I „nesestřelitelná“ ruská raketa Kinžal může jít k zemi; a vlastně to ani není tak těžké, neumí totiž pořádně manévrovat

Systém Patriot měl na Ukrajině „sundat“ už několik hypersonických střel Kinžal, ačkoliv měly být nesestřelitelné. Ani jejich největší přednosti jim nakonec nepomohly.

MiG-31 s raketou Ch-47M2 Kinžal i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

K největším potupám ruské armády na Ukrajině nepatří ani tak její dílčí porážky a vynucené ústupy, jako spíše zklamání z účinnosti dříve vychvalovaných zbraní. Na vrcholu tohoto žebříčku stanula pravděpodobně hypersonická balistická raketa Ch-47M2 Kinžal, která byla ještě donedávna podle Ruska nesestřelitelná. Ale poté, co Ukrajina získala americký systémy MIM-104 Patriot, to neplatí, několik těchto střel už totiž sestřelil.

Balistický Kinžal má schopnost měnit směr

Nejenom mnozí ruští vojáci nejspíše uvěřili propagandě, že je Kinžal opravdu na tak vysoké úrovni; jedná se ostatně o výdobytek označovaný prezidentem Vladimirem Putinem za superzbraň. Kinžal je vlastně balistická raketa systému 9K720 Iskander upravená tak, aby mohla být odpalována z letadel. Po vypuštění se chová podobně jako balistická raketa, kdy vystoupá do výšky, a poté začne vysokou hypersonickou rychlostí klesat. Má přitom možnost měnit kurz, což jí má ve spojení s vysokou rychlostí dovolit prorazit „jakoukoliv“ obranou.

A ono to fungovalo; ovšem pouze do doby, než Ukrajina dostala americký systém Patriot navržený tak, aby si s balistickými raketami – a nejen s nimi – poradil. Má totiž vyspělé radary na zaměření cílů, a hlavně také protistřely ničící je nárazem. Například střely PAC-3 pak mají aktivní radarové navádění, takže cíl konstantně vidí a řítí se přímo k němu. Pokud by ale cíl svůj směr změnil, dokáží se tomu přizpůsobit; a protože ho nestíhají, ale létají „proti němu“, mohou zasáhnout i rakety letící vyšší rychlostí, než jakou samy létají.

O protistřele Kinžal neví a neumí jí uhnout

Kromě rychlosti byla hlavní zamýšlenou obranou Kinžalu její schopnost měnit směr, a i když ji nejspíše má, nemůže být z principu její konstrukce nijak extrémní – nelze si tedy představovat, že prudce zatočí třeba o 90 stupňů. Tyto manévry jsou také naprogramované, takže Kinžal nijak nepozná, že se proti ní řítí protistřely, a že by jim měla v daném okamžiku uhnout. A jelikož jsou ze systému Patriot ke zničení cíle běžně odpalovány střely dvě, je vysoká pravděpodobnost, že díky svému navádění raketu zneškodní.

Ačkoliv je ale tedy střela Ch-47M2 Kinžal sestřelitelná, byla by chyba ji podceňovat, protože si s ní zatím dokázal poradit jenom systém Patriot – jiné, a přitom vyspělé západní zbraně – třeba NASAMS a IRIS-T, to nedokázaly, a starší sovětské S-300 už vůbec. Ve světě existuje nejspíše ještě několik zbraní se schopností Kinžal sestřelit, pro příklad jde o ruský S-400 a S-500, francouzsko-italský SAMP/T, případně o izraelský Arrow 3. Systémy jsou to ale drahé, a k dispozici je má jenom nevelký počet zemí (dodání Ukrajině přitom v plánu není).

Proč podle vás selhaly střely Kinžal?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články