Česká firma SVOS společně se švédským SAABem představila mobilní protiletadlový komplet blízkého dosahu MARS

Nutnost kvalitních mobilních protiletadlových zbraní krátkého dosahu ukazují i nejnovější konflikty. Vojáky v poli ohrožují letadla, bitevní vrtulníky i stále silnější drony.

i Zdroj fotografie: Saab
                   

Jednu z možností, jak by také mohla vypadat budoucí mobilní protiletadlová ochrana západních vojsk, ukazuje nová spolupráce české společnosti SVOS Přelouč a švédského SAABu. Kombinací dvojice jejich produktů vzniká moderní systém MSHORAD. Jeho důležitost ukazuje i konflikt na Ukrajině, kde systémy krátkého dosahu mají na svědomí řadu ruských letadel a vrtulníků.

Zbraň zajímavá i pro české vojáky

V novém projektu se konkrétně kombinuje české obrněné vozidlo MARS ve verzi S-330. To na své střeše nese švédský protiletadlový systém RBS-70NG. Teoreticky může jít o velmi zajímavý produkt pro Armádu České republiky. A to nejen z toho důvodu, že vozidlo je tuzemské. Česká armáda totiž švédský systém RBS-70 ve verzi MANPADS používá a pořídila si i jeho nejnovější verzi NG. Vojáci jsou tedy na něj vycvičeni.

Mnoho konkrétních informací o novém pancéřovaném vozidle firmy SVOS zatím není k dispozici. Podle SVOS bude poprvé podrobněji představeno v červnu letošního roku na vojenském veletrhu Eurosatory v Paříži. Ví se, že jde o čtyřkolové vozidlo o hmotnosti 14 tun, a propagační materiály firmy uvádějí, že „MARS mimo jiné nabízí největší vnitřní objem ve své třídě a bezprecedentní balistickou a protiminovou ochranu na základě dlouhodobých zkušeností výrobce“.

Lze tvrdit, že jeho balistická ochrana, jejíž parametry výrobce zatím kromě výše uvedené „informace“ neodtajnil, bude poskytovat minimálně ochranu proti palbě z ručních zbraní a vyšší a že jako podobná vozidla bude mít i konstrukci podvozku a dna takového provedení, které odolává explozi nástražných systémů a min.

MARS se kompletuje a vyrábí v ČR

Dá se také zjistit, že podvozek 4×4 má zvýšenou torzní tuhost, ale nezávislé zavěšení kol se vzduchovým odpružením, umožňujícím individuální nastavení světlé výšky u každého kola zvlášť. Díky tomu má vozidlo velkou průchodivost terénem a dokáže za jízdy značně eliminovat otřesy a vnitřní hluk.

Pohon tohoto vozidla obstarává šestiválcový kapalinou chlazený přeplňovaný dieselový motor OM 926 LA, původně z nákladního vozidla Mercedes Benz Altego, jehož zdvihový objem byl zvětšen na 7,2 l zvětšením vrtání (ze 102 na 106 mm) a zdvihu (ze 130 na 136 mm) a poskytuje výkon 240 kW (326 koní). Ve spojení s šestirychlostní samočinnou převodovkou zajišťuje tomuto 14 tun těžkému vozidlu rychlost na silnici až 110 km/h.

iZdroj fotografie: SVOS
Vozidlo Mars 4×4 s protiletadlovým kompletem RBS-70NG

Zásoba paliva z vnitřních nádrží postačí na dojezd až 800 km. Základní rozměry vozidla 4×4 jsou délka 6,5 metru, šířka 2,3 metru a výška bez nástavby 2,7 metru. Vozidlo MARS (Multi-Role Armored System) se kompletuje a vyrábí v České republice a využívá komponenty užívané členskými státy NATO. V budoucnu má existovat na stejné bázi i 20tunové vozidlo 6×6.

Švédský systém je naváděný laserem

Původně ruční raketový protiletadlový systém RBS-70 SAAB Bofors Dynamic je protiletadlový systém, který vznikl na konci 70. let. Jeho nejnovější verze NG pak byla představena v roce 2011. Je považován za jeden z nejúčinnějších systémů MANPADS, protože jeho rakety jsou naváděny laserem a nefungují proti nim klasická obranná opatření jako například odpalované světlice.

Nejnovější střely BOLIDE ráže 110 mm a po rozvinutí stabilizačních a řídicích křidélek 320 mm mají rychlost Mach 2 a jsou schopné zasahovat cíle do vzdálenosti 8 kilometrů a výšky 6 kilometrů. Patří tudíž do kategorie protiletadlových raketových kompletů krátkého dosahu, tj. s dostřelem v rozsahu 5–10 km, v nomenklatuře NATO označované jako zbraně SHORAD – Short range air defense. V podobě pro pěší ho obsluhují tři vojáci, kterým trvá jeho sestavení od přesunu na místo střelby do plně bojové pohotovosti cca 40 vteřin.

Vzhledem k celkové hmotnosti složeného kompletu v základní konfiguraci, která dosahuje 87 kg, jsou tři vojáci nutností. Zvláště když v případě doplnění komplexu o systém IFF a noční zaměřovač BORC vyskočí celková váha na 128 kg. Po výstřelu lze odpalovací zařízení nabít za pouhých 6 vteřin. Na vozidle MARS 4×4 na střeše se poprvé údajně objevily na otáčivém podstavci v roce 2021 a ve Švédsku i v Česku prošel tento komplex jak zkouškami v terénu, tak ostrými střelbami.

Fotografie zveřejněné SVOS a SAABem potvrzují, že by měly být na střeše vozidla umístěny tři střely. Dá se předpokládat, že jejich odpálení a navádění by se provádělo z vnitřního prostoru vozidla. Představuje špičku v oblasti mobility, ochrany posádky a samozřejmě schopnosti bojovat s různými vzdušnými cíli. Funkční testy ve Švédsku proběhly podle očekávání a potvrdily špičkový výkon celého systému, který odpovídá potřebám moderní armády,“ komentoval zbraň ředitel SVOS Jaroslav Černý.

Jakou roli by měla hrát česká účast v projektu pro českou armádu?

Zdroj: SVOS, Saab

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články