Ukrajina dostane obrněnou pomoc z Austrálie. Vozidla Bushmaster nejsou určena k přímému boji, ale jsou logisticky cenná

Pohyblivost jednotek je jednou ze základních schopností jak si udržet v konfliktu iniciativu. Pokud dokážete rychle přepravit vojáky na místo, dosáhnete snadněji vítězství.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Nizozemí / Creative Commons / CC0
                   

Vojenská pomoc pro Ukrajinu dorazí až z Austrálie. Ta již materiál a humanitární zásilky do Ruskem napadené země poslala, ale nyní se vláda rozhodla pro objemnou pomoc. Půjde totiž o obrněná vozidla Bushmaster. Protože nejde o žádné malé zbraně, bude muset Austrálie vyřešit, jak je přes polovinu světa přepravit, a Ukrajina zajistit, aby dodávku Rusko případně nezlikvidovalo na železnici.

Do letadla se vejdou maximálně čtyři

Kolik přesně vozidel Austrálie Ukrajině dodá, není jasné. Ministr obrany Peter Dutton jenom nastínil, že se jedná o náročnou operaci. Normálně by taková zásilka putovala lodí, ale vzhledem k nutnosti pomoci co nejdříve, je třeba vozidla do Evropy přepravit letecky. Ale i do velkých nákladních letadel se většinou vejdou údajně jen tři nebo čtyři Bushmastery.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Vnitřek vozidla Bushmaster

Ačkoli jejich název zní obrněné vozidlo, nejde o stroj, se kterým se bojuje v předních liniích. Na to je automobil příliš lehce pancéřovaný. Slouží primárně k rychlé přepravě skupiny vojáků, a jejich vybavení, na delší vzdálenosti. Ale přitom je pancířem chrání proti ručním zbraním a střepinám. To je v rozlehlých oblastech Austrálie velmi ceněná vlastnost. Dokáže přepravit devět vojáků, jejich vybavení a zásoby na tři dny.

Australská společnost Thales Australia vyrábí vozidla od 90. let, do služby vstoupila v roce 1997. Bushmaster je 7,18 metru dlouhý, 2,48 metru široký a 2,65 metru dlouhý. Vozidlo váží od 12,4 do 15 tun, záleží na jeho vybavení a ochraně. Jeho posádku tvoří řidič a je zde místo pro devět cestujících. Existuje v různých variantách od přepravy skupiny vojáků, přes sanitku až například pro přepravu nákladů.

Vozidlo se může ježit zbraněmi

Základní pancéřování posádku chrání proti palbě z ručních zbraní, ale na vozidlo lze namontovat další ochranu. Spodek automobilu je koncipován do V, aby osádku chránil proti výbuchům min a nástražných náloží. Vozidlo bývá vyzbrojeno dálkově ovládaným kulometem ráže 12,7 milimetru, případně granátometem ráže 40 mm. Ve střeše jsou tři poklopy, které umožňují montáž dalších lehkých kulometů.

Protože je vůz navržený pro území severní Austrálie, dokáže se vypořádat s velmi náročným terénem. Zdolá svah s náklonem 60 procent a boční náklon může být 36 procent. Motor je na silnici schopen udělit rychlost až 100 kilometrů v hodině. Na plnou nádrž pak urazí vzdálenost až 800 kilometrů.

iZdroj fotografie: Uživatel Pierotreruote / Creative Commons / CC BY-SA
Nástražnou náloží poškozený Bushmaster se spodkem do V

Bushmaster není ve výzbroji pouze australské armády, byl i exportován. Druhý největším provozovatelem je Nizozemí, ale najdeme je ve výzbroji Nového Zélandu, Velké Británie, Japonska a dalších zemí. Nasazeny byly například v Iráku nebo Afghánistánu.

Jaké bude nejlepší využití Bushmaster na Ukrajině?

Zdroj: MilitaryHistory, DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články