Čínské vozidlo ShaanXi Baoji Tiger IMV by bylo pro ruské jednotky na Ukrajině posilou, odolá ale jen ručním zbraním

Obrněná vozidla jsou v armádě velmi důležitá, třeba čínské Shaanxi Baoji Tiger našlo uplatnění v několika zemích včetně Ruska. Není nejlepší, ale zato levné.

Polské obrněné vozidlo Tur-1 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Většina armád má ve výzbroji větší obrněná vozidla na automobilových podvozcích, která jsou schopna nést výsadek vojáků. Podobné druhy zbraní vyrábí ve světě řada států, a vlastní má například i Čína. Jedním z jejích nejznámějších vozidel je ShaanXi Baoji Tiger, který se dostal do výzbroje hned několika zemí. Najít ho je možné také v Rusku, kam ho pro své bojovníky koupil čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, jedna z nejvýraznějších postav války na Ukrajině.

Čínský Baoji Tiger uveze 9 vojáků

Vozidlo ze země draka není nejnovější konstrukce, první zmínky se o něm objevily v roce 2010, a oficiálně pak bylo představeno v Paříži o dva roky později. Jde o automobil na 4kolovém podvozku a jeho osádka je 2členná, v zadní části má ale prostor pro 9členný výsadek. Kromě země původu, tedy Číny, ho lze najít třeba na Bahamách, v Bolívii nebo v Somálsku. Nově se pak objevují ve výzbroji čečenských vojáků a není vyloučen jejich další export.

Podle dostupných údajů je vozidlo 5,56 metrů dlouhé a 2,32 metrů široké, přičemž jeho hmotnost dosahuje 6,5 tun. Pohání ho dieselový motor Cummins, s nímž na silnici dosahuje rychlosti až 115 kilometrů v hodině. Jeho dosah se pak dle zatížení (uveze náklad o hmotnosti 1,5 tuny) pohybuje mezi 500 a 600 kilometry. ShaanXi Baoji Tiger se má vypořádat i s těžším terénem a je schopné se bez přípravy brodit vodními toky do hloubky 80 cm.

Vozidlo odolá jen lehkým zbraním

Ačkoliv jde o relativně moderní vozidlo s mnoha možnostmi využití, je vhodné spíše pro policejní práce nebo konflikty s nižší intenzitou, i když třeba pro čečenské bojovníky může být vzhledem k nedostatku moderní výzbroje dobrou posilou. Problémem ShaanXi Baoji Tiger je hlavně nepříliš dobrá ochrana, jeho pancíř odolá jenom střelám do ráže 7,62 milimetrů, tedy lehkému kulometu, kdežto těžký se s ním vypořádá. Není přitom známo, že by bylo možné osadit vozidlo přídavným pancéřováním, bude se tak muset spíše držet stranou.

Ukrajinská ofenziva

Aktuální vývoj ukrajinské ofenzivy: útok přinesl strategická území, ale vyžádal si nemalé ztráty, padly i západní tanky

Na střeše vozidla je pak otočná věž, kterou lze osadit lehkým nebo těžkým kulometem do ráže 12,7 milimetrů, a také automatickým granátometem. Z vnitřního prostoru mohou vojáci vést střelbu čtveřicí palebných otvorů. Vzhledem k parametrům se dá říci, že jde spíše o méně vyspělé vozidlo, ale údajně není ani drahé, a proto může cílit i na méně movité zákazníky. Zároveň je ale relativně rychlé a prostorné, vojáků uveze dostatek.

V jakých situacích budou čínská vozidla nejlepší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články