T-14 Armata může svým kanonem zasahovat nejenom pozemní, ale také vzdušné cíle, a to údajně až na 8 km

Některé tanky mají možnost zasahovat i vzdušné cíle, a to zejména pokud jsou nízko a moc nemanévrují. Ruská T-14 Armata to údajně zvládne i na slušnou vzdálenost.

Tank T-14 Armata i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruský tank T-14 Armata měl být v současnosti velikým trumfem ruských ozbrojených sil, neboť měl předčít všechny hlavní bitevní tanky na světě. Jenomže pravdou je, že existuje jenom hrstka jeho prototypů, a podle všeho se zatím ani nedostane do sériové výroby. Stále ale nepřestává fascinovat odborníky, a Rusko se navíc neustále chlubí jeho schopnostmi, i když není potvrzeno, zda (nebo spíše nakolik) jsou skutečné. Jednou z těch nejnověji prezentovaných je údajná schopnost zasahovat vzdušné cíle až na 8 kilometrů.

Kanon T-14 Armata překonává současné zbraně

T-14 Armata je vyzbrojena tankovým kanonem 2A82-1M, uvádí MilitaryWatchMagazine, což má být zbraň, která svými schopnostmi překonává stávající ruské kanony, tedy třeba ty z tanku T-90M, i když ráži 125 mm má stejnou. Střílet z něj dokáže nejenom nejmodernější munici jako Vacuum-1 se schopností údajně prorazit všechny dnes existující tankové pancíře, ale také vyspělé řízené protitankové střely 3UBK21 Sprinter.

T-14 Armata iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
T-14 Armata má mít fenomenální kanon

Střela má sama o sobě fantastické parametry; Wikipedia uvádí, že má dosah 12 kilometrů a probije pancíř a síle 950 milimetrů, což jsou údaje, kterých konkurence zdaleka nedosahuje. Jde však o tvrzení ruské strany a nelze ho nijak ověřit. 3UBK21 Sprinter má být schopna zasahovat i letící cíle, a s odvoláním na test provedený v Kazani přišel server BulgarianMilitary s tvrzením, že letící cíl zasáhne tank až na 8 km. Ale nutno dodat, že dohledat informace o testu nelze.

Vrtulník může protitanková střela sestřelit

Odpověď na otázku, jestli je T-14 Armata schopna zasáhnout letící cíl, je určitě ano – jsou toho ostatně schopné i jiné protitankové řízené střely. TheaviAtionGeekClub uvádí, že třeba ukrajinský systém Stugna-P dokázal sestřelit ruský vrtulník Kamov Ka-52 Alligator, takže když to dokáže jedna řízená střela, nelze pochybovat, že to dokáže i jiná. A to včetně řízených protitankových střel vypalovaných z tankových hlavní. Ale T-14 Armata nebude jediným tankem s touto schopností, podobné střely (Lahat) s laserovým naváděním má třeba izraelská Merkava.

Je tak spíše otázkou, nakolik je tato schopnost pokročilá – případ sestřeleného Ka-52 ukazuje, že se vrtulník téměř nehýbal, a proto na něj bylo možné střelu s pomocí laseru navést. Pokud by ale letěl rychle a manévroval, nejspíše by ho netrefila, a to samé platí i o střele odpalované z tanku T-14 Armata. Otázkou také je, zda budou přístroje tanku schopné na velikou vzdálenost letecký objekt zaregistrovat. A pokud ano, zda v bojové zóně bude osádka prohledávat oblohu, nebo spíše pátrat po možných cílech na zemi, kterých bude jistě mnohem více.

Sestřelení Ka-52 řízenou střelou Stugna-P

Jak cenná je pro tank možnost ničit letící cíle?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články