Video: ruský tank T-72 s podivnou nástavbou před i za věží vyvolává otázky, nelze určit, k čemu může sloužit

Rusové mají tank T-72 s opravdu podivuhodnou úpravou, jejíž smysl je záhadou. Stroj sice připomíná západní tanky, ale jejich funkce 100% nepřebírá.

Vystavený tank T-72 i Zdroj fotografie: Uživatel Balcer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tanků T-72 existuje po celém světě v různých variantách několik desítek tisíc. Jejich úpravy přitom stále pokračují – příkladem může být jen několik let stará ruská modifikace T-72B3M, která stroj značně vylepšuje za použití technologií z moderního tanku T-90M. Mnohem větší záhadou ale zůstává úprava zachycená na videu pod tímto článkem; tank T-72B, tentokrát ve výbavě ruské armády, na něm má podivuhodné podlouhlé nástavby věže.

Tanků T-72B je po světě mnoho

T-72B je konstrukce z dob Sovětského svazu a primárně byl určen pro sovětské ozbrojené síly, zatímco exportní verze postrádaly lepší kompozitní pancéřování a některé vnitřní vybavení. Jenomže po rozpadu SSSR se dostala i tato verze mimo území bývalého svazu republik. Žádná z modifikací však neměla podlouhlou nástavbu věže v zadní ani přední části, takže je otázkou, čeho chtěli technici s její pomocí dosáhnout.

Tank T-72B s reaktivním pancéřováním Kontant-1 iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Tank T-72B s reaktivním pancéřováním Kontant-1

První neznámou je, že není jasné, z čeho vlastně nástavba je, nebo jak je těžká. Je totiž pokrytá nějakou plachtou, což identifikaci materiálu znemožňuje, a experti jsou odkázáni jen na spekulace. Jednou z možností je, že to je jakási ochrana proti dronům, čemuž by nasvědčovala i nástavba nad věží. Konstrukce tak může tank chránit proti bezpilotním letounům, které shazují protitankové granáty, případně i proti sebevražedným dronům, které často útočí seshora na zranitelná místa, a právě ta nástavba při poloze děla dopředu kryje.

Místo pro různé vybavení

Existují i názory, že může být nástavba místem pro různé vybavení, jehož instalace není do tanku možná, případně do ní bylo přesunulo vybavení z vnitřku tanku. Pokud by se ale jednalo o silné pancéřové nástavby, mohly by zvyšovat hmotnost tanku a tím snižovat jeho pohyblivost. Přesunutí vybavení by tak teoreticky mohlo udělat místo nějakému výkonnějšímu motoru, čímž by bylo možné pohyblivost zlepšit. Vyvstávají však i spekulace, že nástavby mění těžiště tanku a zlepšují jeho stabilitu hlavně při střelbě.

Dlouhé věže však nejsou žádnou novinkou, mají je mnohé západní tanky, a upravený T-72 se trochu podobá například německému Leopardu 2. Ale tanky Západu mají v dlouhé věži uskladněnou munici tak, aby byla oddělena od prostoru osádky a při výbuchu nepoškodila vnitřek tanku. Tato varianta je ale u T-72 – tedy vzhledem k jeho caruselovému nabíječi, což je i velký handicap z hlediska bezpečnosti – spíše nepravděpodobná. Co za úpravami stojí se tedy ukáže asi až v případě, že bude takto upravený tank opravdu použitý v praxi.

Tank T-72 s podlouhlými nástavbami věže

Jaký účel mohou mít nástavby na tanku T-72?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články