Tanky T-72 modernizuje česká zbrojovka Excalibur Army za americké peníze: vylepšení jsou značná a jeden podepsal premiér Fiala

Česká zbrojovka upravuje pro Ukrajinu desítky starých sovětských tanků T-72, a to pěkně důkladně. Vyrovnat se tak mají většině ruských soupeřů.

Premiér Petr Fiala u modernizovaného T-72 pro Ukrajinu i Zdroj fotografie: Excalibur Army
                   

Jednou z významných součástí pomoci Ukrajině jsou dodávky starších sovětských tanků T-72. Některé byly z armádních skladů různých zemí (včetně České republiky), jiné se podařilo koupit v zahraničí. Ale než zamířily do bojů, musely být nejen opraveny, ale také zmodernizovány, protože jinak by nevyhovovaly požadavkům moderního bojiště. Jednu z nejdůležitějších úloh přitom sehrává česká společnost Excalibur Army.

Modernizaci tanků T-72 platí i USA a Nizozemí

Zbrojovka Excalibur Army využívá svých zkušeností, repasování a modernizaci sovětské techniky se věnuje dlouhé roky a má zákazníky po celém světě. Není proto divu, že si společnost ze Šternberku vybraly i vlády Spojených států amerických a Nizozemí, které také za renovaci a modernizaci 90 tanků T-72 zaplatí. Není to ovšem jediná zakázka, stejně modernizován byl třeba tank „Tomáš“ z peněz sbírky Zbraně pro Ukrajinu. Činnost firmy ocenil i premiér Petr Fiala, který napsal na dělo jednoho z tanků věnování ukrajinským vojákům.

Modernizované tanky T-72 jsou vlastně dvojího druhu. Tím prvním je exportní varianta T-72M vyráběná pod licencí i v Československu, přičemž je měla ve výzbroji i československá armáda, a do současné doby je má i ta česká a mnoho dalších zemí. Druhou variantou jsou pak tanky T-72B původně určené pro sovětskou armádu, ale po rozpadu SSSR se dostaly i do světa. Verze B byla oproti M lepší, měla například odolnější kompozitní pancíř.

Ale je v podstatě jedno, o jakou verzi se jedná, ve Šternberku stroj většinou doslova rozeberou, aby mohli vše zkontrolovat a vyměnit komponenty jako zpuchřelou elektroinstalaci, gumové součástky a další. Tanky T-72 také dostanou v Excalibur Army vylepšený motor s větším výkonem. Maximální rychlost vozidel sice zůstává 60 kilometrů v hodině, ale budou pohyblivější v náročném terénu.

Modernizace zvýší odolnost tanku T-72

Viditelnou změnou je instalace reaktivního pancéřování odpovídající dle tvaru typu Kontakt-1, který he účinný hlavně proti kumulativním hlavicím. Nainstalovaný je zejména v přední části stroje a na věži. Tento reaktivní pancíř ale pravděpodobně nezvládá tandemové hlavice moderních zbraní a významně nezvyšuje odolnost ani proti kinetickým projektilům jako je APFSDS.

Tanky modernizované ve Šternberku mají mít vylepšené dělo, do něhož lze používat několik druhů munice i řízené protitankové střely 9M119 Svir; ty umožňují zasahovat cíle na vzdálenost až 4 kilometrů. Tanky T-72 ale dostaly také systém nočního vidění s dosahem 4 kilometrů nebo sadu moderního komunikačního vybavení. Ani takto upravené tanky se sice nevyrovnají třeba moderním německém Leopardům 2 ani ruským T-90M, ale pro starší typy tanků, které jsou stále páteří ruského tankového vojska, jsou vyrovnanými soupeři.

Jak moc mohou tanky T-72 Ukrajině pomoci?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články