblasti poblíž města Trostjanec na severovýchodě Ukrajiny. Na fotografiích je vidět, že se ze svého uložení sesunula věž obrněnce. Jakou zbraní byl zničen, ale není ze snímků zřejmé. Nedá se ani vyloučit, že tank byl opuštěn prchající posádkou po útoku na konvoj a zničen dodatečně výbušninou umístěnou dovnitř do bojového prostoru.

Přítomnost tohoto tanku na bojišti na Ukrajině může být pro mnohé překvapující, protože ruská armáda podle dostupných údajů disponovala pouze jediným exemplářem. Jde o vývojovou větev tanku T-80U, který je v ruských ozbrojených silách používán ve větším množství, exemplář verze T-80UM2 však byl prokazatelně jediný. Původní T-80U byl oproti předchozí verzi T-80 vybaven novým typem věže a reaktivním pancéřováním Kontakt-5. Dostal také silnější motor a termální zaměřovač.

Prototyp jeho vylepšené podoby ve verzi T-80UM2 vznikl někdy v 90. letech. Byl úzce spjatý s vývojem tanku Objekt 640 Black Eagle. Měl představovat další posun ve schopnostech tanků T-80, které jsou poháněny plynovou turbínou a oproti jiných ruským strojům jsou tedy rychlejší, ale mají kratší dojezd. Zbraň tanku zůstala stejná, tedy dělo 2A45M s hladkým vývrtem ráže 125 milimetrů. Nová verze měla ale hlavně řešit některé zjištěné slabiny původního tanku T-80, především nedostatečnou ochranu.

Aktivní ochrana ničící střely

Dostal proto na věž více panelů reaktivního pancéřování, což mělo ochranu navýšit. Ale byl zde především namontován systém aktivní ochrany Drozd-2, který tank aktivně chrání proti přilétajícím střelám. Při jejich detekování vlastním radarem je má likvidovat ve vzdálenosti asi osmi metrů od tanku. Podle některých údajů měl radar být schopen posádku varovat i před tím, že se v okolí nachází nějaký letoun, vrtulník či dron.

Konstruktéři se také pokusili vyřešit známou slabinu ruských tanků, kterou je exploze munice uložené v automatickém zásobníku uvnitř věže v případě zásahu. Proto mnoha ruským tankům při zasažení doslova odlétne jejich věž. Munici proto uložili do speciálního odděleného prostoru za prostorem posádky v nové, větší (prodloužené) věži, což je řešení, které využívá mnoho západních tanků. V případě exploze pak není ohrožen prostor posádky. Z důvodu bezpečnosti se změnila i pozice tříčlenné posádky tanku.

Hlavně z finančních důvodů Rusko nakonec od pokračování této modernizace upustilo, podobně jako při vývoji jiného pokročilého tanku T-95 apod. Mnoho prvků, které na tomto prototypu otestovalo, ale mělo být využito při konstrukci tanku T-14 Armata. V loňském roce se však prototyp tanku T-80UM2 objevil na cvičení Západ 2021, kdy ho používala 4. gardová tanková divize ze Západního vojenského okruhu. Ta je vyzbrojena různými typy T-80.

Otázkou zůstává, proč Rusové poslali jediný exemplář takového tanku do bojové zóny. Ve výzbroji mají tisíce jiných strojů, které by mohli na Ukrajině jako náhradu za své ztráty nasadit. Může jít samozřejmě o chybu v plánování, ale i o záměr. Rusko často testuje různé druhy svých zbraní v reálném boji, aby vědělo, jak obstojí. Již to udělalo na Ukrajině a provádělo to i v Sýrii. Ale například nejnovější tank T-14 Armata, kterých je jen několik kusů, se na Ukrajině dosud neobjevil.

Jaký byl nejpravděpodobnější důvod nasazení prototypu na Ukrajině?

Zdroj: TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články