„Vylepšení“ tanku T-90M vyvolává smích i pláč zároveň: ruští vojáci na něj připevnili zvířecí hlavy a střešní gril, neznámo proč

Ruští tankisté se na své stroje zoufale snaží přidat ochranu proti protitankovým střelám. Většina z nápadů ale nemůže fungovat, často situaci zhorší.

T-90M i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Nejlepším tankem ve výzbroji ruské armády je model T-90M (potažmo T-90M Proryv), kterého ho má federace maximálně několik desítek. Ukrajinských vojákům se jich již několik podařilo nejen zničit, ale i v neporušeném nebo jen mírně poškozeném stavu ukořistit. Nic je však nemohlo připravit na to, jak se osádka jednoho z nich rozhodla svůj tank „vylepšit“. Nejenže na něm měla naprosto neúčinnou konstrukci, ale ještě k němu přidělala vycpané zvířecí hlavy.

Ukradení trofeje jako ozdoba nebo kouzlo

Co na první pohled na tanku zaujme, jsou hlavy divokého prasete a srnce připevněné na předních blatnících. Pravděpodobně jde o lovecké trofeje, které ruští tankisté někde zcizili; není však jasné, proč si je na tank připevnili. Nejspíše se ale jednalo o nějaký šílený nápad vyvolaný nudou, frustrací z neúspěšně pokračující války, nebo snad alkoholem, jehož konzumací jsou (nejen) ruští vojáci velmi známí (aneb „Když máš vodku, dokážeš všechno“). Každopádně se jedná asi spíše o neuváženou klukovinu, která jenom poukazuje na nízkou disciplínu.

Ještě větší záhadou je pak konstrukce nad tankem nazývaná gril, majíc za úkol chránit vozidlo proti útokům seshora. Do horních a málo pancéřovaných část tanků míří především střely Javelin nebo NLAW, nebo nově také vyskakovací mina na dálku až 100 metrů; tito Rusové tak možná věřili, že je mřížová konstrukce zastaví. Ale už na jaře se ukázala jako neúčinná, což osádka zjevně nevěděla. Naopak má řadu nevýhod, protože zvyšuje siluetu tanku a tím znesnadňuje jeho ukrytí. Navíc brání použití horního kulometu nebo rychlému opuštění tanku v případě jeho zásahu.

Plachta znesnadňuje odhalení vozidla

Co ale smysl má, je plachta zakrývající mnohá místa tanku včetně jeho hlavně. Jde o ruskou krycí plachtu Nakidka pro redukci infračervených, tepelných a radarových signatur obrněných vozidel. Znesnadňuje tak mnohým systémům s touto technologií odhalení tanku, a zbraním zase jeho zaměření. Využívány jsou nejen na tancích, ale třeba i na bojových vozidlech pěchoty nebo samohybných houfnicích.

Samotný tank T-90M má relativně dobrou obranu, protože kromě kompozitního pancíře je na něm nejnovější typ ruského reaktivního pancéřování Relikt. Ten si umí poradit i s tandemovými hlavicemi protitankových raket a o 50 procent zvyšuje odolnost proti munici typu APFSDS. Tank bývá vybaven i systémem aktivní ochrany Arena schopným zničit přilétající protitankové střely. Nechrání ovšem zadní prostor tanku a pravděpodobně ani jeho vrchní část.

Proč Ruskové přidělávají na své tanky neúčinné šílenosti?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články