Spojené státy prodaly Tchaj-wanu M142 HIMARS a další techniku

Zdá se, že čínské zbrojení nedává stratégům v Pentagonu spát. A s nelibostí jej sledují také sousedé nastupující světové velmoci. Zejména země, které mají s Čínou poněkud nevyjasněné vztahy, jako je právě Tchaj-wan. Čeští čtenáři asi mají v živé paměti, jak tvrdě reagovali čínští představitelé na oficiální návštěvu předsedy senátu v Tchaj-wanu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

V souvislosti s děním posledních let proto nepřekvapí, že se ostrovní stát snaží o zajištění bezpečnosti svého území i svých obyvatel.

11 odpalovačů raket M142 HIMARS

Americké ministerstvo vnitra už schválilo případný prodej vojenské techniky do zahraničí. Jmenovitě jde o 11 kusů mobilních odpalovačů raket M142 HIMARS v celkové ceně 436 milionů dolarů, tedy téměř deset miliard korun. Kromě mobilní artilerie mají Tchajwanci zájem také o tuto vojenskou techniku:

  • 6 taktických raketových systémů ATACMS M57 Unitary
  • 7 víceúčelových vozidelm HMMWV M1152Al
  • 11 kulometů M240B ráže 7,62 mm
  • 17 mezinárodních polních taktických bojových systémů pro artilerii IFATDS

Hlavním obchodním partnerem Je Lockheed Martin

Hlavním obchodním partnerem je v rámci této zakázky pro Tchajwance známá zbrojovka Lockheed Martin, konkrétně její oddělení Lockheed Martin Missile and Fire Control. Americké firmě leží na stole offsetová smlouva, kterou by měla firma po pečlivém prostudování podepsat. Obchodu totiž po schválení federálními orgány nestojí nic v cestě a zdroje ze zbrojovky uvádějí, že zakázka je v této náročné době příliš zajímavá na to, aby si o ni Lockheed Martin mohl dovolit přijít.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Hlavním obchodním partnerem Je Lockheed Martin

Kromě podpisu obou smluvních stran musí dojít také k ratifikaci smlouvy ze strany americké federální vlády, stane se tak nejspíše po ukončení všech formalit spojených s americkými volbami. Výsledek vole by však osud smlouvy neměl nikterak ovlivnit, jde skutečně jen o formalitu, která však pro vládu v této chvíli nemá prioritu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články