Ukrajina asi bude prvním uživatelem RCH 155. První houfnice na světě, která dokáže střílet za jízdy

Samohybné houfnice s moderním zaměřováním a možností střílet inteligentní municí se ukazují jako velmi užitečná a nebezpečná zbraň v moderním konfliktu.

i Zdroj fotografie: KMW
                   

Snaha dodat Ukrajině na pomoc v boji s Ruskem co nejvíce kvalitních systémů vede k tomu, že země se nejspíše stane prvním světovým uživatelem německých samohybných houfnic RCH 155. Jde o velmi moderní dělostřelecký systém s některými unikátními vlastnostmi. Německá vláda souhlasila, že Ukrajina jich může koupit 18. Cena je 216 milionů eur (5,3 miliardy Kč). Ale dodané budou nejspíše až v roce 2025.

Vše je na vozidle Boxer

Samohybná houfnice RCH 155 je vlastně soukromým projektem německého zbrojařského koncernu KMW. Ten se pokusil využít několika osvědčených systémů, propojit je v jeden a přidat i některé pokročilé funkce. Vznikl tak dělostřelecký komplet s otočnou věží umístěný na podvozku obrněného transportéru Boxer. Byl poprvé představen v roce 2014. Společnost pro něho hledá potenciální zákazníky a Ukrajina je nejspíše první zemí, která podepsala smlouvu.

Instalace na podvozek Boxer dává systému několik výhod. První je vysoká mobilita a rychlost. Maximum by mělo být na silnici přes 100 kilometrů v hodině a dojezd až 1 000 kilometrů. Zároveň má velmi dobrou prostupnost terénem, i když ne tak vysokou jako děla s pásovým podvozkem. Osádka vozidla je chráněna proti střelbě ze zbraní do ráže 14,5 milimetru a proti dělostřeleckým střepinám a minám. Boxer je ve výzbroji několika západních armád, což znamená výhodu z hlediska logistiky a náhradních dílů.

Osvědčené dělo od Rheinmetallu

Věž je vlastně nově vyvinutý dělostřelecký modul AGM, který se dá umístit i na jiná vozidla. Používá úplně stejné dělo, jaké je na německé samohybné houfnici PzH 2000, tedy dělo ráže 155 milimetrů o délce hlavně 52 ráží od společnosti Rheinmetall. To znamená, že je možné odpalovat všechnu standardní munici NATO včetně té s prodlouženým dosahem a munici inteligentní, jako jsou granáty Vulcano či Excalibur. Ukrajina houfnice PzH 2000 dostala a nyní je používá v konfliktu s Ruskem.

iZdroj fotografie: KMW
Houfnice RCH 155

Další unikátní vlastností systému je jeho vysoká automatizace. RCH 155 má pouze dvoučlennou osádku, jež vše obsluhuje z vnitřku vozidla. V zásobníku je 30 nábojů, které jsou nabity automaticky. Je zde i velmi vyspělý zaměřovací systém, jenž umožňuje zahájit střelbu do 30 sekund od identifikace cíle. V první minutě je dělo schopné střílet rychlostí až osm ran za minutu. A to i v režimu, kdy několik projektilů dopadne na jedno místo ve stejnou dobu.

Asi nejunikátnější schopností RCH 155 je možnost vést palbu za pohybu, což žádná jiná samohybná houfnice na světě dosud nedokáže. To umožňuje efektivně se bránit protibateriové palbě nepřítele, kdy umístění děla lokalizuje dělostřelecký radar, dron či jiný prostředek a dělostřelectvo se ho pak snaží zničit. V současné době musí samohybné houfnice zastavit a teprve potom mohou střílet. Ukrajinci například s houfnicemi CAESAR, které jsou na nechráněném podvozku nákladního vozu, zastaví, vystřelí několik ran a okamžitě mění pozici.

Jak podle vás může dělo střílet i za pohybu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články