Nejlepší ruský tank T-90M očima ruské propagandy na povzbuzení morálky: „Pohodlný, silný a pancíř vydrží i 2 americké střely Javelin“

Kremelská média oslavují nejlepší ruský tank T-90M Proryv, který míří na Ukrajinu. A i když je skutečně moderní, do nejlepšího stroje mu trochu schází.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M i Zdroj fotografie: Uralvagonzavod
                   

Rusko má po necelém roce bojů na Ukrajině problémy ve více směrech, a to i s morálkou svých vojáků a jejich vírou v kvalitu ruského vybavení. Není proto divu, že se státem ovládaná média snaží jejich smýšlení všemožně pozvednout. Například deník Izvestija poslal do válečné oblasti zpravodaje Stanislava Grigorjeva, aby se podíval na vlastnosti nejlepšího ruského tanku T-90M Proryv a „vychválil ho v nejlepším možném světle“. Jejich počet chce přitom Rusko co nejvíce navýšit.

Ruský tank T-90M je velice svižný

Reportér srovnává nejmodernější ruský tank hlavně se strojem T-72B3, což je nejrozšířenější tank v ruské armádě. V čem jednoznačně T-90M vítězí, je mobilita, s níž měly ale předchozí verze trochu potíže. Ačkoliv je Proryv o několik tun těžší než starší T-72, má být mnohem pohyblivější. Jeho podvozek si poradí s většími překážkami, ale je především hbitější. Není divu, protože při modernizaci dostal T-90M mnohem silnější motor, který by mu měl mj. pomoci udržet krok se západními tanky.

Co samozřejmě musí v reportáži zaznít, je péče o bezpečnost osádky. Rusko už ztratilo v této válce mnoho tanků, Ukrajinci dokonce tvrdí, že jejich počet přesahuje 3 tisíce, i když jich nejspíše bude méně. Že ruské tankisty nízká ochrana trápí svědčí i občasné improvizace s cílem posílit odolnost až směšnými způsoby. Grigorjev vyzdvihuje nejen kompozitní pancíř, ale i reaktivní pancéřování typu Relikt, jaké mimochodem Rusko nainstalovalo i na modernizovanou verzi T-72. Podle něj odolá i americkým protitankovým střelám Javelin.

T-90M Proryv zničený iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Tank T-90M Proryv zničený na Ukrajině

Je pravda, že s bloky Relikt by měl mít T-90M tloušťku rovnající se 1 900 milimetrům RHAe proti kumulativním hlavicím, přičemž zmíněný Javelin má deklarovanou průraznost „pouze“ 760 milimetrů RHAe. Hodnota u tanku ovšem platí v jeho nejsilnější části (typicky vpředu), kdežto střely Javelin naopak útočí do nejslaběji chráněné střechy. Je tedy otázkou, zda pancéřování Relikt a nové mřížování na věži postačí. Několik tanků T-90M už totiž Rusové zaznamenali, což jenom dokazuje, že nezranitelné zdaleka nejsou. Minimálně jeden byl navíc zničen obyčejnou střelou AT4.

Aktivní ochrana Štora na Javelin nezabere

Ruský reportér vyzdvihl i systém aktivní ochrany Štora, což je další z opatření pro lepší ochranu osádky. To umí rušit a detekovat laserové značkovače a dálkoměry nepřátelských zbraní, a je nesporné, že proti některým zbraním účinný je, ale třeba střely Javelin a NLAW laserově naváděny nejsou, takže proti nim nefunguje. Naopak ukrajinská protitanková střela Stugna-P laser používá, ovšem ukrajinští vojáci se zjevně naučili ochranu, jakou poskytuje Štora, obcházet. Zaměřovací bod jednoduše drží po většinu doby mimo tank a umístí ho na něj až těstě před dopadem střely.

Chválu si u tanku T-90M zasloužilo i pohodlí osádky, na které dříve Sovětský svaz příliš nedbal, a tak není divo, že u T-72 asi tankisté nadšením oplývat nebudou. Naopak nejnovější ruský obrněnec má jak vytápění pro krutou ruskou zimu, tak klimatizaci pro horká léta, o čemž si ve starých strojích osádky mohou nechat jenom zdát.

Každopádně ač bude ruská propaganda v mnohém asi přehánět, je T-90M lepší než jakýkoli ukrajinský tank. Ostatně i proto Ukrajina od spojenců žádá západní tanky, které mají T-90M překonávat. A to už Rusko podle všeho testovalo (a ztratilo) i svůj „supertank“ T14-Armata.

Vyrovná se ruský T-90M Proryv západním tankům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články