Ukrajina zjevně nasadila účinnou izraelskou, avšak běžně nepovolenou, kazetovou munici: pokropí rozsáhlé území a zničí i tanky

Ačkoliv mezinárodní dohoda kazetovou munici zakazuje, Ukrajina i Rusko ji využívají. Její extrémní účinnost je pro obě strany nedocenitelná.

Voják nabíjí střelu do minometu ráže 120 milimetrů i Zdroj fotografie: Armáda USA
                   

Použití kazetové munice je v moderním válečnictví velmi kontroverzním tématem a mnohé země se ji rozhodly zakázat. Může totiž zanechávat nevybuchlé části, které by představovaly jisté nebezpečné i dlouhá léta po skončení konfliktu/války. Na druhou stranu je nesmírně účinná a řada vojáků ji proto ráda užívá. V současné válce na Ukrajině ji nasazuje Rusko velmi často, ale ukazuje se, že ji má ve výzbroji také protistrana.

Dohodu o zákazu kazetové munice nepodepsaly

Záběry na sociálních sítích ukazují, že mají ukrajinští vojáci k dispozici kazetovou munici označovanou jako M971. I když je tento typ často nazýván jako zakázaný, pravdou zůstává, že Rusko ani Ukrajina v roce 2008 dohodu o jejím zákazu nepodepsaly. Vojáci ani jedné země se tak jejími ustanoveními řídit nemusí. Zprávy o nasazení kazetové munice Ukrajinou se nicméně dlouho neobjevovaly a například rakety se submunicí do HIMARS od spojenců neobdržela, i když také existují.

Princip kazetové munice je velmi jednoduchý. Nejčastěji se jedná o raketu, pumu, případně granát, jehož hlavici netvoří klasická výbušnina, ale řada menších pum, každá s výbušninou vlastní. Před dopadem na cíl se schránka s touto submunicí otevře a tyto malé bomby rozhodí do prostoru. Pokryjí tak větší plochu a existuje i velká šance na zasažení zákopu; v případě protipancéřové munice pak i několika obrněných vozidel a tanků naráz. V závislosti na velikosti střely mohou být takových malých bomb i stovky.

Kazetová munice pro minomet je jiná

Výše popsané však úplně nesedí na kazetovou munici M971 určenou pro těžké minomety ráže 120 milimetrů. Její původ sahá do Izraele, kde je vyráběna od roku 2000. Minometné granáty tohoto typu mohou zasahovat cíle do vzdálenosti zhruba 8 kilometrů, záleží to však na dostřelu minometu. Podle dostupných údajů má být v jedné mině 24 až 32 kusů submunice a je údajně navržena tak, aby bylo riziko jejího nevybuchnutí co nejvíce sníženo.

Munice existuje několik druhů v závislosti na cíli, jaký chce obsluha minometu zničit. Může si zvolit protipěchotní, protimateriálový nebo protipancéřový granát. Submunice pokryje oblast zhruba o rozměru 100×100 metrů. Ze zachycených záběrů z Ukrajiny to vypadá na použití protipěchotní munice, protože palba zasypává zákopy obsazené ruskými vojáky.

Jak se díváte na legálnost použití kazetové munice?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články