Stařičké tanky T-62 na Ukrajině v roli lovné zvěře. Rusové znovu nezvládli moderní válku

Ruská armáda má velký počet tanků, ale jen některé jsou moderní. Ve skladech stále uchovává tisíce zastaralých strojů, které byly vyrobeny v dobách studené války.

i Zdroj fotografie: Uživatel Jno / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Spekulace o tom, zda jsou na frontě na Ukrajině nasazeny stařičké tanky T-62, jsou definitivně potvrzeny. S informací, o níž se spekuluje od začátku léta, protože stroje byly zaznamenány na několika fotografiích, přišla i ruská média. Navíc byl i první tank tohoto typu doloženě ukořistěn ukrajinskou armádou. Podle oficiálních informací se nasazené T-62 alespoň zčásti modernizovaly do podoby, v jaké byly stroje v uplynulých letech posílány do Sýrie. Někdy se používá označení T-62M.

Dělo bylo ve své době fenomenální

Podle listu Rossijskaja gazeta jsou nasazené tanky vybaveny modernizacemi, které pro nasazení v Sýrii provádí na starých T-62 UralVagonZavod. Úprava by měla spočívat především v montáži dynamické ochrany, jež zvyšuje odolnost tanků proti zásahu kumulativní municí. Vyřešen měl být i problém s kontaminací hlavně děla plyny a prachovými částečkami. Není však jasné, zda se takto vybavily všechny tanky ve skladech nebo jen vybraná část.

Faktem totiž zůstává, že snímky z léta nezachycují tanky, které by kostky reaktivního pancéřovaní používané ruskou armádou měly nainstalovány. Ani několik dní stará fotografie ukrajinských vojáků u údajně prvního ukořistěného T-62 neukazuje, že by toto vylepšení na stroji bylo instalováno. Možná tedy ruská armáda kvůli vysokým ztrátám svých modernějších tanků T-72, T-80 a T-90 musela sáhnout i po neupravených starších strojích.

I když dynamická ochrana mohla být Ukrajinci demontována pro použití na jejich tancích. Sovětský svaz začal s konstrukcí tanků T-62 na konci 50. let. Měl tehdy masově ve výzbroji poměrně úspěšný tank T-55, ale jeho dělo ráže 105 milimetrů se ukázalo jako velmi slabé. Proto se konstruktéři rozhodli postavit nový stroj, který by byl vybaven novým dělem s hladkým vývrtem ráže 115 milimetrů.

To bylo ve své době nesmírně silné a předčilo svojí účinností a průbojností z něho vystřelených granátů tehdejší tankové zbraně západních armád dosti znatelně. Jedinou jeho počáteční slabinou byla o něco menší přesnost, než měly jeho západní protějšky. Tank byl navíc vybaven koaxiálním kulometem a na věži měl těžký protiletadlový kulomet.

T-62 masově nasazen v Jomkipurské válce

Hmotnost T-62 činí 37 tun. Je 9,34 metru dlouhý a 3,3 metru široký. Udržuje si nízkou siluetu sovětských konstrukcí, výška je jen 2,4 metru. Stroj má čtyřčlennou posádku, nemá tedy automatický nabíječ novějších sovětských a ruských konstrukcí. Dosahuje rychlosti 50 kilometrů v hodině. V 80. letech byl tank zásadně modernizován na verzi M. Tuto verzi lze snadno poznat podle přídavného štítu na věži, kterému se občas říkalo trochu posměšně Brežněvovo obočí.

Zesíleny byly i další části pancéřování a stroj dostal nový systém řízení palby a další vylepšení. Více najdete zde. Tanky za sebou mají bohatou bojovou historii. V České republice jsou známé jako stroje, které se účastnily invaze v srpnu 1968, přičemž to tenkrát bylo vlastně poprvé, kdy se otevřeně představily na veřejnosti. Sovětský svaz je nasadil například v Afghánistánu, Rusko poté v Čečensku a dalších konfliktech.

iZdroj fotografie: Muzeum národní vojenské historie / Creative Commons / CC BY-SA
Původní T-62

Velkého nasazení se dočkal na straně Egypta a Sýrie v Jomkipurské válce, ukořistěné stroje pak dokonce používal i Izrael, a to jak v mírně upravené podobě původní tankové konstrukce, tak po zcela zásadní přestavbě jako frontový těžce pancéřovaný transportér pro dopravu vojáků. Velmi dobře si vedl ve výzbroji Iráku ve válce s Íránem. Naopak zcela propadl v souboji se západními stroji během operace Pouští bouře.

Na Ukrajině v roli statického dělostřelectva

Podle střídmých informací byl tank T-62M nasazen ruskou armádou v ukrajinském konfliktu přece jen s ohledem na jeho zastaralost a zranitelnost, a to v rolích, které měly v očích ruských velitelů jejich zranitelnost částečně eliminovat. Především byly využívány jako centra obranného postavení na statické linii, kdy byly zakopány do země po věž a okolo nich byla vybudována další obranná postavení, jako jsou kulometná hnízda, postavení granátometů a minometů apod.

iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Tank T-62

Zde ovšem ruská armáda bojovala dávno minulý boj. Částečně zakopané, tudíž statické tanky T-62 byly jednoduchou lovnou zvěří pro moderní protitankovou výzbroj ukrajinských vojáků, kterým často na tato monstra stačilo úplně obyčejné „erpégéčko”. Zakopané ruské T-62 na Ukrajině svoji úlohu hlavního bodu obranné linie tak rozhodně neplnily, spíše naopak.

Paradoxně měly posádky T-62M větší šanci na přežití v boji, když se svým obstarožním tankem vyjely z okopu a začaly se po bojišti pohybovat. Ale i tak byly v T-62 na bojišti v Ukrajině značně zranitelní, a to byl zřejmě i důvod, proč byl nalezen opuštěný a funkční exemplář T-62 ukrajinskými vojáky při jejich útoku. Ruská posádka raději vzala do zaječích, navíc raději po svých.

Jak užitečné mohou být dnes tanky T-62?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina dostane velkou pomoc. Nově dodané tanky budou něčím výjimečné
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Výhody platební brány pays proti konkurenci
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Snižuje riziko rakoviny kůže, je šetrná k srdci a zlepšuje zrak: Proč pravidelně jíst mrkev
adbz.cz
adbz.cz
Microgreens: Zásobárnu vitamínů si snadno vypěstujete doma