Video: pozemní sebevražedný dron sestavený v zákopu je odvážnou improvizací, 12 kg TNT dokáže skupinu nepřátel doslova „roztrhat“

I pozemní dron se ukázal jako velmi účinný, stačilo přitom jenom pár kilogramů trhaviny. Dopravit ho na místo se podařilo pomocí důmyslné improvizace.

Robotický pozemní pásový dron i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Jednou z nepříliš užívaných metod, jak zneškodnit nepřítele, je dopravení nálože nebo miny na jeho pozici. Nápad použít různé druhy vozítek vznikl již během první světové války, ale nebyl příliš rozšířen a ani dnes se netěší moc velké oblibě. Přitom jsou v současnosti k dispozici různé typy dálkově ovládaných vozidel, s nimiž je to mnohem jednodušší než dříve. Že lze různá vozítka tímto stylem upravit je možné vidět třeba na Ukrajině, ale opravdu specializovanou zbraň na tamto principu mělo za druhé světové války Německo.

Francouzské vozidlo bylo předchůdcem německého

Německo bylo během války známé svým robotickým vozidlem Leichter Ladungsträger Goliath, ale nutno přiznat, že konstruktéři tehdy nepřišli s žádnou novou myšlenku. Tou bylo ve skutečnosti francouzské robotické vozidlo Crocodile Schneider Torpille Terrestre z první světové války, konkrétně z roku 1916, s náloží 40 kilogramů a Aubriot-Gabet Torpille Électrique. Poháněno bylo elektromotorem a elektřina mu byla dodávána připojeným kabelem, nikdy však nebylo masově vyráběno.

Německý Goliáš byl do výzbroje zařazen v roce 1942, existoval přitom ve dvou verzích: Sd.Kfz. 302 měl elektrický pohon, a pozdější Sd.Kfz. 303 pak benzinový. Vozidla nesla výbušninu o hmotnosti 60 nebo 100 kilogramů a byla naváděna prostřednictvím kabelu, což nebylo příliš praktické, ale pokud se útok podařil, byl velmi účinný. Prvním jejich úkolem však tehdy nebylo ničit tanky, ale demolovat různé objekty, v čemž se vozítka dobře osvědčila.

Ukrajinci připevnili na vozítko velkou minu

V desetiletích po druhé světové válce se myšlenka podobných zbraní nijak neujala, takže nebylo o sebevražedných pozemních strojích moc slyšet (vyjímaje nějakých speciálních konstrukcí). Na koncept si nicméně vzpomněli ukrajinští vojáci, když hledali další způsob, jak bojovat s útočníkem. Video ze zimních bojů v okolí Bachmutu (což nasvědčuje napadaný sníh) ukazuje použití dálkově ovládaného kolového vozidla, na které vojáci improvizovaně připevnili směrovou protipěchotní minu MON-90, v níž je 12 kilogramů TNT.

Využití takové zbraně bylo při současných technologických možnostech mnohem jednodušší než v minulosti. Robotické vozidlo mohou totiž vojáci řídit za pomoci radiového signálu, takže zcela odpadají dráty dříve nezbytné. K tomu navíc vyslali do vzduchu dron, s jehož pomocí sledovali vozidlo i nepřítele, a zbraň navedli přesně na jeho pozici. Během jeho jízdy přitom udržovali palbu, aby nepřátelské bojovníky přinutili zůstat v zákopu. Zda jde o ojedinělou taktiku, anebo snad o nový způsob boje, asi ukáže až čas.

Ukrajinský útok robotem

Jak hodnotíte útoky pomocí pozemních dronů?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články