Bohdana se stala katem Rusů na Hadím ostrově. Jediný ukrajinský prototyp moderní houfnice se standardní ráží NATO

Samohybné houfnice s dalekým dostřelem se stále ukazují jako nesmírně užitečné zbraně. Se speciální municí mohou docílit i velmi přesných zásahů.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Již před válkou s Ruskem se Ukrajina snažila svoji výzbroj co nejvíce modernizovat a (pokud možno) přejít ze starých sovětských a z nich odvozených systémů na ty západní. Jedním z příkladů může být dělostřelectvo. Dnes již má od spojenců řadu děl ve standardu NATO, ale před válkou se jí jedno vlastní podařilo vyvinout. Ale do zahájení války byl postaven jenom jediný testovací prototyp. Ten se již zapojil do boje.

Testy skončily těsně před válkou

Zmiňovaným dělem je samohybná houfnice 2S22 Boddana. Jedná se o moderní houfnici ráže 155 milimetrů, tedy té samé, jakou využívají státy NATO. Ukrajina ji poprvé představila na přehlídce v roce 2018. Její palebné testy pak začaly v roce 2021. Skončily těsně před tím, než Rusko zaútočilo na Ukrajinu, a údajně byly úspěšné. Zbraň, ačkoli jde vlastně o zkušební prototyp, byla poslána do boje a evidentně zabodovala.

Jak dlouhá je hlaveň děla, údaje neříkají, ale pravděpodobně bude kolem 52 ráží, jakou používají ta nejmodernější děla západních států. Svědčí o tom údaje o dostřelu. S klasickými granáty má mít dostřel 42 kilometrů. S raketově asistovanými projektily pak 50 kilometrů. To jsou údaje srovnatelné s děly, jako je PzH 2000 nebo CAESAR. Houfnice s sebou vozí zásobu 20 granátů. Je schopna je odpalovat rychlostí 4 až 8 ran za minutu.

Dělo je umístěno na podvozku KrAZ 63221 6×6. Ten hlavně po silnici umožňuje vysokou mobilitu a dojezd 1 200 kilometrů. Celý systém má mít délku 8,5 metru, šířku 2,7 metru a na výšku měří 4 metry. Má pětičlennou posádku, kterou chrání pancéřovaná kabina. Vozidlo pak má celkovou bojovou hmotnost 25 tun.

Vystřílela Rusy z Hadího ostrova

Ukrajinci tvrdí, že to byla právě Bohdana, která nakonec vyhnala ruské vojáky z Hadího ostrova. Ten Rusko obsadilo na začátku války. Ale v červnu na něm vojáci čelili útoku dronů a dělostřelecké palbě, jež zničila spoustu zařízení. Vzhledem k tomu, že ostrov je téměř 40 kilometrů od pevniny, je jasné, že Ukrajina musela nasadit nějaký vyspělý dělostřelecký systém, který měl dostatečný dostřel a přesnost.

Z důvodu, že Ukrajina má jen jednu vlastní houfnici ráže 155 milimetrů, zatím neplánuje vyrábět munici této ráže. Pro děla, která dostala ze západu, odtud dováží i tuto munici. Změnit by se to mohlo v okamžiku, pokud by se Bohdana dostala do výroby. To by byla příležitost i pro Česko. V minulosti se totiž Ukrajina netajila plánem podobné vyspělé dělostřelecké a raketové systémy umístit na moderní podvozky Tatra.

Jak kvalitní může být ukrajinská Bohdana?

Zdroj: DefenceUa
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články