Obrněná síla Asie: 5 tanků vzbuzujících respekt po celém světě. Vojáci z nich mají nahnáno

Tanky v Asii v současné době prožívají bouřlivý vývoj a mnohé z nich dnes patří mezi nejlepší na světě. Které to jsou a čím jsou výjimečné?

i Zdroj fotografie: Uživatel Simta / Creative Commons / CC BY
                   

Obrněná vozidla z Asie v minulosti často vzbuzovala posměch. Často to byla jednoduchá vozítka s podivným designem, na jejichž vyřazení často stačila puška maximálně granát. To se však změnilo! Asijský kontinent se bouřlivě technicky rozvíjí a obrněná technika pocházející z asijských zemí více než konkuruje kdysi dominantním západním typům. Zde je pět nejlepších strojů Asie.

5) Karrar

V roce 2017 Irán překvapil novým hlavním bitevním tankem. Karrar tedy Útočník váží 51 tun a jeho maximální rychlost na komunikaci je přes 70 kilometrů v hodině. Je vyzbrojen 125 milimetrovým kanónem 2A46M-5 ruské výroby a tzv. reaktivním pancířem. Díky vysoké automatizaci činnosti posádku tvoří jen tři muži.

iZdroj fotografie: Global Military / Creative Commons / CC BY-SA

Karrar, jako všechny moderní zbraně pocházející z Iránu, provází řada mýtu a mlžení. Iránská novinka se až příliš podobá ruskému T-90. Jak Rusko, tak Irán však jakoukoliv spolupráci na Karraru rezolutně odmítají. Stejnou otázkou je i výroba tanku. Podle Teheránu mělo být jeho armádním jednotkám dodáno přes 600 strojů a do konce příštího roku by jich mělo být již 800. Mnozí odborníci však o těchto číslech pochybují.

4) ZTZ-99

Pýcha Pekingu byla představena již roku 2001, ale od té doby prošla mnoha modernizacemi. Poslední verze ZTZ-99A, představená roku 2015, je vyzbrojena kanónem s hladkým vývrtem ráže 125 milimetrů domácí konstrukce. Z kanónu lze odpalovat i řízené protitankové střely 9M119 Refleks. Hmotnost tanku vzrostla díky dodatečnému pancéřování z původních 51 tun na 55.

iZdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY

Čínský stroj v sobě spojuje to nejlepší z ruské a západní tankové školy. Vedle slušného pancíře má ZTZ-99A i slušnou pohyblivost a zvládne i rychlost na komunikaci kolem 76 kilometrů v hodině. Vedle toho stroj disponuje i špičkovou senzorovou výbavou a vysokou mírou automatizace. Oproti starším čínským strojům má ZTZ-99 jednu velkou nevýhodu a tou je cena. ZTZ-99A vyjde na 2 500 000 dolarů (55 100 000 korun). I přesto, že jej Čína roku 2019 uvolnila k exportu, zájemce se ještě nenašel.

3) Merkava IV „Barak“

Nejnovější verze izraelské legendy je ve službě od roku 2004 a od většiny tanků se odlišuje již v tom, že může nést výsadek osmi pěšáků. Merkava je vybavena umělou inteligencí, která je schopna zpracovat data i ze senzorů jiných bojových vozidel. 120 milimetrové dělo MG253 je schopno střílet za pohybu na pohyblivé cíle. Dokáže dokonce sestřelit nízko letící vrtulník.

iZdroj fotografie: Michael Shvadron / Creative commons / CC BY

Kombinace dynamického a vrstveného pancíře spolu se systémy aktivní obrany dělá z Merkavy  jeden z nejodolnějších tanků na světě. Přispívá k tomu i netradiční řešení přemístění motorového prostoru do přídě tanku, což ještě více chrání posádku po zásahu protitankovými zbraněmi z přední polosféry. 65 tunový stroj vyvine na komunikaci rychlost až 64 kilometrů v hodině.

Hlavní nevýhodou stroje je jeho až přílišná specializace na blízkovýchodní bojiště. Jediným uživatelem Merkavy je izraelská armáda. Je to dáno nejen nepřátelskými sousedy země, ale i vysokou cenou. Jeden stroj vyjde na 4 500 000 USD (99 180 000 korun). A jeden stroj si můžete prohlédnout i v Česku, ve vojenském muzeu v Lešanech je jeden kus verze Mk.I, darovaný Izraelem.

2) Typ 10

Japonské síly sebeobrany se prakticky ve všech dodávkách výzbroje spoléhají na domácí dodavatele, často je to pro domácí firmy otázkou cti, v Japonsku velmi odlišně pojímanou, než v ostatních zemích. Proto bylo možno roku 2008 číst v japonských médiích, že se cti dodat vlasti nový tank dostalo firmě Mitsubishi.

Byl to Typ 10 s vysoce sofistikovanou konstrukcí. Tank dokáže jet po silnici rychlostí 74 kilometrů v hodině, unikátní převodovka dovoluje stejnou rychlostí i couvat. Hlavní výzbroj tvoří licenční kanon ráže 120 milimetrů Rheinmetall Rh-120 s plně automatickým nabíjením.

iZdroj fotografie: Japan Ground Self-Defense Force / Creative Commons / CC BY-SA

40tunový tank především exceluje v senzorické, elektronické a IT výbavě. Stroj dokáže pomocí stálého spojení s ostatními tanky synchronizovat činnost osádek všech tanků a vyhodnotit automaticky nebezpečnost jednotlivých cílů. Opět díky velké automatizaci má stroj pouze tříčlennou posádku. Typ 10 je vzhledem k přísným pravidlům pro vývoz japonských zbraní zatím pouze v japonských službách. Svojí roli hraje i cena. Jeden kus Typu 10 vyjde na 6 500 000 dolarů tedy 143 260 000 korun.

1) K2 Black Panther

Skutečná perla Asie a pýcha korejského průmyslu a armády. Hlavní bojový tank K2, vyráběny firmou Hyundai, je světovou špičkou konkurující všem mocnostem. K2 váži 55 tun a dokáže se hnát po zpevněných komunikacích rychlostí až 70 kilometrů v hodině. V tanku jsou špičkové senzory detekující pohyb nepřítele a dodávající údaje chytré munici domácí výroby KSTAM, která dokáže sestřelit i nízko letící letadla a helikoptéry.

iZdroj fotografie: Defense Citizen Network / Creative Commons / CC BY

Hlavní výzbrojí je licenčně vyráběný německý tankový kanón ráže 120 milimetrů Rheinmetall Rh-120 L/55. Tank je schopen rušit nepřátelské pozemní radary a má velkou škálu pasivních i aktivních obranných systémů proti protitankovým zbraním nepřítele. Díky vysoké automatizaci tvoří posádku pouze tři muži.  Stroj je opět jen ve výzbroji Jižní Koreji. Jeden „Černý panter“ totiž vyjde na 8,5 milionu USD tedy 187 milionu korun a jedná se o jeden z nejdražších tanku na světě. Korejská armáda jich má obdržet 260.

Který z nich by si mělo pořídit Česká armáda?

Zdroj: Ivo Pejčoch, Svět tanků, Brno, 2018.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články