Kovové mříže na věžích ruských tanků proti Javelinu nefungují. Obránci jim posměšně říkají grily

Kumulativní munice umožnila prorážet těžké pancéřování tanků i velmi lehkým zbraním. Existuje několik způsobů, jak se takovým zbraním bránit.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo vnitra Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajinská armáda ještě před zahájením ruského útoku obdržela několik tisíc moderních protitankových zbraní jako americké Javelin nebo britsko-švédské NLAW. K jejich výhodám patří fakt, že dokážou útočit na tanky shora, tedy v místech, kde mívají nejslabší pancíř. Rusové si toho byli vědomi a již před invazí na Ukrajinu se objevily obrázky tanků, které byly vybaveny střechou z kovových mříží (slat armour), která je měla proti těmto střelám chránit. Mříže dle všeho nefungují.

HEAT střely vytváří paprsek plazmy

Použití mříží je jedním z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů, jak se chránit proti střelám typu HEAT. Právě tento princip totiž ruční protitankové zbraně využívají k překonání pancíře. HEAT střela má speciální tvar, který usměrňuje výbuch hlavice do velmi úzkého paprsku plazmy a je schopen prorazit i stovky milimetrů pancíře. Hojně se začaly využívat za druhé světové války třeba ve známých německých panzerfaustech.

Obrana proti takovýmto zbraním spočívá v zeslabení síly paprsku. Využívá se dynamická ochrana, která při nárazu vytvoří protiexplozi, a tak paprsek naruší. Nejlevnějším způsobem jsou ale kovové mříže umístěné až několik desítek centimetrů před vlastním pancířem. Hlavice exploduje při nárazu do nich a paprsek plazmy po překonání vzdálenosti k pancíři již nemá takovou sílu. Toho chtěli Rusové dle všeho využít.

Hlášení ukrajinských obránců i samotné obrázky tanků, především typu T-72B3, které byly takovouto střechou vybaveny nejčastěji, naznačují, že to nefunguje. Tanky jsou totiž ve velkých počtech ničeny a podle ukrajinských zdrojů, které ale nelze ověřit, jich Rusko ztratilo již více než 300. Většina šla na vrub právě moderním protitankovým zbraním, jež si obránci mimořádně pochvalují.

Mříže tank výrazně demaskují

Ukrajinci prý tanky s takovouto střechou posměšně nazývají grilem, protože konstrukce ho opravdu připomíná. Zdá se, že není jen neúčinná, ale má i pro tank jednu zjevnou nevýhodu. Je vysoká, a tak činí stroj mnohem lépe odhalitelný a může stěžovat i možnost jeho zamaskování. Sovětské, respektive ruské tanky přitom byly postaveny právě na tom, že mají oproti západním strojům mimořádně nízkou siluetu.

Its called the Cope Cage!. Its not like the Russianss didnt think that their tanks were going to do well in Ukraine. …

Zveřejnil(a) Battle Machines dne Úterý 8. března 2022

Za neúspěchem mříží nejspíše stojí skutečnost, že konstruktéři protitankových zbraní s obranou, jakou je dynamický pancíř nebo mříže, prostě počítají. Rakety Javelin jsou totiž tandemové, což znamená, že mají dvě hlavice. První slabší exploduje po nárazu, aby ochranu tanku překonala. Až teprve poté exploduje hlavní nálož tvořící paprsek plazmy, jenž proráží vlastní pancíř. Navíc je na obrázcích vidět, že střecha nechrání celou plochu tanku, ale většinou jen prostor věže.

Některé další záběry naznačují, že ruské tankové posádky jsou si neúčinnosti mřížové ochrany vědomé. Z míst bojů lze najít i fotografie, kde se ji snaží ještě zesílit ve snaze přece jen získat proti moderním zbraním nějakou šanci. Na mříže proto umisťují třeba pytle s pískem, které poskytují další vrstvu. Existuje i fotografie tanku s obrovskou haldou chrastí na mříži, i když ta samozřejmě mohla sloužit i k zamaskování v lese. Tank s ní je ale zachycen na silnici.

Jak by se mohli tankisté chránit proti Javelinům?

Zdroj: Defence-blog

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články