Video: čištění minového pole po „americku“. Trhač zničí za pár vteřin až 150 metrů min a vojákům vykope zákop, byl vyhlíženou záchranou

Odminovávací vozidlo má odolný podvozek z tanku, díky čemuž odolává i opravdu silným minám. „Trhač“ mu vojáci říkají pro jeho ničivou sílu.

M1150 s pluhem i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Potřebuje-li americká armáda překonat minové pole a zaútočit, spolehne se na vozidlo s přezdívkou „trhač“. Jde o speciální systém, který dokáže zlikvidovat miny hned několika způsoby a udělat tak průchozí cestu pro vozidla i jednotky. Oficiální označení vozidla je M1150 Assault Breacher Vehicle a k jeho obsluze postačuje 2členná osádka.

Zrušený projekt bylo třeba nahradit

Vznik M1150 Assault Breacher Vehicle se datuje někdy do roku 2002, kdy bylo vyvinuto spíše jako znouzectnost. V 90. letech totiž měla americká armáda projekt odminovávacího vozidla Grizzly. Ale protože byl velice nákladný, tak ho nakonec zrušila, ačkoliv potřeba odminovávacího vozidlo přetrvávala. Nutnost cítila především námořní pěchota, která se proto rozhodla vývoj speciálního vozidla financovat, ale chtěla ho zároveň vyvinout co nejlevněji.

Jako základ zvolila posloužil podvozek tanku A1M1 Abrams od General Dynamics. Výhodou bylo, že měly Spojené státy těchto starších tanků na skladech velké množství a mohly je tak použít pro zkonstruování mnoha takových vozidel. Z tanku byla samozřejmě sundána tanková věž a nahradily ji jiné systémy, konkrétně speciální odpalovač dvou liniových náloží. Na předku je pak speciální odminovávací pluh, který pochází i spolu s dalším vybavením od britské společnosti Pearson Engineering.

Liniové nálože vyčistí až 150 metrů

Kromě odstraňování min zvládá pluh i likvidaci různých překážek, případně se s ním dají hloubit obranná postavení nebo dělat další zemní práce. Vozidlo M1150 Assault Breacher Vehicle je také vybaveno značkovačem jízdních pruhů, aby dokázalo pro vojáky vyznačit min zbavenou cestu. Hlavním odminovávacím systémem jsou dvě liniové nálože s délkou až 150 metrů. Přes minové pole je přenese speciální raketa, a jakmile exploduje trhavina C4, dojde ke zneškodnění min v šířce několika metrů.

M1150 odpaluje liniovou nálož iZdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain
Odminovávací vozidlo M1150 odpaluje liniovou nálož

Podvozek tanku Abrams je sám o sobě velmi odolný, což je důležité, když vozidlo pracuje v blízkosti nepřátelské linie, protože je tak schopno odolat i silným minám. Navíc je vybaveno i reaktivním pancéřováním proti kumulativním hlavicím a na obranu má těžký kulomet. I když je jeho hmotnost 50 tun, může se pohybovat rychlostí až 70 km/h a dojede až 500 kilometrů.

První trhače začaly v námořní pěchotě sloužit v roce 2009 a na konci roku již byly nasazeny v Afghánistánu. Nakonec si je objednala i americká armáda a koupila je také Austrálie. M1150 Assault Breacher Vehicle je v současné době v provozu více než 200. Spojené státy je užívají po celém světě, aktuálně jich mají několik třeba v Jižní Koreji. V případě konfliktu se severním komunistickým sousedem mají sloužit k průchodu minovými poli v demilitarizované zóně. Vozidlo pro tento účel má i AČR, a nutno dodat, že patří k nejlepším na světě.

Znáte ještě nějaké podobné vozidla na likvidaci min?

Zdroj: Prima Zoom
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články