Nad Ukrajinou se rozvírá stále dokonalejší protivzdušný deštník. Pro ruská letadla je zdejší nebe smrtící

Moderní protivzdušná obrana by měla mít několik vrstev. Zvládnout zasahovat by měla proti letadlům, dronům, řízeným a balistickým raketám i hypersonickým zbraním.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Nizozemí / Creative Commons / CC
                   

Ochrana vzdušného prostoru Ukrajiny byla jednou z očekávaných slabin země po ruském únorovém útoku. Stejně jako v jiných i v oblasti protivzdušné obrany nakonec Kyjev překvapil, když s omezenými zdroji dokázal operace ruských strojů omezit. Pomohly přenosné rakety MANPADS, ale nyní začínají do země přicházet i sofistikované systémy. Poslední dny navíc ukázaly, že pokud se ruské letectvo o něco pokusí, nejspíše za to tvrdě zaplatí.

Dolů šel další letoun Su-34

Doslova černým dnem ruského letectva se měla stát sobota 24. září. Ukrajina ohlásila sestřel čtyř letadel, z některých sestřelů se objevily záběry na sociálních sítích. K zemi měly jít i dva moderní stroje Su-30 a jeden Su-34. Zvláště ztráta tohoto letadla je pro Rusko citlivá, protože jde o jeho nejmodernější stíhací bombardér, kterých má jen něco přes 100. Nad Ukrajinou jich mělo ztratit již minimálně 10 % z celkového počtu. Tyto letouny přitom měly být proti možnosti sestřelení velmi odolné.

Některé stroje měly být sestřeleny přenosnými systémy, jako jsou rakety Stinger nebo Igla, ale je otázkou, zda nezasáhly i jiné zbraně. Ukrajina v posledních týdnech obdržela německé protiletadlové systémy Gepard. Byly nasazeny třeba u Charkova. Jde o dvojici rychlopalných kanonů ráže 35 milimetrů na podvozku tanku Leopard 1. Je zde umístěn i radar, jenž slouží k zaměření cíle. Rychlost střelby je 550 ran za minutu. Systém je určen na krátkou vzdálenost a pravděpodobně je efektivní i proti dronům.

Ty jsou dnes jednou z největších hrozeb pro Ukrajinu, protože Rusko mělo dostat nejspíše stovky dronů, včetně sebevražedných Shahed 136 z Íránu. Poslalo je k útokům například i na Oděsu. Ačkoli se některé podařilo sestřelit, Ukrajinci nyní intenzivně řeší, jak se proti této hrozbě bránit. Lze předpokládat, že budou spojence žádat o systémy, jež to umožní. Avšak sami například zaútočili na základnu dronů v Chersonské oblasti a část jich nejspíše zničili.

Obranu nově posílil NASAMS

Spojené státy také potvrdily, že na Ukrajině je již norsko-americký systém NASAMS. Ten pravděpodobně slouží, nebo bude sloužit k obraně Kyjeva, v budoucnu by měla země dostat i další baterie. Není jasné, jestli jde o NASAMS 2 s dosahem 35 kilometrů či 3 s dosahem 50 kilometrů. Je účinný proti letadlům, větším dronům a řízeným střelám. Dokázal by tak zničit třeba rakety Kalibr a Ch-101. Avšak nezvládne si nejspíše poradit s balistickou raketou Iskander nebo hypersonickým Kinžálem.

V brzké době se na Ukrajinu má dostat i německý protivzdušný systém IRIS-T. Ten má parametry podobné systému NASAMS, a proto lze očekávat, že by země mohla být brzy schopna proti většině útoků ze vzduchu chránit své velké aglomerace. Navíc má stále k dispozici své starší zbraně jako S-300, Buk či Tor a další. Případně některé z ruských systémů, které se jí podařilo zajmout, například Pancir.

Jak nebezpečná může být ukrajinská protivzdušná obrana?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články