Vojenská tajemství na očích. Skutečné významy symbolů, písmen a čísel označujících vojenskou techniku

Vojáci potřebují vědět nejen to, že nějaké vozidlo či letadlo patří do jejich armády, ale i do které jednotky. Proto armády volí různé způsoby, jak vozidla a zbraně označit.

i Zdroj fotografie: Uživatel Maulincio / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud se podíváte na vojenská vozidla nebo letadla, často na nich najdete různé označení. Někde bývá pochopitelné, jindy ho dokážou identifikovat jen příslušníci dané armády. Jeho funkce je jednoduchá. Přesně říci, o které vozidlo či o kterou zbraň se jedná a ke které patří jednotce. Rychlá identifikace je totiž v mnoha případech potřebná. A to nejen proto, abyste poznali, jestli jde o přátelské nebo nepřátelské vozidlo.

Některá označení jsou až záhadná

Nutno říci, že principy se v armádách liší a často může být těžké identifikovat, co které označení vlastně znamená. Stačí si vzpomenout na začátek ukrajinského konfliktu, kdy se objevila ruská vozidla s namalovanými písmeny. Nejčastěji to bylo známé Z, ale objevilo se například i V nebo O. Funkci písmen vlastně nikdo řádně neobjasnil, ale dle všeho identifikovala vozidla určité skupiny jednotek. Navíc bylo nutné vozidla odlišit, protože Ukrajina používá mnoho stejných nebo podobných zbraní jako Rusko.

Třeba v bývalé sovětské armádě, ale i v současném Rusku, označení někomu jinému nebude dávat smysl. Jde o číslo, které bylo náhodně přiděleno na určitou dobu. Tato praxe je zavedena proto, aby se zmátl průzkum nepřítele. Ten vlastně z čísla nemá šanci zjistit, která konkrétní jednotka se v místě nachází. Dříve se čísla psávala na boky vozidel, ale třeba kvůli přídavnému pancéřování tanků jsou dnes například i na bednách s nářadím.

Čísla bývají 20 až 40 centimetrů vysoká, jsou tedy čitelná i z větší vzdálenosti. Jakou budou mít barvu, záleží především na tom, jaké má dané vozidlo maskování, s nímž musí kontrastovat. Při zelených odstínech do lesa nebo podobné krajiny jsou písmena většinou bílá. Naopak na světlém pouštním maskování nebo při zimním se používá barva černá.

iZdroj fotografie: U.S. National Guard / Public Domain
Označení protiletadlové verze amerického vozidla Striker

Američané mají v číslování řád

Řád má naopak označování vozidel a dalších zbraní u americké armády. Bývá rozděleno na skupiny znaků, umístěny jsou hlavně v okolí nárazníku, ale i na jiných místech. První skupina vlevo většinou označuje divizi, pluk a prapor, kam je vozidlo přiřazeno. V pravé části zase znaky identifikují rotu, četu a číslo vozidla.

Jiná jsou pak značení na letadlech. Ta většinou mívají na trupu vlajku v kruhu nebo jiné značení, jež říká, kterému státu letoun patří. Ruská letadla pak mají přidělena čísla podobně jako vozidla. Americká zas označení čísla letky a základny. Námořní letouny pak mají značení komplikovanější, písmena na nich označují, k čemu jsou určena. Třeba skupina písmen VMFA by měla znamenat letadlo s pevnými křídly ve výzbroji námořnictva, stíhačka a útočný letoun.

Je důležité označením nepřítele mást, nebo je lepší mít v něm logiku?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články