Ukrajinci používají i tanky T-80. Při modernizaci byla použita řada originálních vylepšení

Sovětský svaz sázel ve své strategii na velmi silné tankové útvary. Po jeho rozpadu zůstal nástupnickým státům velký počet strojů, mnohé z nich byly později upraveny.

i Zdroj fotografie: Kate Sheets / Creative Commons / CC BY
                   

V řadách ukrajinské i ruské armády lze v současném konfliktu na Ukrajině vidět mnoho shodných typů strojů. Jedním z nich jsou i tanky T-80. Obě země je dlouho nevyužívaly, ale to se poslední dobou mění. Ačkoli mají stejný základ, jedná se v ruském a ukrajinském pojetí o stroje, které se v mnohém liší. Tím nejvýznamnějším rozdílem je pohonný systém tanku.

Sověti chtěli tank s plynovou turbínou

V 60. letech byl nejmodernějším sovětským tankem T-64, na základě kterého byl později vyvinut v mnohém zjednodušený T-72. Všechny sovětské tanky ale byly v té době poháněny dieselovými motory. Ty měly výhodu ve své spolehlivosti a relativně nízké spotřebě. Ovšem výkonově poněkud zaostávaly a nemohly dodat tanku požadovanou vysokou rychlost. Proto se technici v SSSR snažili řadu let experimentovat s mnohem výkonnějšími plynovými turbínami.

Nakonec na základě tanku T-64, který musel projít velmi zásadní rekonstrukcí, začal vznikat v Charkově a poté v Omsku tank T-80, později vylepšený na verzi T-80U. Byl delší, celkem 9,9 metru, a vážil 46 tun. Kvůli výkonnější turbínové pohonné jednotce měl i vylepšený podvozek, změněné odpružení a několik dalších úprav. Systém řízení palby 1A46 u T-80U zahrnuje laserový dálkoměr, balistický počítač, pokročilejší hlavní mířidla střelce 1G46 a také termovizní mířidla, což výrazně zvyšuje palebnou sílu T-80Us oproti předchozím modelům. 

The T-80UD, one of Russia’s main battle tank versions, was built at the Malyshev Tank Factory in Kharkiv, Ukraine.
It’s…

Zveřejnil(a) Gabe Lowe dne Sobota 12. února 2022

Tyto nové systémy spolu se 125mm dělem D-81TM „Rapira-3“ s hladkým vývrtem zajišťují, že T-80U může zasáhnout cíle na vzdálenost až 5 kilometrů (ATGM a HV/APFSDS), a to většinou prvním výstřelem řízených protitankových raket. Plynová turbína, která byla v sériově vyráběném tanku T-80 použita jako hlavní pohon poprvé na světě, mu dávala rychlost na pevné rovině až 80 kilometrů v hodině. Turbína v poslední verzi GTD-1250 byla velmi výkonná a spolehlivá (1250 k.s.), ale stále měla obrovskou spotřebu. Tank s plnou nádrží ujel pouhých 285 – 300 kilometrů.

Proto na Ukrajině začala v tankovém (bývalém traktorovém) závodě v Charkově souběžně s výrobou a vývojem v Omsku a Leningradě (původní vývojová linie T-80 s turbínovými motory) vznikat verze T-80UD, kterou měl pohánět opět osvědčený dieselový dvoutaktní vícepalivový motor.

Ten nezaručoval takovou rychlost, jaké dosahovala stará „té osmdesátka“, nyní byla maximálně 60 kilometrů v hodině, ale snižoval náročnost výroby a provozní náklady. Když se rozpadl Sovětský svaz, zůstaly Ukrajině a Rusku i tanky T-80UD, kterých bylo do té doby v Charkově vyrobeno až 800, z toho cca 300 zůstalo ve fabrice na Ukrajině. Ovšem jak Rusko tak Ukrajina T-80UD tehdy poslaly do skladů.

Obnova kvůli ruské hrozbě

Ukrajina se soustředila na používání tanků T-64. Části svých tanků T-80 se dokonce rozhodla zbavit, a prodala je do Pákistánu, který potřeboval nějaký stroj jako ekvivalent T-90 pořízených Indií. Na Ukrajině si ale na tanky T-80UD vzpomněli po roce 2014, když bylo třeba znatelně rozšířit a dovybavit i kvůli ruské agresivitě ukrajinskou armádu. Rusko tuto verzi T-80UD s dieselem nepoužívá, protože díly, především motor a motorová instalace pro ně, se vyrábějí na Ukrajině, a ta Rusku od roku 2014 vojenský materiál pochopitelně nedodává.

Ačkoli tanky T-80 měly kompozitní pancíř a pozdější verze i integrovaný reaktivní pancíř Kontakt-5, Ukrajina je výrazně modernizovala. Využila zkušeností, které měla s přestavbou T-64, a použila stejný postup i u vylepšování T-80UD. Tanky nyní mají novou dynamickou ochranu zvyšující jejich odolnost především proti HEAT střelám a vylepšenou boční ochranu. Nainstalována byla termovize, moderní přístroje nočního vidění, satelitní navigace nebo nová digitální radiostanice.

Pákistánské MBT – T-80UD./jonzus

Zveřejnil(a) Military technology & equipment-Vojenská Technika CZ/SK dne Pondělí 27. srpna 2018

Výzbroj zůstala stejná. Využívá klasického sovětského děla 2A46 ráže 125 mm s hladkým vývrtem. Tank má tříčlennou posádku a automatické nabíjení. V nabíječi je 28 střel, celkem jich tank vozí 45. Posádka stále může ze zbraně odpalovat i laserem naváděné rakety 9M119 Refleks s dosahem pěti kilometrů. Výzbroj doplňuje koaxiální kulomet ráže 7,62 mm a dálkově ovládaný kulomet na věži ráže 12,7 mm.

Ukrajinští konstruktéři využili zkušeností s výrobou T-80UD. Pokračovali v ní, a vznikl tak moderní ukrajinský tank T-84. Ty ale Ukrajina až na několik výjimek nezařadila do výzbroje, ale například věže z T-84 instalovala do pákistánských vozidel. Mnoho konstrukčních prvků z T-84 právě v posledních letech využila při zpětné modernizaci jeho předchůdce, tanku T-80UD, který nyní bojuje ve větším počtu proti ruské invazi.

Jak dobrý je podle vás ukrajinský T-80UD proti jiným ruským tankům?

Zdroj: MilitaryToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články