Na obranu Ukrajina nasazuje vše, co má k dispozici. V Charkově byl zachycen i prototyp bojového vozidla pěchoty

Obrana Ukrajiny není pro její armádu jednoduchá, protože Rusko má nejen více vojáků, ale i zbraní, které jsou v mnoha případech modernější než ukrajinské.

i Zdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O tom, že situace na Ukrajině je vážná a místní ozbrojené síly do obrany své vlasti nasazují vše, co mohou, svědčí i záběry z ulic Charkova. Podle videa, které se objevilo na sociálních sítích, se do obrany města zapojil dokonce i prototyp bojového vozidla pěchoty, který existuje v jediném exempláři. O jeho osudu není nyní nic známo.

BVP Kevlar – E mělo nahradit staré ruské stroje

Jedná se o vozidlo s názvem Kevlar-E. Společnost UkrInnMash Corporation, která s jeho návrhem přišla, ho poprvé v maketě představila v roce 2017. Mělo se jednat o bojové vozidlo, které by mohlo nahradit stárnoucí BMP-1 a BMP-2, jež Ukrajina stále používá. Podle dostupných informací byl v roce 2020 vyroben jen jediný exemplář.

iZdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
Zadní pohled na Kevlar-E na výstavě v Kyjevě v roce 2021

A právě ten byl nyní vidět, jak projíždí ulicemi Charkova s ukrajinskou vlajkou. Druhé největší ukrajinské město je od prvního dne války cílem intenzivního útoku ruských sil, protože leží nedaleko ukrajinsko-ruské hranice. Obránci ho ale úspěšně brání a odrazili řadu útoků. O víkendu do města pronikla i lehčí obrněná vozidla Ruska, ale obráncům se je nakonec podařilo zlikvidovat.

Kevlar-E je postavený na prodloužené platformě transportéru MT-LB, který byl vyvíjen od 60.let minulého století a od 70. let byl v SSSR vyráběn pod názvem „Mnogocelevoj ťagač legkij bronirovannyj„, jako víceúčelový obojživelný obrněný transportér, v Česku, kde byl také ve výzbroji, přezdívaný „Matla“. Postupem času doznal mnoha variant, jejichž užití je odlišné od původního záměru.

Ochrana proti blast syndromu

Vozidlo má zabudováno zařízení na ochranu posádky před zbraněmi hromadného ničení. Výzbroj tvoří jen jeden kulomet ráže 7,62 mm, takže je určeno především jen k přepravě vojáků na bojiště. Je ale masově používán ruskou armádou dodnes a je ostatně vidět na mnoha záběrech z bojů na Ukrajině. Platforma MT-LB se využívá i na nesení různých zbraňových systémů. Prodloužená verze slouží například jako podvozek houfnice 2S1 Gvozdika.

Navržené ukrajinské BVP je osazeno věží s 30milimetrovým automatickým kanonem a koaxiálním kulometem ráže 7,62 milimetru. Výrobce počítal s tím, že by mu bylo možné přidat do nesené výzbroje i různé druhy protitankových raket. Ty ale na nepříliš kvalitních záběrech z bojů v Charkově vidět nejsou. Vozidlo má tříčlennou posádku. Kromě toho je schopno uvézt šest plně vyzbrojených vojáků.

Zajímavý detail je vidět na starých fotografiích z roku 2021, uvnitř prostoru pro výsadek jsou speciální sedáky pro převážené vojáky, které jsou viditelně silně „luxusně“ polstrované. Není to samoúčelné, v takovém křesle hrozí vojákovi mnohem menší nebezpečí blast syndromu (těžké poranění charakteru polytrauma), který vzniká přenosem rázové vlny do těl osádky ve chvíli, kdy je vozidlu zasažena konstrukce.

V minulosti představený prototyp vážil 18,5 tuny. Jeho konstruktéři tvrdili, že na silnici je chopen dosahovat rychlosti 70 kilometrů v hodině, v terénu pak 45 kilometrů v hodině. Stroj mohl být vybaven několika druhy motorů, včetně amerického dieselového agregátu Cummins. Dojezd vozidla byl udáván na hodnotě 600 kilometrů. Má mít pasivní a pancéřovou ochranu úrovně 2 podle STANAG 4569, ale je pravděpodobné, že by šla zvýšit.

Jak špatná je situace Ukrajiny v oblasti moderních zbraňových systémů?

Zdroj: Thedrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články