Kterak Indie před lety zachránila Putinovu chloubu, tank T-90: nebýt pořádného „záchranného lana“, nemusela vůbec vzniknout

Velmi moderní ruské tanky T-90M Proryv dnes nemusely vůbec existovat. Tehdejšímu oslabenému Rusku hodila na poslední chvíli záchranné lano Indie, ale ne sama od sebe.

Indický T-90S i Zdroj fotografie: Uživatel cell105 / Creative Commons / CC BY
                   

Pokud se může Rusko chlubit nějakou pozemní technikou, jde právě o nejmodernější verzi tanku T-90 označovanou jako T-90M Proryv. Ten představuje opravdu smrtelný stroj, který se v mnoha parametrech vyrovná západním obrněncům, a jeho vývoj trval více než 30 let. Jeho budoucnost přitom v 90. letech doslova visela na vlásku, tamní armáda ho totiž nechtěla. Ruský tankový průmysl a jeho schopnost produkovat moderní stroje však nakonec zachránila Indie, která si jich pořídila tanky T-90 v počtu 1 100 kusů.

Na tanky T-90 nebyly peníze

Projekt začal v SSSR už v druhé polovině 80. let a měl za cíl vytvořit lepší tank než T-72 a T-80. Jeho první verze sjela z výrobní linky v roce 1992 ve zbrojovce Uralvagonzavod a ruská armáda tehdy odebrala jen 120 strojů. Měla totiž množství starších typů tanků a nové tedy relativně nepotřebovala. Po rozpadu Sovětského svazu pak mělo nástupnické Rusko obrovské finanční problémy, a investice do nových strojů byly víceméně zastaveny. Ruskou armádu tehdy nepřesvědčily ani výkony T-90 z druhé války v Čečensku, kde na výbornou obstálo jak jeho nové kompozitní, tak reaktivní pancéřování.

Nové stroje proto neobjednala a zdálo se, že jejich výroba dostane úplnou stopku. „Světlo spásy“ však vyšlo v momentě, kdy Pákistán v 90. letech nakoupil ukrajinské tanky T-80UD, které byly hrozbou pro Indii, s níž má dlouhodobé spory. Ta přitom srovnatelný stroj neměla a při vývoji vlastního tanku Arjun docházelo k neustálým průtahům. Indie se proto obrátila na Rusko s požadavkem na tank T-90 a požadovala ještě lepší stroj, než jakým byla jeho první generace.

Tank T-90 ve vodě iZdroj fotografie: Depositphotos
Tank T-90 při průjezdu vodou

Uralvagonzavod byl v té době ve velmi neutěšené situaci, neboť řada dodavatelů dílů pro tanky T-90 je kvůli nezájmu přestala produkovat. Přesto jeho představitelé slíbili, že budou mít do dvou let hotovou upravenou verzi T-90 tak, aby splňovala indické požadavky. Nakonec se podařilo vše vyřešit a během půl roku vznikl první prototyp. Překonat bylo třeba mnoho problémů, ale Rusové to zvládli a jejich stroje nakonec obstály i při indických testech v poušti.

Odolnější a pohyblivější než starší verze

Tank byl ve federaci nazván T-90S, ale v Indii je znám jako T-90 Bhisma. Oproti první generaci T-90 má mnohem lepší pancéřování a silnější motor pro zajištění lepší mobility. Indové požadovali i lepší noční zaměřovač, protože dosah 700 metrů původního považovali na nedostatečný; nový měl proto dosah 1 100 metrů. Dělo ráže 125 milimetrů pak dokázalo střílet různé druhy munice a kombinace kompozitního pancíře a reaktivního pancéřování se ukázala jako velmi účinná.

A teprve tehdy si začali představitelé ruské armády uvědomovat, že dokáže domácí průmysl vyprodukovat velmi kvalitní tank, a že zahraniční zakázky navíc přispívají ke zlepšení ekonomiky země. Federativní armáda si nakonec objednala další tanky vylepšené verze T-90A, a v roce 2017 spatřil světlo světa nejmodernější T-90M s řadou dalších vylepšení. Nebýt ale velké indické objednávky na přelomu tisíciletí, ruští tankisté by dnes ve válce na Ukrajině nejspíše jezdili jen ve starších typech tanků.

Dokázalo by Rusko bez Indie vytvořit jiný silný tank?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články