Ruské miny předstihly svět: není před nimi obrany, zničí i ty nejsilnější tanky. Rychlé útoky seshora a z dálky znamenají velký problém

Ruská protitanková mina patří k nejvyspělejším na světě. V boji efektivně ničí i těžce obrněné tanky, které se proti ní nemohou bránit.

Ruská protitanková mina PTKM-1R i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Ačkoli jsou některé zbraně největší země světa svou zastaralostí téměř až k smíchu, nachází se ve výzbroji ruské armády i velmi vyspělé a respektované systémy. Včetně takových určených pro boj s tanky; a nemusí se nutně jednat o protitankové střely. Jedním z opravdu sofistikovaných a obávaných systémů je protitanková mina PTKM-1R. V neaktivním stavu u Charkova se dostala i do rukou ukrajinských vojáků, což je pro ně /i západní spojence) další cenná kořist.

Mina má neobvyklý tvar a není pod zemí

V ruském arzenálu se dle všeho jedná o absolutní novinku, protože ji armáda poprvé představila v roce 2021. A popravdě boří zažité představy o tom, jak by taková protitanková mina vlastně měla vypadat. Zapomeňte na klasický disk nebo jemu podobný tvar zahrabaný někde na cestě, kde čeká, až na něj tank nebo nějaké podobné vozidlo najede a exploduje. Takový výbuch běžně projde podlahou do vnitřku tanku nebo minimálně roztrhá jeho pásy.

Ovšem mina PTKM-1R funguje na zcela jiném principu. Pod zem se rozhodně nezahrabává a dokonce na ni vozidlo ani nemusí najet. Jedná se o systém určený k rozestavení v okolí tras, jimiž by měly tanky nepřítele co nejpravděpodobněji projíždět. Mina vypadá možná trochu jako minomet, protože jde o trubku dlouhou půl metru o průměru 20 centimetrů stojící na zemi. Její hmotnost je kolem 20 kilogramů.

Mina odhalí cíl na dálku pomocí senzorů

Její součástí jsou speciální zvukové a seismické senzory schopné rozeznat přibližující se vozidlo i jeho typ. Mina se dá nastavit, aby reagovala jen na určité druhy vozidel, třeba na tanky, zatímco obrněná vozidla nechá být. Zvuky má být schopna identifikovat až do vzdálenosti 100 metrů, většinou je ale předpokládána působnost v okruhu 50 metrů. Po identifikování cíle vystřelí mina do vzduchu speciální projektil obsahující kumulativní hlavici o hmotnosti 2,9 kilogramu.

Ten v sobě má radar a termální čidla, díky nimž je přesně naveden na cíl. Útočí na horní části tanků a obrněných vozidel, kde bývá pancíř nejslabší a tudíž existuje velká šance na jeho proražení. Pronikne prý pancířem o síle až 70 milimetrů. Při umístění je u miny také nastavena časovaná sebedestrukce, aby v budoucnu neohrožovala okolí nebo nepadla do nepovolaných rukou. V pohotovostním režimu až do zničení vydrží zhruba deset dní.

Jak nebezpečná může být pro tanky ruská vyskakovací mina?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články