Těžký minomet z Finska na Ukrajině rozmetává ruské jednotky i techniku. Dodán byl tajně a střílí rychlostí až 15 granátů za minutu

Těžký finský minomet na Ukrajině prozradila videa ze sociálních sítí. Ta zachycují, jakou paseku dokáží během několika vteřin způsobit.

Finský těžký minomet 120 KRH 92 na Ukrajině i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ukrajinská armáda dostala za posledních devět měsíců na obranu své země ohromné množství zbraní. Mnohé z nich jsou chronicky známy jako protitankové střely Javelin, raketomety HIMARS, ale třeba i tanky T-72 z Česka a Polska. Ovšem na Ukrajinu proudí řada pomoci, o níž většina veřejnosti nemá ani zdání. Například z Finska; a jenom díky sociálním sítím vyšlo najevo, že od něj Ukrajinci dostali do výzbroje těžký minomet 120 KRH 92.

Minomet je velmi užitečnou zbraní

Pro vojáky jsou minomety velmi důležité zbraně, ačkoli se o nich většinou často nemluví. Dokáží ale poskytovat velice účinnou palebnou podporu přímo v poli. Mohou také zasahovat cíle, které jsou pro jiné druhy dělostřeleckých zbraní nedostupné. Díky trajektorii střely například zasáhnout i cíle za kopcem. Finská zbraň se řadí mezi takzvané minomety těžké, protože vystřeluje granáty úctyhodné ráže 120 milimetrů, což bývá nejčastější ráže těžkých minometů.

Ačkoli Finsko produkuje kvalitní minomety již od 50. let 20. století, 120 KRH 92 je o něco mladší zbraňový systém. Do výzbroje finských ozbrojených sil začal vstupovat v roce 1992. Vyrábí ho společnost Vammas patřící pod finské ministerstvo obrany. Jde o těžkou zbraň, jejíž přepravní hmotnost je půl tuny. Proto na bojiště bývá dopravena ve vleku za nějakým automobilem, který s ním může dosahovat rychlosti až 80 kilometrů v hodině.

Jedna rána každé 4 sekundy

Do minometu existují vysoce explozivní, kouřové nebo osvětlovací granáty. Hmotnost tříštivého granátu je 12,3 kilogramu. Vycvičená obsluha dokáže z minometu vystřelit až 15 granátů za minutu. Z hlavně, jejíž délka jsou plné 2 metry, vylétají rychlosti 362 metrů za sekundu a jejich dosah je až 7,5 kilometru. Minomet bývá standardně určen k podpoře operací praporu nebo roty.

Kolik minometů Finsko na Ukrajinu dodalo, není známo. Země většinou poskytuje jen údaje o hodnotě dodané pomoci. Každopádně se ví, že ukrajinská armáda dostala například známá finská obrněná vozidla Sisu. Také protiletadlová děla ItK 61. Jedná se o finskou verzi sovětského ZU-23. Používají je síly územní obrany. Užitečná mohou být především v boji proti dronům včetně těch sebevražedných.

Jaké nejzajímavější a méně známé zbraně Ukrajina ještě dostala?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články