Letecké neřízené střely Hydra 70 na vozidlech Humvee jsou „vzácné“ a velmi efektivní, snadno zdecimují vozidla i bunkry

Ačkoliv byly původně určeny pro vrtulníky, rozhodl se je americký výrobce upravit i pro odpalování ze země. Ukazují se přitom jako nesmírně účinné.

Střely Hydra 70 v odpalovači na vrtulníku i Zdroj fotografie: Uživatel Dammit / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když Západní země někde nasazují bojové helikoptéry, nejspíše jsou vyzbrojené legendární americkými neřízenými střelami Hydra 70. Ty mají řadu výhod, především jsou relativně levné a lze na ně umístit mnoho druhů hlavic. V posledních letech se navíc podařilo vyrobit speciální adaptéry, které je změní na řízené střely za pomoci laserového paprsku. Zásadním vylepšením je pak také možnost umístit její odpalovače na pozemní vozidla.

Střely Hydra 70 mají širokou škálu hlavic

Střely Hydra 70 jsou pokračováním americké rakety Mk 4/Mk 40 ráže 70 milimetrů, která vznikla na konci 40. let 20. století. Používána byla třeba v korejské nebo vietnamské válce, ale později se ji podařilo osadit výkonnějším motorem a provést u ní i další vylepšení. Díky tomu měla raketa efektivní dostřel asi 8 kilometrů, ale její maximální je ještě o 4 kilometry delší. Využívány začaly být nejenom na vrtulnících, ale také na bojových letadlech nebo dronech. Osadit je přitom lze protipěchotní, protimateriálovou, zápalnou i jinou hlavicí.

Rozšířenosti těchto raket se snažili využít výrobci zbraní, a někteří se pokusili z neřízených střel udělat naváděné. Jednou z nejúspěšnějších úprav je AGR-20 Advanced Precision Kill Weapon System (známější pod zkratkou APKWS). Jde v podstatě o střelu Hydra 70, ale mezi její motor a hlavici je vložena speciální část, díky níž ji lze navést za pomoci laserového paprsku. Jelikož je její hmotnost pouze 15 kg, zvládá ničit slaběji pancéřované cíle, ale při ceně necelých 500 tisíc korun za kus je mnohem levnější než běžně používané střely AGM-114 Hellfire.

Speciální odpalovač lze umístit na vozidlo

Střely APKWS je běžně možné využít na vrtulnících a dronech s laserovým zaměřovačem, mohou být totiž navedeny i za pomoci leteckého návodčího – přesnost zásahu je kolem půl metru. Rozšíření zbraně však ponouklo americkou společnost Arnold Defense k nápadu udělat ze střel také zbraň pozemní. V roce 2017 tak představila upravený odpalovač označený jako LAND-LGR4, který je dosud poměrně vzácný, není totiž moc rozšířený. Odpalovat každopádně zvládá 4 nebo 8 střel Hydra 70 nebo APKWS z mnoha druhů pozemních vozidel.

Z raket to dělá pozemní střely krátkého dosahu s možností přesného navedení. Na fotografiích z Ukrajiny je pak vidět jejich nasazení v praxi – odpalovač LAND-LGR4 tam je umístěný na korbě Humvee. Dostupné informace tvrdí, že by mohl mít tento systém dosah až 6 kilometrů, a v případě naváděných střel by mohl pomoci kompenzovat přesilu ruského letectva. Umožnil by totiž ukrajinským jednotkám na frontě navést střely například na nepřátelská postavení, vozidla nebo bunkry, a rychle je zlikvidovat.

Pozemní odpálení střel APKWS

Proti jakým cílům se hodí Hydra 70 nejvíce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články