Stařičké tanky T-62 na Ukrajině v roli lovné zvěře. Rusové znovu nezvládli moderní válku

Ruská armáda má velký počet tanků, ale jen některé jsou moderní. Ve skladech stále uchovává tisíce zastaralých strojů, které byly vyrobeny v dobách studené války.

i Zdroj fotografie: Uživatel Jno / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Spekulace o tom, zda jsou na frontě na Ukrajině nasazeny stařičké tanky T-62, jsou definitivně potvrzeny. S informací, o níž se spekuluje od začátku léta, protože stroje byly zaznamenány na několika fotografiích, přišla i ruská média. Navíc byl i první tank tohoto typu doloženě ukořistěn ukrajinskou armádou. Podle oficiálních informací se nasazené T-62 alespoň zčásti modernizovaly do podoby, v jaké byly stroje v uplynulých letech posílány do Sýrie. Někdy se používá označení T-62M.

Dělo bylo ve své době fenomenální

Podle listu Rossijskaja gazeta jsou nasazené tanky vybaveny modernizacemi, které pro nasazení v Sýrii provádí na starých T-62 UralVagonZavod. Úprava by měla spočívat především v montáži dynamické ochrany, jež zvyšuje odolnost tanků proti zásahu kumulativní municí. Vyřešen měl být i problém s kontaminací hlavně děla plyny a prachovými částečkami. Není však jasné, zda se takto vybavily všechny tanky ve skladech nebo jen vybraná část.

Faktem totiž zůstává, že snímky z léta nezachycují tanky, které by kostky reaktivního pancéřovaní používané ruskou armádou měly nainstalovány. Ani několik dní stará fotografie ukrajinských vojáků u údajně prvního ukořistěného T-62 neukazuje, že by toto vylepšení na stroji bylo instalováno. Možná tedy ruská armáda kvůli vysokým ztrátám svých modernějších tanků T-72, T-80 a T-90 musela sáhnout i po neupravených starších strojích.

I když dynamická ochrana mohla být Ukrajinci demontována pro použití na jejich tancích. Sovětský svaz začal s konstrukcí tanků T-62 na konci 50. let. Měl tehdy masově ve výzbroji poměrně úspěšný tank T-55, ale jeho dělo ráže 105 milimetrů se ukázalo jako velmi slabé. Proto se konstruktéři rozhodli postavit nový stroj, který by byl vybaven novým dělem s hladkým vývrtem ráže 115 milimetrů.

To bylo ve své době nesmírně silné a předčilo svojí účinností a průbojností z něho vystřelených granátů tehdejší tankové zbraně západních armád dosti znatelně. Jedinou jeho počáteční slabinou byla o něco menší přesnost, než měly jeho západní protějšky. Tank byl navíc vybaven koaxiálním kulometem a na věži měl těžký protiletadlový kulomet.

T-62 masově nasazen v Jomkipurské válce

Hmotnost T-62 činí 37 tun. Je 9,34 metru dlouhý a 3,3 metru široký. Udržuje si nízkou siluetu sovětských konstrukcí, výška je jen 2,4 metru. Stroj má čtyřčlennou posádku, nemá tedy automatický nabíječ novějších sovětských a ruských konstrukcí. Dosahuje rychlosti 50 kilometrů v hodině. V 80. letech byl tank zásadně modernizován na verzi M. Tuto verzi lze snadno poznat podle přídavného štítu na věži, kterému se občas říkalo trochu posměšně Brežněvovo obočí.

Zesíleny byly i další části pancéřování a stroj dostal nový systém řízení palby a další vylepšení. Více najdete zde. Tanky za sebou mají bohatou bojovou historii. V České republice jsou známé jako stroje, které se účastnily invaze v srpnu 1968, přičemž to tenkrát bylo vlastně poprvé, kdy se otevřeně představily na veřejnosti. Sovětský svaz je nasadil například v Afghánistánu, Rusko poté v Čečensku a dalších konfliktech.

iZdroj fotografie: Muzeum národní vojenské historie / Creative Commons / CC BY-SA
Původní T-62

Velkého nasazení se dočkal na straně Egypta a Sýrie v Jomkipurské válce, ukořistěné stroje pak dokonce používal i Izrael, a to jak v mírně upravené podobě původní tankové konstrukce, tak po zcela zásadní přestavbě jako frontový těžce pancéřovaný transportér pro dopravu vojáků. Velmi dobře si vedl ve výzbroji Iráku ve válce s Íránem. Naopak zcela propadl v souboji se západními stroji během operace Pouští bouře.

Na Ukrajině v roli statického dělostřelectva

Podle střídmých informací byl tank T-62M nasazen ruskou armádou v ukrajinském konfliktu přece jen s ohledem na jeho zastaralost a zranitelnost, a to v rolích, které měly v očích ruských velitelů jejich zranitelnost částečně eliminovat. Především byly využívány jako centra obranného postavení na statické linii, kdy byly zakopány do země po věž a okolo nich byla vybudována další obranná postavení, jako jsou kulometná hnízda, postavení granátometů a minometů apod.

iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Tank T-62

Zde ovšem ruská armáda bojovala dávno minulý boj. Částečně zakopané, tudíž statické tanky T-62 byly jednoduchou lovnou zvěří pro moderní protitankovou výzbroj ukrajinských vojáků, kterým často na tato monstra stačilo úplně obyčejné „erpégéčko”. Zakopané ruské T-62 na Ukrajině svoji úlohu hlavního bodu obranné linie tak rozhodně neplnily, spíše naopak.

Paradoxně měly posádky T-62M větší šanci na přežití v boji, když se svým obstarožním tankem vyjely z okopu a začaly se po bojišti pohybovat. Ale i tak byly v T-62 na bojišti v Ukrajině značně zranitelní, a to byl zřejmě i důvod, proč byl nalezen opuštěný a funkční exemplář T-62 ukrajinskými vojáky při jejich útoku. Ruská posádka raději vzala do zaječích, navíc raději po svých.

Jak užitečné mohou být dnes tanky T-62?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články