Různé druhy modernizací, kterými prošly vyrobené exempláře tanku Leopard 2 z něj dodnes dělají dobrý tank, který dokáže držet krok s dobou

Leopard 2 měl být tank, který dokáže zastavit valící se divize tanků sovětské konstrukce do západní Evropy. Stal se z něho jeden z nejrozšířenějších tanků současnosti.

i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když vstupoval tank Leopard 2 v roce 1979 do služby, nikdo netušil, jak dlouhá budoucnost ho čeká. Dnes je ve službách zemí na čtyřech kontinentech. Ovšem současné Leopardy 2 se od svého více než 40 let starého předchůdce velmi zásadně odlišují. Vlastně se liší často i navzájem, protože ne všechny vyrobené exempláře prošly stejnými modifikacemi a modernizací. To, že tank Leopard 2 je schopen i dnes absorbovat další a další modernizace jen ukazuje, o jak kvalitní základní konstrukci jde.

Leopard 2A6

Asi nejčastější viděná modifikace současnosti. Vychází s modernizované verze A5, které přinesla změněný tvar věže. Ta již není vpředu plochá, ale klínovitá s velkým prostorem uvnitř, což zvyšuje ochranu hlavně proti kumulativním střelám, ale částečně i proti kinetickým. A6 má navíc další kompozitní pancíř, který je umístěný na bocích.

iZdroj fotografie: Uživatel FaceMePLS / Creative Commons / CC BY
Leopard 2A6

Tank má i modernizovaný kanon L55, který díky mnohem větší úsťové rychlosti oproti svému předchůdci L44 uděluje granátům vyšší kinetickou energii, tím mají i delší dostřel a přímější dráhu střely, což je výhodné pro přesné zaměření palby v protitankovém boji. Stroj má většinu prvků, které má moderní tank mít.

Leopard 2A7 a vyšší

Sedmička je nejnovější modifikací přijatou Bundeswehrem do výzbroje v roce 2014. Hlavním vylepšením je elektronika tanku. Ten dostal nový systém řízení boje, který umožňuje všem posádkám tanků v jednotce díky propojení on-line v reálném čase společně znát rozmístění přátelských a nepřátelských jednotek na bitevním poli. Má i pomocnou pohonnou jednotku a klimatizaci.

iZdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
Leopard 2A7

Existuje ještě vylepšená verze A7V, která zahrnuje vylepšené pancéřování nebo nové termokamery. Varianta pro Katar má ještě silnější pomocnou pohonnou jednotku, aby i v poušti klimatizace fungovala, když tank stojí. Posádka má k dispozici i dálkově ovládaný kulomet umístěný na tankové věži.

Švédský Strv 122C/D

Jde o Leopard 2A5, na který Švédsko nechalo přidělat silné přídavné kompozitové pancéřování MEXAS-H a ochranu proti kazetovým pumám a dělostřeleckým střepinám. Také je zde francouzský varovný systém před laserovým zaměřením, který umí automaticky odpalovat maskovací kouřové granáty. Má i zvýšenou odolnost proti minám jako u verze A6. Švédové ale tanku ponechali původní kanon L44, což značně omezuje schopnosti stroje. Zvažují proto jeho náhradu za lepší L55.

iZdroj fotografie: Anders Lagerås / Creative Commons / CC BY
Strv 122

Leopard 2 Technologieträger/Revolution

Nejde o již přijatou modernizovanou verzi, ale o současný technologický demonstrátor možných upgradů, který vyvinula firma Rheinmetall a nabízí ho jak Bundeswehru, tak i ostatním uživatelům tanků Leopard 2. Ukazuje možnosti upgradu jakýmsi „stavebnicovým“ způsobem, počínaje od verze A4 , která ještě slouží v mnoha armádách. Zahrnuje například ucelený balíček instalace přídavného pancéřování, které tanku dává robustnější vzhled.

iZdroj fotografie: Uživatel Limkopi / Creative Commons / CC BY-SA
Singapurský Leopard 2

Obsahuje i systém varování před laserovým zaměřením nebo přepracovaný systém řízení palby nebo výrazné zjednodušení obsluhy zaměřovače a samozřejmě nový kanon L55. Některé části balíčku využil pro modernizaci svých Leopardů 2 třeba Singapur nebo Indonésie.

Leopard 2NG

Nejen němečtí výrobci vyvíjejí modernizace a upgrady stávajících tanků Leopard 2. I turecký vojenskoprůmyslový komplex se pustil do jejich modernizace, neboť Turecko je má ve verzi A4 ve výzbroji. Své „domácí“ vylepšení by Turecko rádo vyváželo i do dalších zemí, kde slouží původní verze Leopardů 2.

Turkey upgraded Leopard 2A4 tank to what they call Leopard 2 NG (Next Generation).

Right – Leopard 2A4
Left – Leopard 2NG

Zveřejnil(a) Military News dne Pátek 13. února 2015

Jeho součástí je třeba nový elektrický pohon věže nebo nový velitelský termovizor. Turci také nabízejí možnosti instalace přídavného pancéřování nebo vylepšený systém řízení palby. Na tanku ale ponechávají původní kanon L44, takže jejich tvrzení, že Leopard 2 po jejich vylepšení se vyrovná verzi A6, je přinejmenším sporné.

Jakou verzí Leopard 2 považujete za nejlepší a nejoblíbenější?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články