„Ruský systém protivzdušné obrany S-350 Vityaz je lepší než americký Patriot,“ pochvaloval si ruský expert Alexander Michajlov

Ruský expert vidí „domácí“ systém protivzdušné obrany jako rozhodně lepší než americký; a to i přesto, že si připsal obrovský úspěch – zničení superzbraně Kinžal.

S-350Z, ruský systém protivzdušné obrany i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska
                   

Rusko přišlo v reakci na úspěchy amerického systému MIM-104 Patrit na Ukrajině s názorem, že jsou jeho systémy protivzdušné obrany ještě lepší. Za vzor dává třeba S-350 Vityaz, což je jedna z jeho nejnovějších zbraní tohoto typu, kterou zařadilo do výzbroje. Svá vyjádření podporuje tvrzením, že během nasazení v konfliktu na Ukrajině zaznamenal sestřelení již několika letadel a dronů; ani tentokrát to ale nelze nijak ověřit. Na druhou stranu ho některé fotografie zachycují třeba na Krymu, kam Ukrajina drony opravdu posílá.

S-350 má stejné střely jako známý S-400

Kořeny systému S-350 sahají do přelomu tisíciletí a vychází ze společného projektu Ruska a Jižní Koreje, jehož cílem byl vývoj jihokorejského systému KM-SAM. Jeho předností je, že do svých odpalovacích zařízení používá stejné rakety jako známější starší systém S-400, což značně zjednodušuje logistiku. Výhodou nového systému má být schopnost automatizované detekce, i sledování a ničení cíle, což má značně zkracovat reakční dobu.

Radarové vozidlo systému S-350 iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Radarové vozidlo systému S-350

Podle ruského vojenského experta Alexandera Michajlova lze ruský S-350 výkonem přirovnat k americkému MIM-104 Patriot. Oba systémy jsou schopné ničit jak běžné letecké cíle, tak balistické rakety, ale podle něj je ruský systém o něco lepší. Jeho výhoda prý spočívá zejména v tom, že se jeho střely pohybují rychleji, a také mohou zasahovat mnohem níže letící cíle, a to ve výšce pouhých 10 metrů, což Patriot údajně nedokáže.

Vityaz může odpálit až 32 střel najednou

Papírové schopnosti ruského systému S-350 Vityaz jsou opravdu úctyhodné; v jednom okamžiku má být schopen sledovat až 16 aerodynamických nebo 12 balistických cílů, a odpálit až 32 střel. Jedna baterie může mít přitom až 8 odpalovacích zařízení s 96 střelami. Aerodynamické cíle má být systém schopen zasahovat do vzdálenosti až 120 kilometrů a do výšky 30 kilometrů, balistické rakety pak do vzdálenosti 30 kilometrů a výšky 25 kilometrů. Kolik baterií Rusko nyní má, není známo; systém S-350 byl zaveden teprve v roce 2019.

MiG-31 s raketou Ch-47M2 Kinžal

I „nesestřelitelná“ ruská raketa Kinžal může jít k zemi; a vlastně to ani není tak těžké, neumí totiž pořádně manévrovat

Vzhledem ke známé kvalitě ruských systémů protivzdušné obrany lze předpokládat, že půjde o dobrou zbraň, ale nelze se spolehnout na to, že Ruskem deklarované schopnosti sedí – opakovaně se totiž ukázalo, že tomu tak není. Tamní propaganda se porovnáním nechtěně chytila do vlastní nepravdy. Třeba když Patriot opakovaně dokázal sestřelit ruskou střelu Ch-47M2 Kinžal, jíž Rusko označovalo za nesestřelitelnou. Pokud je ale S-350 lepší, pak muselo vědět, že ji „uzemnit“ lze, i kdyby vlastním systémem.

Systém S-350 Vityaz

Která zbraň je lepší, Patriot nebo Vityaz?

Zdroj: SputnikGlobe
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články