Africká zbrojní velmoc. Súdánský tank Al-Bašír v bojích zcela deklasoval na Ukrajině modernizované stroje T-72

Pro hodnocení kvality tanku je nutné posoudit sílu jeho zbraní, schopnost detekovat a zaměřit nepřítele a sílu pancíře. Záleží ale také na vycvičené posádce.

i Zdroj fotografie: National War College Military Image Collection / Public Domain
                   

Africké země nejsou, až na několik výjimek jakými jsou Egypt, Alžírsko nebo Jihoafrická republika, považované za vojenské velmoci. Většina zemí také mnoho výzbroje dováží, místní průmysl dokáže vyprodukovat jen málo kvalitních zbraní. Mezi výjimky se řadí v Evropě ne příliš známá africká regionální velmoc, kterou je Súdán. Jeho zbrojní průmysl je natolik vyspělý, že sice v licenci, ale dokáže produkovat vlastní a ne zrovna špatné tanky.

Armáda Súdánu byla vždy silná

Súdán, stejně jako mnohé africké země, si pořizoval svoji výzbroj především v Sovětském svazu a posléze Rusku nebo postsovětských státech. Vždy patřil mezi země, které měly relativně veliké ozbrojené síly. Jejich význam ještě vzrostl po vojenském převratu v roce 1989, po kterém se nakonec prezidentem stal důstojník Umar al-Bašír. V čele země zůstal až do roku 2019 a tanky, které Súdán produkoval, se jmenují po něm, Al-Bašír.

V tomto případě se ale země neobrátila na tradiční dodavatele z bývalého SSSR, ale na Čínu. Ta totiž v v 90. letech zavedla do výzbroje nové tanky Type 96, respektive jejich exportní verzi označovanou jako Type 85-IIM. Ty měly řešit mnoho nedostatků čínských strojů Type 59 a Type 80, které vycházely ze sovětských konstrukcí, především tanku T-55. Dostaly mnohem lepší pancéřování a vylepšila se i jejich výzbroj. Súdán neježe tanky koupil, ale získal licenci na jejich výrobu.

Silné kompozitní pancéřování

Al-Bašír je stroj o délce 10,28 metru a šířce 3,45 metru. Jeho hmotnost činí 41 tun. Je poháněný vznětovým motorem, jenž mu je schopen udělit rychlost až 57 kilometrů v hodině. Jeho dojezd je 350 kilometrů. Má tříčlennou posádku. Jeho ochranu zajišťuje ocelový pancíř, které je vybaven další vrstvou kompozitního pancéřování, jež se dá doplnit ještě přídavným pancířem. Čínské tanky s přídavným reaktivním pancířem mají být schopné odolat projektilům se schopností prorazit ochranu o síle až 1 000 milimetrů RHAe.

Hlavní zbraní tanku je dělo ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem. Dokáže střílet munici typu APFSDS, HEAD a explozivní granáty. Dá se předpokládat, že bude mít podobné parametry jako sovětská respektive ruská tanková děla stejné ráže. Tank disponuje systémem řízení palby s balistickým počítačem a laserovým dálkoměrem. Má i noční termální vidění a systém automatického hašení. Disponuje i koaxiálním kulometem ráže 7,62 milimetru a těžkým protiletadlovým kulometem na věži.

Tanky Al-Bašír se v konfliktech s Jižním Súdánem utkaly se stroji T-72AV. To jsou na Ukrajině modernizované tanky T-72B, vybavené přídavným pancéřováním, lepším dělem, zaměřovačem a výkonnějším motorem. V roce 2012 byly ve vzájemných bojích čtyři T-72AV zničeny a dva silně poškozeny, súdánské stroje prý neutrpěly žádné ztráty. Jaký bude osud produkce tanků Al-Bašír po svržení prezidenta Umara al-Bašíra je ale nejisté. Existují i zprávy, že se jejich produkce zastavila, případně brzy zastaví.

Proč jsou súdánské tanky tak kvalitní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články