Aktuální vývoj ukrajinské ofenzivy: útok přinesl strategická území, ale vyžádal si nemalé ztráty, padly i západní tanky

Ukrajinská ofenziva pokračuje, ale zatím stále ne v plné síle. Přesto aktuální postup ukrajinských vojáků naznačuje, jakým směrem se bude dále ubírat.

Ukrajinská ofenziva i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ofenziva, kterou v těchto dnech vede Ukrajina proti proruským separatistům a ruským silám, přináší své výsledky, ale i těžké ztráty. Při pohledu na dynamiku konfliktu je jasné, že ukrajinské síly nejenže zaznamenaly určitý pokrok na bojišti, ale také získaly zpět některá klíčová území. Podle všeho ale není postup tak rychlý a jednoznačný, jak možná někteří očekávali, Rusko prozatím zvládá řadu ukrajinských útoků odrážet a zasazovat nepříteli těžké rány, přibližuje situaci na frontě CSIS, které také rozkrývá dílčí postupy ukrajinských vojáků.

Jaké ztráty z protiofenzivy jsou známy

Mezi nejvýznamnější ztráty vojenské techniky patří na straně Ukrajiny zničení několika západních tanků, zejména pokud jde o Leopardy 2 (padly jak klasické, tak ženijní verze), nebo nejméně pěti modernizovaných tanků T-64 a osmi obrněných transportérů BTR-4. Poměrně nově jsou však hlášeny i ztráty ženijního pásového vozidla IMR-2 nebo obrněného vyprošťovacího vozidla Bergepanzer. Například britský Challenger-2 ale zatím nepadl ani jediný.

Na straně separatistů podporovaných Ruskem jsou pak ztráty srovnatelné, nebo možná o něco méně bolestivé, jednat se má o minimálně čtyři tanky T-72 a několik kusů dělostřelecké techniky, především o samohybné houfnice 2S1 Gvozdika. Rusko navíc nasadilo v oblasti své nejlepší tanky T-90M a oznámilo, že při odrážení neúspěšných ukrajinských útoků zničilo nejméně 7 tanků Leopard 2, uvádí Reuters, ačkoliv informaci nelze ověřit.

Ukrajinská ofenziva, příprava vojáků

Co reálně mohou Ukrajinci zapojit do velké ofenzivy proti Rusku: vyčerpaní vojáci jsou stále odhodlaní, techniky mají (ne)dostatek

Ztráty jsou ale také na lidských životech. Ukrajinské ministerstvo obrany je ze strategických důvodů nezveřejňuje, zatímco protistrana hlásí denně zhruba 500 až 1 000 „vyřazených“ (v čísle jsou jak mrtví, tak ranění a tedy neschopní dalšího boje). Čísla ale nelze nijak doložit, a jak je u Ruska zvykem (což je zkrátka fakt, žádná zaujatost), rádo výsledky zkresluje, neboť bývá realita mnohdy mnohem horší. Úplnou pravdu se ale nejspíše nedozvíme nikdy.

Ukrajinci už dobyli první území

Pokud jde o územní zisky, ukrajinské síly zaznamenaly významný pokrok, a to zejména v regionu Donbas. Získaly zpět kontrolu nad klíčovými obcemi jižně od města Velyka Novosilka, které byly od roku 2014 pod kontrolou separatistů. Tyto obce mají v konfliktu strategickou roli a jejich dobytí tedy představuje pro ukrajinskou stranu významný úspěch. Byť se to nemusí zdát jako velké vítězství, tak je, neboť ještě donedávna fronta na všech místech stagnovala, podotýká Politico.

Kde sledovat aktuální dění z války na Ukrajině

Aktuální informace z války na Ukrajině přináší například LiveUMap, v níž jsou zaznamenávány všemožné události (napadení území, zničení elektrárny, rozmístění některé techniky apod.).

Přestože Ukrajina zaznamenala určitý úspěch, její ofenziva je teprve v začátcích. V současnosti se zdá, že zaměřuje své úsilí na jih, resp. směrem k městu Mariupol, které je také důležitým přístavem a v současnosti pod kontrolou separatistů. V nadcházejících týdnech by to mohlo znamenat zvýšení intenzity konfliktu, ale jak bude situace v blízké budoucnosti vypadat, nelze odhadovat.

Ruský hlavní bojový tank T-90M

Když Rusko změní přístup, může vyrábět až 1 000 nových tanků T-90M Proryv za rok. Mohlo by to znamenat zásadní změnu v rozložení sil

Ukrajina navíc prozatím nezapojila vše, aktuálně většina jejích jednotek vyčkává, což platí také o technice. Dosud ve větším nevypustila ani tisíce a tisíce dronů, jimiž by dokázala doslova zahltit nepřátelskou protivzdušnou i protiletadlovou obranu, stejně jako eliminovat mnohá vozidla a celé skupiny vojáků. Možná, že když se podaří Ukrajincům dostatečně postoupit, donutí to konečně protistranu zasednout k jednacímu stolu namísto vojenskému plánování.

Existuje vůbec pro obě strany schůdné řešení války na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články