Ukrajina vyvíjí vlastní houfnici pro střelivo NATO ráže 155 milimetrů. Bohužel v současné době má jen jediný prototyp

Moderní děla dokážou řadu užitečných věcí. Umí zasahovat cíle i na několik desítek kilometrů a jejich použití je mnohem levnější než u přesných raket.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinská armáda se v posledních letech snažila zmodernizovat svá vojska, protože si byla vědoma nebezpečí z Ruska. Jedním z projektů, na němž intenzivně pracovala, byla kanónová houfnice standardní ráže NATO 155 milimetrů. V současné době má ale jediný prototyp, který dosud jen testovala. Pokud se projekt podaří v budoucnu dokončit, bude mít i českou stopu.

Samohybná děla sovětských ráží

Ukrajinská armáda má stovky samohybných houfnic. Jde ale o stroje, které zdědila po Sovětském svazu, případně je nakoupila, jako 2S1 Gvozdika nebo DANA M2 z České republiky. Ovšem tyto zbraně se většinou, s výjimkou Dany, nevyrovnají těm západním, například dostřelem, rychlostí střelby apod. Proto ze země pokusila vyvinout zbraň vlastní konstrukce.

Ukraine’s Bohdana newly developed 6×6 self-propelled howitzer 155mm. It seems to have similar designs to the French…

Zveřejnil(a) The Tank Watch dne Sobota 17. srpna 2019

Na zbrani se na Ukrajině začalo intenzivně pracovat v roce 2017, o rok později byl hotový prototyp, který se dokonce účastnil i vojenské přehlídky. O další rok později začaly i vojskové zkoušky. Vývoj celého projektu ale provázely spory mezi výrobcem a ministerstvem obrany, například i o tom, kdo má nakoupit a dodat munici k vojskovým zkouškám střelby. Některé záležitosti dokonce musel řešit i soud.

Podvozkem může být i Tatra

2S22 Bohdana, jak se zbraň nazývá, je houfnice ráže 155 milimetrů o délce hlavně 52 ráží. Je umístěna na upravené korbě šestikolového nákladního vozidla KrAZ-6322 s provizorně pancéřovanou kabinou pro posádku. To má ale ruské motory a automobilka v Kremenčuku na Ukrajině má navíc velké ekonomické problémy. Proto se opakovaně mluví o tom, že by se v budoucnu měly použít podvozky Tatra.

Na silnici by se měla nová houfnice pohybovat rychlostí kolem 80 kilometrů v hodině. Posádku tvoří pět vojáků. Pancéřování kabiny chrání posádku při přesunu proti střepinám a střelám z útočných pušek. Ale během vlastní střelby musí obsluha kabinu opustit, a tak jsou vojáci nechránění. Prototyp prošel náročnými střeleckými zkouškami. Byla při nich použita i v Česku vyrobená munice firmou Excalibur Army. Bohdana má s běžnou municí maximální dostřel 40 kilometrů.

Firma Excalibur ale dodala ke zkouškám i tříštivo-trhavou munici s prodlouženým doletem s dnovým výtokem HE ERFB BB (Extended Range Full Bore Base Bleed), takže její projektil doletí do vzdálenosti až 50 kilometrů. Jedno vozidlo může s sebou vézt munici na vystřelení 20 ran. Poslední vojskové střelecké zkoušky vylepšeného prototypu proběhly od 12. 12. 2021 do 25. 1. 2022. Opět byla použita česká a v menším množství i turecká munice. Jestli houfnice přežila útok Ruska a kde se případně nachází dnes, není známé.

Jak velkou šanci má Ukrajina, že dokončí svoji houfnici?

Zdroj: ArmedConflicts

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články