Pokročilá samohybná houfnice T-155 Firtina z Turecka předstihuje jihokorejskou K9 Thunder značně, za 15 sekund vystřelí 3 rány

NÁZOR: Turecký zbrojní průmysl vyrábí poměrně kvalitní samohybné houfnice, které přebírají mnohé z úspěšné jihokorejské alternativy. Oproti jsou však o dost lepší.

Turecká houfnice T-155 Firtina i Zdroj fotografie: T-155 Firtina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Turecko si snaží zajistit produkci klíčových zbrojních systémů pomocí domácího průmyslu, aby se mj. nemuselo podřizovat podmínkám jiných zemí. Zbraně si přitom samo vyvine, případě si pořídí licenci nějakého úspěšného systému ze zahraničí – a právě druhou z možností zvolili v případě těžkého samohybného dělostřelectva. Výsledkem je pásová houfnice označovaná jako T-155 Firtina, která je vyrobena podle exportně velmi úspěšné jihokorejské K9 Thunder, ale Turci ji zároveň stále modernizují.

Jako jihokorejská K9, ale s jinou věží

Novou samohybnou houfnici hledala turecká armáda už v 90. letech 20. století – tehdy uvažovala mj. o německé PzH 2000, ale nakonec se dohodla s výrobcem v Jižní Koreji. Konkrétně že využije jeho designu pásové samohybné houfnice K9 Thunder, která je tak v Turecku vyráběna od roku 2001 i s pomocí dovážených technologií. Stejný tím pádem zůstal podvozek a hlavní zbraň – tedy 155mm houfnice – ale má jinou věž a některé vnitřní vybavení přizpůsobené tak, aby více vyhovovalo požadavkům tureckých ozbrojených sil.

T-155 Firtina využívá dělo ráže 155 milimetrů o délce hlavně 52 ráží, což je dnes standard mezi moderními děly v západních zemích. Houfnice dokáže vystřelovat různé druhy munice, a podle typu je její dosah až 40 kilometrů. Uvnitř vozidla je zásoba 48 nábojů, z nichž je 30 v automatickém zásobníku, což je jedna ze změn oproti jihokorejskému designu, která jich má v zásobníku jenom 24. Za prvních 15 sekund může houfnice vypálit hned 3 rány, dlouhodobá rychlost střelby jsou pak 2 rány za minutu.

Turci používají vlastní řízení palby

Hmotnost T-155 Firtina je 56 tun, její obsluhu tvoří 5 vojáků, a má pomocnou energetickou jednotku, díky čemuž funguje i bez zapnutí hlavního motoru, a na rozdíl od jihokorejského originálu využívá systém řízení palby nebo systém navigační. Kromě děla je houfnice vyzbrojena i kulometem ráže 7,62 milimetrů na ochranu proti pěchotě. Pohybovat se dokáže rychlostí 65 km/h a dojezd na plnou nádrž je kolem 360 kilometrů.

Roketsan, raketa TRG-230 na dronu

Nová turecká naváděná raketa pro dron zasáhne cíl nadzvukovou rychlostí do vzdálenosti až 150 km, zdolat může leckterou obranu

Turecko upravilo původní model do modernizované verze Firtina II, která dostala nový a lepší systém řízení palby, a rovněž mělo dojít ke zrychlení kadence. K dispozici je pak i dálkově ovládaná stanice na vozidle. Nejnovější modely mají navíc dostat domácí motory, protože původní jsou vyráběné v německé licenci, ale z důvodu neshod mezi Německem a Tureckem hrozí, že by je země nemohla do nově vyrobených zbraní montovat. Turecko si těchto nových houfnic objednalo dalších 120, a zájem o ně má i Ukrajina.

Střelba tureckých houfnic T-155 Firtina

Jak hodnotíte jihokorejskou houfnici T-155 Firtina?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články