Samohybné houfnice by mohlo dodat Ukrajincům Slovensko

Po rozhodnutí ukrajinského ministerstva obrany o nákupu 26 samohybných houfnic DANA M2 z České republiky se připomíná také slovenský ZVS Holding se samohybnými houfnicemi EVA ráže 155 mm.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

V případě slovenské nabídky se zatím jedná o PR v ukrajinském tisku, konkrétní nabídka z ukrajinské strany prozatím nepřišla. Spekuluje se proto, že se jedná o konkurenční boj v souvislosti s akvizicemi houfnic DANA M2 na podvozcích TATRA. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Možným dodavatelem může být Slovensko

Slováci nabízejí pomoc s vývojem i přímé dodávky 

Vzhledem k možnému přechodu ukrajinské armády na podvozky TATRA, Slovenská ZVS Holding nabízí výpomoc při případném vývoji nebo výrobě samohybných houfnic, ale také přímé dodávky houfnic Eva ráže 155 mm s použitými podvozky TATRA 6×6 a 8×8 nebo v provedení včetně pancéřované kabiny z produkce Tatra Defence Vehicle (TDV). O Tatry je v ukrajinské armádě zájem, mohou nahradit ukrajinské podvozky KrAZ, jejichž výroba je ohrožena, protože automobilka čelí bankrotu, nebo běloruské podvozky MAZ.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jedna ze základních výbav armády

Slovenský pokus o spolupráci s KZTS

O spolupráci se snažil slovenský průmysl už v minulosti, kdy nabízel kooperaci Kramatorskému závodu těžkého strojírenství (KZTS). KZTS stojí za vývojem houfnice 2S22 Bohdana, ale společnost prozatím na slovenskou nabídku spolupráce nikterak nereagovala. V ukrajinském tisku se zmiňuje naopak možnost přímých dodávek houfnic Eva. Houfnice Eva ráže 155 (52 kalibrů) je zjednodušenou verzí slovenské samohybné houfnice Zuzana 2 a byla představena na brněnské výstavě IDET v roce 2015. 

Houfnice Eva ráže 155 mm (52 kalibrů)

Na podvozcích Tatra je maximální rychlost houfnice Eva po zpevněném povrchu 90 km/h, po polních cestách a nestabilním povrchu 55 km/h. S hmotností 22 tun je schopná přesunu ve vzdálenosti 600 km a posádka může sedět v obrněné kabině. Samozřejmostí je osazení celého systému moderními technologiemi, komunikačními systémy a dalšími systémy pro řízení palby či boje. Nabíjecí automat je osazen 12 náboji ráže 155 mm. Je otázkou, zda jsou houfnice Eva pro ukrajinskou armádu vhodné nejen vzhledem k problematickému nabíjení po vystřílení 12 granátů, ale také v souvislosti s tím, že tento typ houfnice není dokončený sériový produkt vhodný pro hromadnou výrobu. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články