Zničit je bylo skoro nemožné, ačkoliv byly sovětské mezikontinentální balistické rakety Topol zastaralé už v době svého vzniku

Už Sovětský svaz si dával na síle jaderného arzenálu hodně záležet, i když ne všechny výtvory dosahovaly takové úrovně, jak si mnozí představovali.

Raketa RT-2PM Topol na přehlídce i Zdroj fotografie: Uživatel Digr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sovětský svaz se během studené války snažil vyvíjet mj. co nejsilnější typy mezikontinentálních balistických raket, aby byl v případě konfliktu schopen dopravit jaderné hlavice na území USA a dalších protivníků. Jeho představitelé si však byli vědomi, že rakety v palebných silech mohou být zničeny, a proto je nechali dělat mobilní. Ke konci studené války nakonec vznikla ve své době moderní raketa RT-2PM Topol (v kódu NATO SS-25), která zůstala i ve výzbroji Ruska.

RT-2PM Topol byla ve výzbroji přes 30 let

Konstruktéři začali s vývojem rakety Topol v roce 1977 a její zkoušky trvaly kolem 10 let. Do výzbroje byla poté zavedena v roce 1988, uvádí MissileThreat. Její výroba pokračovala až do roku 1994 a Rusko jich nakonec mělo mít kolem 450. Jejich počet ale postupně omezovalo, a to buď kvůli jadernému odzbrojení, nebo je nahrazovalo modernějšími typy. Poslední rakety RT-2PM Topol měly být podle dostupných zpráv vyřazeny na konci roku 2023.

Raketa Iskander, Rusko

Jak silná je vlastně atomovka a co by proti ní zmohla AČR: možná by ji sestřelila, ale proti silné obranu nemá. Následky ukazuje simulace

RT-2PM Topol je 3stupňová raketa na tuhé palivo, což značně zjednodušuje manipulaci i rychlost jejího odpálení. Náklad dokáže dopravit do vzdálenosti kolem 11 tisíc km, i když se tento údaj ve zdrojích mírně odlišuje. Nese přitom jedinou jadernou hlavici, podle všeho o síle od 550 kilotun až do 1,1 megatuny. Přesnost má kolem 900 metrů, uvádí ArmyRecognition, což vzhledem k síle hlavice nehraje takovou roli – výbuch cíl dozajista zničí.

Raketa je díky automobilu mobilní

I přes rozměr 20,5 metrů na délku a startovací hmotnost 45,1 tun je RT-2PM Topol hodně mobilní, protože je umístěna na 14kolovém těžkém nákladním automobilu MAZ-7310 nebo MAZ-7917. Sovětům (a později Rusům) to dávalo možnost přesouvat raketu z místa na místo, a bylo tedy skoro nemožné ji zaměřit a zničit. Nejčastěji navíc bývala umístěna v krytých prostorech v lesních oblastech, a například USA podobný ekvivalent neprovozují.

Ruská mezikontinentální balistická raketa Topol-M

Nejsilnější jaderná zbraň v ruském arzenálu je nepředstavitelně silná, jediná by jako nic vymazala všechna krajská města ČR

Bohužel již v době svého vzniku začaly být rakety považovány za do budoucna nedostatečné, neboť měl SSSR obavy z takzvaného programu hvězdných válek, k němuž nakonec nedošlo. Tím začal vývoj náhrady RT-2PM2 Topol-M, což byla větší raketa, která unesla až 6 hlavic i návnady a byla přesnější. Ovšem ani to Rusku nestačilo, načež stvořilo k překonání americké protiraketové obrany RS-24 Jars. Ta je schopna nést rovnou až 10 hlavic a aktuálně se jedná o to nejlepší, co země za RT-2PM Topol má, takže ho postupně nahradila, udává FAS.

Odpal rakety RT-2PM Topol

Za jak nebezpečné považujete balistické rakety RT-2PM Topol?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články