Česká firma SVOS společně se švédským SAABem představila mobilní protiletadlový komplet blízkého dosahu MARS

Nutnost kvalitních mobilních protiletadlových zbraní krátkého dosahu ukazují i nejnovější konflikty. Vojáky v poli ohrožují letadla, bitevní vrtulníky i stále silnější drony.

i Zdroj fotografie: Saab
                   

Jednu z možností, jak by také mohla vypadat budoucí mobilní protiletadlová ochrana západních vojsk, ukazuje nová spolupráce české společnosti SVOS Přelouč a švédského SAABu. Kombinací dvojice jejich produktů vzniká moderní systém MSHORAD. Jeho důležitost ukazuje i konflikt na Ukrajině, kde systémy krátkého dosahu mají na svědomí řadu ruských letadel a vrtulníků.

Zbraň zajímavá i pro české vojáky

V novém projektu se konkrétně kombinuje české obrněné vozidlo MARS ve verzi S-330. To na své střeše nese švédský protiletadlový systém RBS-70NG. Teoreticky může jít o velmi zajímavý produkt pro Armádu České republiky. A to nejen z toho důvodu, že vozidlo je tuzemské. Česká armáda totiž švédský systém RBS-70 ve verzi MANPADS používá a pořídila si i jeho nejnovější verzi NG. Vojáci jsou tedy na něj vycvičeni.

Mnoho konkrétních informací o novém pancéřovaném vozidle firmy SVOS zatím není k dispozici. Podle SVOS bude poprvé podrobněji představeno v červnu letošního roku na vojenském veletrhu Eurosatory v Paříži. Ví se, že jde o čtyřkolové vozidlo o hmotnosti 14 tun, a propagační materiály firmy uvádějí, že „MARS mimo jiné nabízí největší vnitřní objem ve své třídě a bezprecedentní balistickou a protiminovou ochranu na základě dlouhodobých zkušeností výrobce“.

Lze tvrdit, že jeho balistická ochrana, jejíž parametry výrobce zatím kromě výše uvedené „informace“ neodtajnil, bude poskytovat minimálně ochranu proti palbě z ručních zbraní a vyšší a že jako podobná vozidla bude mít i konstrukci podvozku a dna takového provedení, které odolává explozi nástražných systémů a min.

MARS se kompletuje a vyrábí v ČR

Dá se také zjistit, že podvozek 4×4 má zvýšenou torzní tuhost, ale nezávislé zavěšení kol se vzduchovým odpružením, umožňujícím individuální nastavení světlé výšky u každého kola zvlášť. Díky tomu má vozidlo velkou průchodivost terénem a dokáže za jízdy značně eliminovat otřesy a vnitřní hluk.

Pohon tohoto vozidla obstarává šestiválcový kapalinou chlazený přeplňovaný dieselový motor OM 926 LA, původně z nákladního vozidla Mercedes Benz Altego, jehož zdvihový objem byl zvětšen na 7,2 l zvětšením vrtání (ze 102 na 106 mm) a zdvihu (ze 130 na 136 mm) a poskytuje výkon 240 kW (326 koní). Ve spojení s šestirychlostní samočinnou převodovkou zajišťuje tomuto 14 tun těžkému vozidlu rychlost na silnici až 110 km/h.

iZdroj fotografie: SVOS
Vozidlo Mars 4×4 s protiletadlovým kompletem RBS-70NG

Zásoba paliva z vnitřních nádrží postačí na dojezd až 800 km. Základní rozměry vozidla 4×4 jsou délka 6,5 metru, šířka 2,3 metru a výška bez nástavby 2,7 metru. Vozidlo MARS (Multi-Role Armored System) se kompletuje a vyrábí v České republice a využívá komponenty užívané členskými státy NATO. V budoucnu má existovat na stejné bázi i 20tunové vozidlo 6×6.

Švédský systém je naváděný laserem

Původně ruční raketový protiletadlový systém RBS-70 SAAB Bofors Dynamic je protiletadlový systém, který vznikl na konci 70. let. Jeho nejnovější verze NG pak byla představena v roce 2011. Je považován za jeden z nejúčinnějších systémů MANPADS, protože jeho rakety jsou naváděny laserem a nefungují proti nim klasická obranná opatření jako například odpalované světlice.

Nejnovější střely BOLIDE ráže 110 mm a po rozvinutí stabilizačních a řídicích křidélek 320 mm mají rychlost Mach 2 a jsou schopné zasahovat cíle do vzdálenosti 8 kilometrů a výšky 6 kilometrů. Patří tudíž do kategorie protiletadlových raketových kompletů krátkého dosahu, tj. s dostřelem v rozsahu 5–10 km, v nomenklatuře NATO označované jako zbraně SHORAD – Short range air defense. V podobě pro pěší ho obsluhují tři vojáci, kterým trvá jeho sestavení od přesunu na místo střelby do plně bojové pohotovosti cca 40 vteřin.

Vzhledem k celkové hmotnosti složeného kompletu v základní konfiguraci, která dosahuje 87 kg, jsou tři vojáci nutností. Zvláště když v případě doplnění komplexu o systém IFF a noční zaměřovač BORC vyskočí celková váha na 128 kg. Po výstřelu lze odpalovací zařízení nabít za pouhých 6 vteřin. Na vozidle MARS 4×4 na střeše se poprvé údajně objevily na otáčivém podstavci v roce 2021 a ve Švédsku i v Česku prošel tento komplex jak zkouškami v terénu, tak ostrými střelbami.

Fotografie zveřejněné SVOS a SAABem potvrzují, že by měly být na střeše vozidla umístěny tři střely. Dá se předpokládat, že jejich odpálení a navádění by se provádělo z vnitřního prostoru vozidla. Představuje špičku v oblasti mobility, ochrany posádky a samozřejmě schopnosti bojovat s různými vzdušnými cíli. Funkční testy ve Švédsku proběhly podle očekávání a potvrdily špičkový výkon celého systému, který odpovídá potřebám moderní armády,“ komentoval zbraň ředitel SVOS Jaroslav Černý.

Jakou roli by měla hrát česká účast v projektu pro českou armádu?

Zdroj: SVOS, Saab

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky