Video: Smrtící kombinace systému TOW a vozidla Humvee je u Chersonu. Další ohrožení pro ruské tanky

Naváděné protitankové zbraně jsou velmi nebezpečné. Pokud se s jejich silou skloubí i vysoká mobilita, mohou zaznamenat mnoho zničených obrněnců.

i Zdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain
                   

Pomoc Spojených států Ukrajině v posledních dodávkách nejspíše zahrnovala kombinaci dvou zbraňových systémů, jež se často používají odděleně. Tak je Američané i v seznamu dodávek pravděpodobně deklarovali. Jde o protitankové naváděné střely BGM-71 TOW a legendární vozidlo Humvee. Záběry z bojiště dokazují jejich propojení, což je kombinace, kterou americké ozbrojené síly dlouhodobě používají.

Záběry přišly od Chersonu

To, že vozidla i rakety jsou na Ukrajinu dodávány, je známo již nějakou dobu. Humvee byly mnohokrát zaznamenány třeba při ukrajinských ofenzivách posledních měsíců, ale nejčastěji s namontovaným kulometem. Ovšem v Chersonské oblasti byl natočen tento automobil s raketometem TOW. Ukrajina má tedy novou vysoce mobilní zbraň, která je velmi vážnou hrozbou pro ruské tanky nebo obrněná vozidla.

TOW je systém, který je ve výzbroji již od roku 1970. Poprvé byl použit během vietnamské války, kdy zničil několik tanků, a to jak umístěný na vrtulníku, tak v pozemní variantě. Během let se tato protitanková zbraň vyvíjela a dnes má většinou dosah 3 750 metrů. Střela nejnovějších typů by měla být schopna proniknout pancířem o síle zhruba 900 milimetrů RHAe. Je naváděna pomocí tenkého drátu. Velké úspěchy naposledy zaznamenala třeba při občanské válce v Sýrii.

Systém bývá na vozidlech často

Jelikož je střela sama velmi těžká, je odpalovací zařízení s baterií a sledovačem, který k němu musí být připojen, často umísťován na různá vozidla. Mezi ně patří právě Humvee, ale střely jsou například i na vozidlech Bradley nebo Stryker. Ta však na rozdíl od Humvee na Ukrajině nepůsobí. Během letu střely musí být cíl celou dobu v hledáčku sledovače, aby se správně navedla. Proto je výhoda, že po dopadu může vozidlo okamžitě opustit pozici a osádka je chráněna pancířem.

Ten je v případe Humvee samozřejmě slabý, ale proti palbě z lehkých ručních zbraní vojáky většinou dokáže ochránit. Automobil se navíc může pohybovat maximální rychlostí 113 kilometrů v hodině a zvládá i poměrně náročný terén. Jeho nevýhodou je malá odolnost proti minám a nástražným náložím. Protože je v současné době americké ozbrojené síly nahrazují novými vozidly, jsou jich k dispozici relativně vysoké počty.

Jak silnou zbraní je podle vás kombinace Humvee a TOW?

Zdroj: DefenceUa
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články