Zamete i s balistickými Iskandery. Systém SAMP-T je nejmodernějším protivzdušným systémem na kontinentu, nyní míří na Ukrajinu

Protivzdušná obrana je pro bezpečnost státu velmi důležitá. Dnes už nebezpečím nejsou pouze letadla a vrtulníky, hrozeb je čím dál více.

i Zdroj fotografie: Uživatel Z3144228 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Již válka v Perském zálivu ukázala, jak důležité je mít kvalitní protivzdušnou obranu, která dokáže likvidovat nejen letadla a vrtulníky, ale také řízené střely nebo balistické rakety. Některé státy se pustily do budování nebo zdokonalování systémů, jež by se dokázaly s těmito hrozbami vypořádat. Francie s Itálií na začátku tisíciletí přišly s rodinou střel Aster, které byly určeny pro plavidla. O několik let později vznikl na jejich základě i pozemní systém SAMP-T. Ten má nejspíše v blízké době dostat i Ukrajina.

Rakety Aster jsou dvojího druhu

Spolupráce na vývoji raket Aster mezi Itálií a Francií začala v roce 1989. Jejím cílem bylo vyvinout střely, které by dokázaly chránit plavidla proti vzdušným hrozbám od letadel až po řízené střely a dokázaly by si poradit i s taktickými balistickými raketami. Nakonec byly vyvinuty dva typy raket Aster 15 krátkého doletu a Aster 30 dlouhého doletu. Začaly být instalovány na francouzská, italská, ale i britská plavidla.

Vývoj však pokračoval dál a cílem bylo získat systém, který by dokázal využívat tyto rakety, jež by ale byly odpalovány ze země. V roce 2011 byl pak představen a zaveden pozemní odpalovací systém SAMP-T, který využívá střely Aster 30. Jejich odpalovače bývají umístěny na automobilech Renault Kerrax 8×8 nebo IVECO ASTRA 8×8. Dají se kombinovat s různými radary, například s Thales GM400 s dosahem 400 kilometrů. Ke komunikaci používají standardizovaný Link 16. Odpalovací vozidlo může být až 25 kilometrů od radaru.

Letadla zasáhne na 120 kilometrů

Použití raket Aster 30 udělalo ze systému velmi silnou zbraň středního dosahu. Jejich dolet je až 120 kilometrů a dokážou zasahovat cíle ve výšce až 25 kilometrů. Na krátkou vzdálenost 15 kilometrů jsou účinné i proti taktickým balistickým raketám nebo protiradarovým střelám. Mohou se tedy i bránit útoku na svůj radar. O tom, že systém je velmi výkonný, svědčí skutečnost, že Francie ho využívá k ochraně svých leteckých základen.

Raketa je dvoustupňová a 2,5 sekundy po svém odpálení je schopna dosáhnout své maximální rychlosti Mach 4,5. Má inerciální a aktivní radarové navádění a je vysoce manévrovatelná. To zajišťuje vysokou úspěšnost zachycení cíle, která během zkoušek byla kolem 70 procent. Běžná baterie SAMP-T se skládá ze 4 odpalovacích vozidel, radaru, velitelského modulu umístěného na vozidle, generátorů a vozidel s náhradními střelami a jeřábem. Jedna střela Aster 30 totiž váží 450 kilogramů a je 4,9 metru dlouhá. Má 15 kilogramů těžkou hlavici.

Pokud Ukrajina nakonec systémy dostane, výrazně by to její obranu posílilo. Je to nejspíše to nejmodernější, co se na evropském kontinentu nachází, srovnatelné s amerických MIM-104 Patriot. I když Ukrajinci mají již německé IRIS-T a obdrží i NASAMS, byl by SAMP-T další posun. Předchozí systémy totiž nejsou určené k sestřelování balistických raket, ale francouzsko-italský by si měl poradil i s proslulými ruskými raketami Iskander. Navíc zaznívají obavy, že další balistické rakety může Rusko získat z Íránu.

Jak nutně potřebuje Ukrajina ochranu proti balistickým raketám?

Zdroj: DefenceUa
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články