Samohybné houfnice by mohlo dodat Ukrajincům Slovensko

Po rozhodnutí ukrajinského ministerstva obrany o nákupu 26 samohybných houfnic DANA M2 z České republiky se připomíná také slovenský ZVS Holding se samohybnými houfnicemi EVA ráže 155 mm.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

V případě slovenské nabídky se zatím jedná o PR v ukrajinském tisku, konkrétní nabídka z ukrajinské strany prozatím nepřišla. Spekuluje se proto, že se jedná o konkurenční boj v souvislosti s akvizicemi houfnic DANA M2 na podvozcích TATRA. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Možným dodavatelem může být Slovensko

Slováci nabízejí pomoc s vývojem i přímé dodávky 

Vzhledem k možnému přechodu ukrajinské armády na podvozky TATRA, Slovenská ZVS Holding nabízí výpomoc při případném vývoji nebo výrobě samohybných houfnic, ale také přímé dodávky houfnic Eva ráže 155 mm s použitými podvozky TATRA 6×6 a 8×8 nebo v provedení včetně pancéřované kabiny z produkce Tatra Defence Vehicle (TDV). O Tatry je v ukrajinské armádě zájem, mohou nahradit ukrajinské podvozky KrAZ, jejichž výroba je ohrožena, protože automobilka čelí bankrotu, nebo běloruské podvozky MAZ.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jedna ze základních výbav armády

Slovenský pokus o spolupráci s KZTS

O spolupráci se snažil slovenský průmysl už v minulosti, kdy nabízel kooperaci Kramatorskému závodu těžkého strojírenství (KZTS). KZTS stojí za vývojem houfnice 2S22 Bohdana, ale společnost prozatím na slovenskou nabídku spolupráce nikterak nereagovala. V ukrajinském tisku se zmiňuje naopak možnost přímých dodávek houfnic Eva. Houfnice Eva ráže 155 (52 kalibrů) je zjednodušenou verzí slovenské samohybné houfnice Zuzana 2 a byla představena na brněnské výstavě IDET v roce 2015. 

Houfnice Eva ráže 155 mm (52 kalibrů)

Na podvozcích Tatra je maximální rychlost houfnice Eva po zpevněném povrchu 90 km/h, po polních cestách a nestabilním povrchu 55 km/h. S hmotností 22 tun je schopná přesunu ve vzdálenosti 600 km a posádka může sedět v obrněné kabině. Samozřejmostí je osazení celého systému moderními technologiemi, komunikačními systémy a dalšími systémy pro řízení palby či boje. Nabíjecí automat je osazen 12 náboji ráže 155 mm. Je otázkou, zda jsou houfnice Eva pro ukrajinskou armádu vhodné nejen vzhledem k problematickému nabíjení po vystřílení 12 granátů, ale také v souvislosti s tím, že tento typ houfnice není dokončený sériový produkt vhodný pro hromadnou výrobu. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Potraviny, které přirozeně překonají únavu aneb Energie na celý den a prospěšné látky k tomu
adbz.cz
adbz.cz
Skvrny od oleje a paliva je potřeba odstranit co nejdřív. Dají se vyčistit i bez námahy