Slavný francouzský minomet je na ukrajinském bojišti: jeho úspěšnou konstrukci zkopírovali Sověti a dnes slouží i Rusům

Těžký francouzský minomet je velmi nebezpečnou zbraní. Díky drážkované hlavni střílí velmi přesně a se speciální municí také velmi daleko, na Ukrajině je velmi ceněný.

Francouzský minomet 120 RT 61 i Zdroj fotografie: Italské ozbrojené síly
                   

Na ukrajinském bojišti je důležité nejen dělostřelectvo, ale také minomety k vedení podpůrné palby, aby mohly menší jednotky snáze postupovat. V bojích, jaké jsou dnes k vidění například u Bachmutu, jsou podobné zbraně velmi efektivní. Vystřelované miny mají navíc lepší rozptyl střepin než klasické dělostřelecké granáty a jsou tak velmi účinné proti pěchotě. Právě v bojích v Bachmutu mají ukrajinští vojáci k dispozici známý francouzský těžký minomet MO-120 RT.

Minomet MO-120 RT je součástí západní pomoci

Podle dostupných informací se tyto minomety na Ukrajinu dostaly jako součást pomoci poskytnuté Belgií, ale okupovaná země je mohla získat i jinde, neboť je nebo byl ve výzbroji téměř 30 států. V některých z nich byly dokonce licenčně vyráběny, takže jsou možnosti původu opravdu pestré. Ačkoliv jde o starou konstrukci, která vznikla ve Francii již v 60. letech, je dodnes neobyčejně úspěšná, jelikož nabízí oproti jiným minometům některé výhody.

Většina minometů má totiž hladkou hlaveň a ke stabilizaci letu miny slouží speciální „ploutve“ na jejich konci. Francouzská zbraň má ovšem hlaveň drážkovanou, což znamená, že jsou miny stabilizované rotací a dosahují tak vysoké přesnosti. Odpalovány jsou buď klasicky vhozením do hlavně a dopadem na úderník, nebo za pomoci spouštěcího kabelu v přesně zvolený okamžik.

Minomet MO-120 RT iZdroj fotografie: Armáda USA
Francouzští vojáci s minometem MO-120 RT během operace Pouštní bouře

Minomet se skládá z hlavně o délce 2,8 metru se speciálním vnějším vinutím, díky němuž během intenzivní palby rychleji chladne. K dispozici je rovněž ložiště, které je také součástí podvozku. Z něj není minomet odpojován, ale slouží k jeho tažení i manipulaci při využívání. Hmotnost celého kompletu je 582 kilogramů a k obsluze je zapotřebí čtyř střelců a většinou dvou řidičů tažného vozidla.

Raketově poháněné miny mají velký dosah

Francouzský minomet MO-120 RT využívá miny ráže 120 milimetrů a je schopen odpalovat standardní minometnou munici NATO této ráže do vzdálenosti až 8 kilometrů. Existují pro něj i speciálně raketově pohánění miny, s nimiž je dostřel téměř 13 kilometrů. Vycvičená obsluha je schopna ze zbraně odpálit až 18 střel za minutu.

Minomet si pořídila celá řada zemí, využívala je například i americká námořní pěchota, japonské ozbrojené síly nebo Turecko. Jeho schopností si v 70. letech všimli i sovětští konstruktéři a design z velké části okopírovali. Minomet nazvali 2B16 Nona-K, ale umístili ho i na pásový podvozek transportéru BTR-D. Vnikl tak samohybný minomet označovaný jako 2S9 Nona. Na bojišti je dnes používá ruská armáda, Ukrajině se několik kusů podařilo ukořistit.

Jak užitečné mohou být na Ukrajině těžké minomety?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články